اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا در دستگاه تنفسی کودکان ۱۰۰ برابر بیشتر از بزگسالان/ بینی کودکان زیر ۵ سال حاوی این میزان

ویروس کرونا در دستگاه تنفسی کودکان ۱۰۰ برابر بیشتر از بزگسالان/ بینی کودکان زیر ۵ سال حاوی این میزان

یافته‌های تازه محققان نشان می‌دهد برخلاف باور گذشته، نه تنها کودکان به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند بلکه می‌توانند در دستگاه تنفسی خود تا ۱۰۰ برابر بزگسالان مبتلا، ویروس کرونا داشته باشند.

به گزارش روز شنبه نیویورک تایمز، یافته‌های تازه محققان نشان می‌دهد علیرغم باور پیشین، کودکان ممکن است حاوی مقادیر بالایی از ویروس کرونا باشند. هرچند برخی محققان معتقد هستند این یافته‌ها اثبات نمی‌کند که کودکان مبتلا ناقل باشند، اما بر بحث بر سر بازگشایی تأثیر می‌گذارد.

در مطلب درج شده رد این روزنامه آمریکایی آمده است: در خصوص بحث بر سر بازگشایی مدارس گفته شده است اکثر خردسالان به کرونا مبتلا نمی‌شوند و در بسیاری مواقع نمی‌توانند ناقل این ویروس به بزرگسالان باشند. اما انتشار نتایج تازه در روز پنجشنبه، این روایت را برهم زد.

براساس این تحقیقات، کودکان مبتلا به‌اندازه بزرگسالان در گلو و حلق خود ویروس کرونا دارند و در واقع،

کودکان کمتر از ۵ سال مبتلا می‌توانند در دستگاه تنفسی خود تا ۱۰۰ برابر بیشتر از بزرگسلان ویروس داشته باشند. در این مقاله همچنین تاکید شده اگرچه این تحقیق لزوما ثابت نمی‌کند که کودکان ناقل ویروس به برگسالان باشند، اما می‌تواند دربحث بازگشایی مدارس تاثیر گذار باشد.

«دکتر تیلور هیلد سارجنت» Taylor Heald-Sargent یک متخصص بیماریهای عفونی کودکان در بیمارستان کودکان شیکاگو که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: "وضعیت مدارس بسیار پیچیده است و اینکه فرض را بر این بگیریم که چون بچه‌ها مریض نمی‌شوند، ویروس ندارند باوری نادرست است.«دکتر استیسی شولتزچری» Stacey Schultz-Cherry ویروس شناس در زمینه تحقیقات کودکان گفت: من از بسیاری افراد شنیده‌ام که بچه‌ها مستعد ابتلا نیستند و مبتلا نمی‌شوند. اما اکنون این مطالعه به وضوح نشان می‌دهد که چنین باوری درست نیست.

در این مطالعه بر روی ۱۴۵ نفر تحقیق انجام گرفته است؛ شامل ۴۶ کودک کوچکتر از ۵ سال، ۵۱ کودک ۵ تا ۱۷ ساله و ۴۸ بزرگسال در سنین ۱۸ تا ۶۵ سالگی. بیشتر کودکان حاضر در این تحقیق، تنها علائم تب یا سرفه نشان داده‌اند.
دکتر هیلد سارجانت در خصوص نتایج این تحقیق گفت: به طور قطع کودکان ویروس‌هایی مشابه بزرگسالان و حتی بیشتر از بزرگسالان دارند و جای تعجب نیست اگر آن‌ها ناقل ویروس به دیگران باشند.

نتایج این مطالعه همچنین با نتایج یک تحقیق آلمانی در مورد ۴۷ کودک مبتلا بین سنین ۱ تا ۱۱ سال مطابقت دارد که نشان داد کودکانی که علائم نداشتند بارهای ویروسی به‌اندازه بزرگسالان یا حتی بیشتر داشتند.

