اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

روایت وزیر اطلاعات از عملیات پیچیده دستگیری سرکرده گروهک تروریستی «تندر»

ساکن طبقه ششم FBI

ساکن طبقه ششم FBI

وزیر اطلاعات به پرسش‌ها و ابهامات مطرح شده پیرامون عملیات دستگیری «جمشید شارمهد» سرکرده یک گروهک تروریستی سلطنت طلب پاسخ داد.

 سید محمود علوی با این بیان که گروهک «تندر» به سرکردگی شارمهد یکی از خشن‌ترین جریانات سلطنت طلب بوده و آدمی که جای خود را در طبقه ششم FBI می‌دانست، امروز در چنگ سربازان گمنام امام زمان(عج) در جمهوری اسلامی ایران است، گفت: شارمهد به‌دنبال این بود که با عملیات تروریستی خود را اثبات کند کما اینکه سال 1387در حسینیه سیدالشهداء(ع) شیراز در برنامه «رهپویان وصال» آن جنایت ددمنشانه را مرتکب شد که به شهادت و زخمی شدن جمعی از هموطنان‌مان منجر شد. علوی یادآور شد که گروه تحت سرکردگی شارمهد پس از آن در مجموع برای انجام ۲۷ عملیات تروریستی اقدام کرده بود که همه این عملیات‌ها با همت، هوشیاری و اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) خنثی شدند.
به‌گزارش ایرنا، وزیر اطلاعات که شنبه شب پس‌از انتشار خبر دستگیری سرکرده گروهک تندر و سخنگوی انجمن موسوم به انجمن پادشاهی ایران و واکنش‌های به آن در برنامه‌ای تلویزیونی حضور یافته بود درباره علت انکار خبر دستگیری او از سوی برخی کشورهای خارجی، اظهار کرد: می‌دانستند جمشید شارمهد مورد حمایت جدی دو سرویس امنیتی امریکا و اسرائیل است و بعید می‌دانستند که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بتواند از پوشش حمایتی این دو سرویس عبور کند و این کار را در یک برنامه پیچیده هدایت کند و شارمهد را در داخل ایران در اختیار بگیرند. علوی با تأکید بر اینکه در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری درباره چگونگی دستگیری شارمهد در ایران منتشر خواهد شد، افزود: دستگیری سرکرده گروه تروریستی تندر اولین عملیات بسیار پیچیده وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در ضربه به معاندین نیست. قبلاً هم از این اتفاقات مانند دستگیری ریگی زیاد داشته‌ایم که همه آنها قابل ذکر نیست.
وزیر اطلاعات سپس با یادآوری اینکه پس از عملیات تروریستی گروهک تندر در شیراز جمشید شارمهد از طریق اینترپل تحت تعقیب قرار گرفت و برای او حکم جلب صادر شد، گفت: با وجود این او با نام واقعی خود به همه کشورهای مختلف رفت‌وآمد می‌کرد و کسی مانع او نمی‌شد که این دقیقاً نشان‌دهنده پوچی شعار مبارزه با تروریسم امریکایی‌ها و هم‌پیمانان اروپایی‌شان است. علوی در ادامه درباره ارزش عملیات دستگیری شارمهد افزود: ارزش این عملیات در این است که زمانی افراد از طریق تماس تلفنی او را تهدید به بازداشت کرده بودند اما او گفته بود که جای من در طبقه ششم ساختمان سرویس اطلاعاتی داخلی امریکا FBI است؛ به این معنا که هرگز نمی‌توانید من را دستگیر کنید. آدمی که جای خود را در طبقه ششم FBI می‌دانست امروز در چنگ سربازان گمنام امام زمان(عج) در جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر امور خارجه کشورمان هم شامگاه شنبه در واکنش به دستگیری سرکرده گروهک تروریستی تندر و مواضعی که امریکا و برخی دیگر ازکشورهای غربی به این رویداد نشان دادند در توئیتی نوشت: «غرب باید از حمایت مالی و پناه دادن به تروریست‌ها دست بکشد. آنها از مامن‌ امن‌شان در اروپا و امریکا به نفرت‌پراکنی، تحریک، برنامه‌ریزی برای قتل و آشوب مشغول‌ می‌شوند و به طرز بی‌شرمانه‌ای مسئولیت قتل شهروندان بی‌گناه ایرانی را گردن می‌گیرند. حیله و فریبکاری نمی‌تواند این ریاکاری را لاپوشانی کند.»
این موضع‌گیری محمدجواد ظریف در حالی بود که سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به دستگیری جمشید شارمهد با این اعتراف که «اخبار مربوط به دستگیری رهبر گروه تندر که به‌دنبال ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران است را دریافت کردیم»، مدعی شد: «نظام ایران تجربه زیادی در بازداشت ایرانی‌ها و خارجی‌ها بنا به اتهامات اشتباه دارد. ایران را به شفافیت‌های بیشتر و احترام به قوانین بین‌المللی تشویق می‌کنیم».

اعترافات شارمهد
روز گذشته خبرگزاری صداوسیما در گزارش تصویری خود بخش کوتاهی از اعترافات شارمهد را منتشر کرد که یکبار دیگر در آن به طراحی و هدایت عملیات تروریستی انفجار در حسینه سیدالشهدای شیراز اعتراف داشت. اقدامی تروریستی که بر اثر آن ۱۴ نفر شهید و ۲۱۵ نفر از عزاداران حسینی مجروح شدند. پس از آن منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن بمب در حرم امام خمینی(ره) هنگام برگزاری مراسم عمومی از جمله عملیات‌های تروریستی بوده که این گروهک برای انجام آنها تلاش کرد اما با تسلط اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) ناکام ماند. شارمهد که همواره با افتخار از حضورش در ساختمان اف‌بی‌آی امریکا سخن می‌گفت در بخشی از اعترافات خود گفته: «قبل از اینکه اف‌بی‌آی بمب را بترکاند به من زنگ زدند. موقعیت خوبی داشتن و احتیاج به مواد منفجره داشتن که ما در اختیارشان گذاشتیم».

کپی