اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

ضرورت توسعه کشاورزی با فناوری

ضرورت توسعه کشاورزی با فناوری

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: توسعه کشاورزی بدون فناوری امکان پذیر نیست و درصدد هستیم از پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان بهره ببریم.

جانعلی بهزاد نسب امروز در «رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه کشاورزی و صنایع وابسته» که در صندوق نوآوری وشکوفایی برگزار شد با بیان اینکه بخش کشاورزی اهمیت زیادی در عرصه اقتصادی کشور دارد ، گفت: کشاورزی نقش بارزی در تولید ناخالص داخلی و توسعه اقتصادی کشور دارد.

وی افزود: بخش کشاورزی رشد مثبت داشته و توانسته‌ایم علاوه بر امنیت غذایی، امنیت کشاورزان را نیز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه کشاورزی سیاست هایی را در نظر گرفته است، گفت: یکی از این سیاست ها، سیاست های اصولی تکمیل زنجیره تولید و عرضه است.

بهزاد نسب گفت: شرکت های دانش بنیان علاوه بر پوشش حلقه های مفقوده در این زمینه می توانند به خلق محصولات فناورانه کمک کنند.

وی با تاکید بر حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد: در بخش کشاورزی، توسعه بدون فناوری امکان پذیر نیست؛ با توسعه فناوری در کشاورزی می توانیم علاوه بر جایگزینی محصولات وارداتی در این حوزه  باعث خلاقیت در تولید محصولات داخلی شویم و بدون واسطه ارزش افزوده محصولات کشاورزی را بالا ببریم.

بهزاد نسب ادامه داد: ماشین آلات، ادوات ، تولید انواع بذر، سموم، روش های علمی بیولوژیک مقابله با آفات و احیای شرایط سنتی برای بالابردن راندمان بخش کشاورزی از جمله نیازهای کشاورزی است که شرکت های دانش بنیان می توانند به تولید آن ورود پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: این صندوق محل تلاقی منابع دولت و بخش غیر دولتی است که بر اساس مقررات موجود سرمایه صندوق ۵۱ درصد از ناحیه غیر دولتی و ۴۹ درصد از ناحیه دولت  به عنوان مشارکت در صندوق های تامین می شود.

وی گفت: در این صندوق ها بسترهایی برای دانش بنیان کردن کشاورزی فراهم است. این صندوق ها علاوه بر اینکه بخشی از شرکت ها یا خود شرکت را دارند می توانند صندوق ها را به سمت تخصیص بخشی از سرمایه خود به شرکت های دانش بنیان سوق دهند./مهر

کپی