اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
علی ربیعی از مخالفت دولت با توزیع رایگان قیر خبر داد

مصائب قیر مجانی

مصائب قیر مجانی

علی ربیعی سخنگوی دولت از مخالفت دولت با توزیع قیر رایگان خبر داد.

  به گزارش ایسنا وی در نشست خبری غیرحضوری خود در پاسخ به سؤالی درباره طرح «قیر رایگان» که کلیات آن توسط مجلس یازدهم به تصویب رسیده است، تأکید کرد: «دولت با تخصیص قیر رایگان مخالف است؛ چرا که هیچ منبع مالی برای این‌گونه طرح‌ها وجود ندارد. اگر مجلس بخواهد با تکلیف به وزارت نفت و یا پالایشگاه‌ها، قیر مجانی تأمین کند منابع مالی هدفمندی که باید صرف پرداخت یارانه‌های نقدی، خرید گندم تضمینی، حمایت از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و معلولین و تولید شود، کاهش خواهد یافت که این موضوع اصلاً به مصلحت نیست و دولت با آن مخالف خواهد بود.» وی ادامه داد: «تجربیات گذشته نشان داد که دادن قیر مجانی باعث فساد و عدم شفافیت شده است و نتیجه چندانی عاید توسعه کشور نکرده است و به همین دلیل شورای محترم نگهبان همواره بر این موضوع حساسیت نشان داده و هنگام بررسی بودجه سال ۱۳۹۹ نیز بر آن ایراد گرفتند و ناگزیر حذف شد.» تلاش فراوان کارشناسان، مجلس گذشته را متقاعد کرده بود حواله قیر را از بودجه ۹۹ حذف کند، اما مجلس جدید تصمیم گرفت دوباره آن را اجرایی کند و به این ترتیب طرح توزیع یک میلیون تن قیر رایگان، با ۸۰ درصد آرا در مجلس تصویب شد.
این در حالی است که به گزارش ایرنا، سالانه در کشور ۵ و نیم میلیون تن قیر تولید می‌شود. اصولاً بخشی از این قیر در بورس کالا عرضه شده و بخش دیگر هم به صورت رایگان در بین پیمانکاران و برای استفاده در بخش خدمات عمرانی، توزیع می‌شد.
طرح توزیع رایگان قیر از سال ۹۴ مرسوم شد. به گونه‌ای که در ابتدا تنها نیم میلیون تن قیر رایگان توزیع می‌شد، اما هر سال به میزان این قیر رایگان توزیعی اضافه شد. این روند ادامه داشت تا جایی‌ که در سال ۹۵ و ۹۶، میزان آن به ۲ میلیون تن رسید. در سال‌های ۹۷ و ۹۸ هم حدود ۸۰ درصد قیر تولیدی کشور معادل ۴ میلیون تن به صورت رایگان توزیع شد و تنها ۲۰ درصد آن وارد بورس کالا شد. اما نهایتاً دولت در بودجه ۹۹ آن را حذف و مقرر شد تا به جای آن یارانه توزیع قیر رایگان در اختیار دستگاه‌های ذیربط قرار بگیرد. چرا که بنابر اطلاعات و شواهد به دست آمده از مراکز پژوهشی، تنها در سال ۹۸ از ۵ و نیم میلیون تن قیر رایگانی که دولت در اختیار پیمانکاران قرار داده بود، نزدیک به ۴ میلیون تن آن از بازارهای آزاد سر درآورده و به عبارتی از کشور خارج شد.
به گفته مخالفان این طرح، اجرای توزیع رایگان قیر می‌تواند نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار رانت و فساد ایجاد کند. 
کپی