اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

توسعه روبات تاشو با الهام از اوریگامی

توسعه روبات تاشو با الهام از اوریگامی

محققان آمریکایی موفق به تولید روباتی شدند که با گرما دیدن کارهای مختلفی انجام می‌دهد.

محققان حوزه روباتیک خیلی از مواقع از "اوریگامی" برای توسعه روبات‌ها الهام می‌گیرند که نتایج شگفت‌انگیزی هم به دست می‌آورند.

محققان حوزه رباتیک دانشگاه میشیگان این رویکرد را به کار گرفته‌اند تا به گفته خودشان برای اولین بار روباتی در نوع خود بسازند که می‌تواند به شکل‌های مختلفی تا شود و با استفاده از گرما وظایف مختلفی انجام دهد.

این تیم با اشاره به ماشین‌های مقیاس میکروسکوپی، که به دلیل اندازه کوچک خود راه‌حل‌های خلاقانه‌ای را فراهم می‌کنند، روبات جدید ساخت خود را به عنوان یک "میکروبات"(روبات کوچک) دانستند.

از نظر تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان، این بدان معناست که اکثریت روبات‌ها در قابلیت حرکت خود محدودیت دارند و بنابراین می‌توانند طیف محدودی از وظایف را انجام دهند.

به این ترتیب محققان پروژه امیدوارند با طراحی جدید خود این مشکل را برطرف سازند.

این  روبات از یک سانتی‌متر بزرگتر نیست و یک لایه تاشو از جنس طلا دارد. همچنین یک لایه تاشو از پلیمر هم در ربات به کار گرفته شده که به عنوان یک محرک عمل می‌کند.

ربات مذکور با استفاده از یک منبع تغذیه و کنترلگر کوچک، از یک جریان الکتریکی تغذیه می‌شود که می‌تواند دمای ماده را کنترل کند که به نوبه خود شکل می‌گیرد.

"اوگیونی فیلیپو"(Evgueni Filipo) محقق ارشد پروژه اظهار کرد، هنگامی‌ که از لایه طلا جریان عبور می‌کند، گرما تولید می‌کند و ما با استفاده از این گرما حرکات میکروبات را کنترل می‌کنیم.

روش کنترلی محققان، روبات را قادر می‌سازد برای انجام کار متفاوت، یک شکل بگیرد و یک کار انجام دهد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان امیدوار است که این رویکرد جدید در ساخت و کنترل این دستگاه‌های ریز قابلیت‌های آن‌ها را افزایش دهد.

آن‌ها در تلاشند روش‌های کنترلی را بهبود ببخشند و نسخه‌هایی با باتری و کنترلگرهای کوچک بسازند.

نتایج این پژوهش در مجله "Advanced Functional Materials" انتشار یافت./ایسنا

کپی