اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
آماده باش مراکز درمانی در سیستان و بلوچستان برای پذیرش بیماران

احتمال شیوع تب کریمه کنگو به‌خاطر رفتارهای غیربهداشتی در عید قربان

احتمال شیوع تب کریمه کنگو به‌خاطر رفتارهای غیربهداشتی در عید قربان
محمد شکوهی فر زاهدان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با وجود آموزش‌ها و هشدارهایی که قبل از عید سعید قربان انجام شد متأسفانه باز هم شاهد عدم رعایت نکات بهداشتی توسط عده‌ای در سیستان و بلوچستان بودیم و اکنون خود را برای پذیرش مبتلایان احتمالی تب کریمه کنگو آماده کرده‌ایم.

 دکتر سید محمد هاشمی شهری افزود: براساس مشاهدات میدانی کارشناسان، میزان رفتارهای نامناسب بهداشتی در روز عید قربان امسال نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته بود امّا با وجود آموزش‌ها و هشدارهای متعدد از طریق صدا و سیما، کانال‌های خبری، شبکه‌های مجازی، آموزش‌های چهره به چهره افراد ذیربط، نصب پوستر‌ها و بیلبوردهای متعدد در مناطق حاشیه شهر و مراکز سنتی عرضه دام، بازهم شاهد وقوع اتفاقاتی همچون خرید دام درخارج از جایگاه‌های تعیین شده و حتی ذبح آن در معابر عمومی بودیم. وی با اشاره به مرگبار بودن بیماری تب کریمه کنگو گفت: متأسفانه در 10 تا 20 سال اخیر این بیماری در استان سیستان و بلوچستان هم مانند سایر مناطق خاورمیانه بومی شده است و هر دامی که در این منطقه وجود دارد ممکن است به این ویروس آلوده باشد، هر چند هیچ علامت و نشانه واضح و آشکاری هم نداشته باشد. وی افزود: در صورت آلوده بودن دام، خطر انتقال ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به کسانی که توسط کنه ناقل نیش زده می‌شوند یا بدون رعایت اصول پیشگیرانه نسبت به نگهداری، حمل و نقل، ذبح، قطعه قطعه کردن، پختن و حتی تناول گوشت و امعا و احشایی مثل کله پاچه، دل و جگر می‌کنند وجود دارد. به گفته دکتر هاشمی شهری دوره نهفتگی بیماری تب کریمه کنگو عموماً بین 5 تا 6 روز است ولی بیمارانی هم داشته‌ایم که بعد از 1 تا 10 روز بعد از ورود ویروس به بدنشان علائم بیماری را نشان داده‌اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شروع علائم این بیماری معمولاً ناگهانی است و ممکن است به ترتیب وقوع شامل درجاتی از سردرد، تب، لرز، درد عضلانی بخصوص در پشت پاها، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم و حساسیت به نور باشد. دکتر هاشمی شهری علائم گوارشی همچون حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم را هم از دیگر علائم و نشانه های بیماری در مرحله قبل از خونریزی برشمرد.
وی با اعلام آمادگی همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و بیمارستان‌های استان برای پذیرش بیماران مشکوک و دارای علائم تب کنگو گفت: مرکز تخصصی بوعلی با وجود گرفتاری‌ها و درگیری‌های شدید ناشی از پذیرش و بستری بیماران حاد تنفسی و کرونا مثبت، همچنان به‌عنوان قطب بیماری‌های عفونی و گرمسیری آماده پذیرش نهایی بیماران احتمالی مبتلا به این بیماری هم می‌باشد. دکتر هاشمی شهری با هشدار مجدد در زمینه وقوع موج بعدی بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان گفت: تجمعات خانوادگی، ضیافت‌ها، دید و بازدیدهای عیدانه، نشست‌های دوستانه و خرید از فروشگاه‌ها و بازارهای پر ازدحام در روزهای عید اتفاق می‌افتد و این مهم‌ترین تهدید برای ورود استان به موج دوم بیماری کروناست چون معمولاً این فعالیت‌ها بدون ماسک، به مدت زمان طولانی و بدون رعایت فاصله ایمن یک و نیم متر انجام می‌شود.

کپی