اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

ضاربان محیط‌بان پارک ملی تندوره به زودی محاکمه خواهندشد

ضاربان محیط‌بان پارک ملی تندوره به زودی محاکمه خواهندشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در عیادت محیط‌بان مصدوم پارک ملی تندوره در بیمارستان گفت: ضاربان این محیط‌بان به زودی محاکمه خواهند شد.

 اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به نقل از تورج همتی افزود: این نخستین بار نیست که محیطبانان پرتلاش استان در راه عقاید انسانی و الهی خود اینگونه صدمات جسمی و روحی را از سوی اشرار و غارتگران حیات وحش به جان می‌خرند و پس از آن نه تنها دست از حراست از مخلوقات بی‌زبان خداوند بر نمی‌دارند که هر بار با انگیزه و عشق بیشتری برای حفظ آرامش زیستگاهی به عرصه‌های طبیعی استان قدم می‌گذارند.

وی ادامه داد: این پیشامد ناگوار حاصل نابخردی و بی‌رحمی متجاوزان حیات وحش است که اینگونه جان یک محیطبان مخلص را که برای حراست از امانات ارزشمند الهی در طبیعت سینه سپر کرده است در معرض تهدید قرار می‌دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: عاملان این پرونده ازسوی یگان حفاظت محیط زیست استان و با همکاری پلیس آگاهی در روز حادثه شناسایی و دستگیر شدند و به زودی در مراجع قضایی محاکمه خواهند شد و این اداره کل نیز به طور جدی پیگیر روند حقوقی و قضایی این پرونده خواهد بود.

روز گذشته دو شکارچی متخلف در حالی محیطبان پارک ملی تندوره را مورد ضرب و شتم قرار دادند که لاشه دو رأس قوچ وحشی و یک قبضه سلاح را با موتورسیکلت حمل می‌کردند.

محیط‌بان عظیم دانشور در این حادثه به شدت مجروح و به دلیل شکستگی دنده و دست برای درمان و مراقبت های پزشکی به بیمارستانی در مشهد منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت. هم اکنون حال عمومی این محیط‌بان مساعد است.

پارک ملی ۷۳ هزار و ۴۳۵ هکتاری "تندوره" به عنوان یکی از بهترین زیستگاههای وحوش در ایران به ویژه "قوچ و میش اوریال" در محدود شهرستان درگز قرار دارد. پنج گونه از هفت‌ گونه گربه‌سانان ایران یعنی "پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌گوش اورآسیا" در همین منطقه از درگز زیست می‌کنند.

درگز در ۲۵۴ کیلومتری شمال مشهد واقع است./ ایرنا 


 

کپی