اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ضرب سکه «گاندی» در انگلیس
خزانه‌داری انگلیس اعلام کرد برای به رسمیت شناختن مشارکت بیشتر سیاهپوستان، آسیایی تبارها و دیگر اقلیت‌های نژادی در جامعه، سکه‌ای با تصویر «ماهاتما گاندی»، رهبر بزرگ هند ضرب خواهد کرد.
براساس بیانیه منتشر شده خزانه‌داری انگلیس، «ریشی سوناک»، وزیر اقتصاد این کشور در نامه‌ای به کمیته مشورتی خزانه‌داری سلطنتی خواستار پیگیری این امر شده و قرار است یک سکه برای بزرگداشت گاندی ضرب شود. «ماهاتما گاندی» در طول سال‌های حیاتش همواره علیه خشونت جنگید و نقش مهمی در استقلال هند از استعمار بریتانیا داشت.

 

---

رای گیری خصوصی برای ترامپ
مقام‌های کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه امریکا به سی‌ان‌ان و آسوشیتدپرس گفتند، رأی‌گیری درباره نامزدی دونالد ترامپ اواخر ماه جاری به‌طور خصوصی بدون حضور خبرنگاران و نماینده‌های رسانه‌های گروهی برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش، قرار است هیأت‌های جمهوریخواه ۲۴ آگوست (سوم شهریور) در شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی گردهم جمع شوند تا رسماً درباره نامزدی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رأی‌گیری کنند. اگرچه مقامات جمهوریخواه گفته‌اند، به خاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا این مراسم را خصوصی و کم‌تعداد برگزار می‌کنند اما برخی ناظران معتقدند دلایل پشت پرده دیگری برای این موضوع وجود دارد که از جمله این دلایل نارضایتی چهره‌های برجسته حزب جمهوریخواه از عملکرد ترامپ است.

 

---

مسدود شدن حساب حامیان بولسونارو
فیس‌بوک روز شنبه اعلام کرد، برخی حساب‌های کاربری خاص را که از سوی حامیان ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری راست افراطی برزیل مدیریت و کنترل می‌شود به صورت جهانی مسدود کرده است زیرا در این حساب‌های کاربری اخبار دروغ منتشر می‌شود.

 

---

انهدام باند فروش الکل آلوده در هند
اعضای باند بزرگ فروش الکل آلوده در ایالت «پنجاب» هند که در تجارت مرگبار خود بیش از 86 نفر را به کشتن داده‌اند، در عملیات پلیس این کشور دستگیر شدند. طبق گزارش رسانه‌ها، 6 مأمور پلیس و 7 افسر امنیتی نیز به‌دلیل اهمال در توقف فروش این الکل‌ها حکم تعلیق گرفته‌اند.

 

---

نیم میلیون مبتلا در آفریقای جنوبی
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 18 میلیون و 50 هزار و 14 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 689 هزار و 461 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 4 میلیون و 764 هزار و 488 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 157 هزار و 905 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 2 میلیون و 708 هزار و 876 نفر مبتلا و 93 هزار و 616 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با یک میلیون و 757 هزار و 393 مبتلا و 37 هزار و 452 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه 850 هزار و 870 مبتلا و 14 هزار و 128 قربانی کووید 19 دارد. آفریقای جنوبی هم با 503 هزار و 290 مورد ابتلا و 8 هزار و 153 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشست.

 

کپی