در این مطالعه جدید یادآوری شده است که واکنش‌های ایمنی قدرتمند در کودکان می‌تواند هم شدت گسترش بیماری از آن‌ها به دیگران و مدت زمان بیماری را تحت الشعاع قرار دهد. ضمن آنکه سلامت کلی کودکان مانند چاقی یا دیابت و جنسیت نیز بر توانایی انتقال ویروس تأثیر می‌گذارد.
برخی متخصصان بر این باور هستند که کودکان به دلیل ظرفیت کوچکتر ریه قد یا سایر جنبه‌های جسمی ممکن است ویروس کمتری را منتقل کنند. هرچند برخی دیگر از پزشکان با رد این مساله معتقد هستند ویروس از طریق دستگاه تنفسی فوقانی و نه ریه‌ها منتقل می‌شود.

براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۱۷ میلیون و ۷۵۸ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان ۶۸۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.


احتمال انتقال کرونا توسط کودکان زیر پنج سال بیشتر است

نتایج تازه‌ترین تحقیقات نشان‌ می‌دهد که بینی کودکان زیر پنج سال حاوی مواد ژنتیکی ویروس کرونا است که ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیش از موادی است که در کودکان بالای این سن و بزرگسالان وجود دارد.

به گزارش شبکه خبری "فرانس ۲۴"، نتایج تحقیقی که روز جمعه در نشریه "گاما پیدیاتریکس" منتشر شده نشان می‌دهد، کودکان این گروه سنی ممکن است ناقلان بیشتری برای ویروس کرونا در جامعه باشند و این موضوع با ادبیات غالب امروز پزشکی مغایر است.

نتایج این تحقیق که توسط تیمی به سرپرستی دکتر "تیلور هیلد سارجنت" از بیمارستان کودکان "آنه و رابرت لوری" انجام شده در حالی منتشر می‌شود که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای تحرک مجدد اقتصادی، به دنبال بازگشایی مدارس و مهدکودک‌ها است.

محققان از ۲۳ مارس تا ۲۷ آوریل (۴ فروردین تا ۸ اردیبهشت) اقدام به انجام تست از سواب بینی ۱۴۵ مریض اهل شیکاگو کردند که علایم متوسط کرونا در هفته اول ابتلا به این بیماری را داشتند.

براساس این تحقیق، بیماران به سه گروه شامل ۴۶ کودک زیر پنج سال، ۵۱ کودک پنج تا هفت ساله و ۴۸ بیمار ۱۸ تا ۶۰ ساله تقسیم شدند.

پس از این آزمایش، تیم تحقیق ملاحظه کرد که دستگاه تنفس فوقانی در کودکان زیر پنج سال دارای مقداری از ویروس SARS-Cove-۲ است که ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیش از میزانی است که در دو گروه دیگر بیماران مورد بررسی وجود دارد.

مجریان این تحقیق اعلام کردند که مطالعات آزمایشگاهی جدید نشان می‌دهد که تکثیر ویروس با میزان مواد ژنتیکی ویروسی موجود در این اشخاص ارتباط دارد.

پیش از این نتایج تحقیقاتی نشان داده بود، کودکانی که دارای "بار ویروسی زیاد" "ویروس سین‌سیشیال تنفسی" هستند، در معرض بیشتر انتشار بیماری کرونا قرار دارند.

محققان اضافه کردند:"عادت رفتاری کودکان خردسال، فاصله نزدیکی که برای آنان در مدارس و مهد کودک‌ها تعیین شده است با کاهش محدودیت‌های بهداشتی، نگرانی از شیوع ویروس SARS-Cove-۲ در کلاس‌های درس این کودکان را شدت داده است.

این یافته‌ها مغایر با اعتقاد فعلی مقامات بهداشتی است که بر این باورند خردسالان ویروس را مانند ​​بزرگترها به دیگران منتقل نمی‌کنند و اصلا آنها به صورت وخیم نیز دچار بیماری کرونا نخواهند شد، با این حال مطالعات در مورد این موضوع هنوز بسیار اندک است.

این درحالی است که نتایج یک یافته جدید در کره جنوبی نشان داده است، کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله به اندازه بزرگسالان ناقل ویروس کووید -۱۹ در خانواده هستند، اما ناقل بودن کودکان کمتر از ۹ سال بسیار کمتر است./ ایرنا 

ویروس کرونا از طریق کودکان منتقل نمی‌شود

کرونا در کودکان با این نشانه‌ها

آیا خردسالان، کودکان و نوجوانان کرونا را منتقل می‌کنند؟

همه علائم کرونا در کودکان

کودکان بهترین عامل سرایت عفونت کرونا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 
کپی
<