اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
مردم ۴۰ درصد کمتر از قبل از کرونا ماهی می‌خرند

زیان پرورش دهندگان ماهی به‌دلیل کاهش تقاضای بازار

زیان پرورش دهندگان ماهی به‌دلیل کاهش تقاضای بازار
زهره افشار خبرنگار

به دلیل رکود شدیدی که با شیوع کرونا بر بازار ماهی حاکم شده، تقاضا در این بازار بخصوص در استان‌های غیرساحلی هنوز پایین است و موجب نگرانی تولید‌کنندگان شده است. از سوی دیگر افزایش قیمت خوراک ماهی که تأثیر مستقیم در قیمت تمام شده این محصول پروتئینی دارد موجب شده سود کمتری دست تولید‌کنندگان را بگیرد و آنها نیز برای ادامه فعالیت، چشم به حمایت‌های دولتی از جمله تأمین نقدینگی با وام‌های کم بهره و خرید حمایتی محصولاتشان داشته باشند.

«میر آرمان واحدی»مدیر کل شیلات اردبیل به «ایران» گفت: کرونا تأثیر زیادی بر تولید محصولات آبزی استان نداشت تا جایی که پیش‌بینی افزایش تولید در این بخش داریم اما کرونا تأثیر زیادی بر تقاضای ماهی گذاشته است. به گونه‌ای که بررسی‌های ما نشان می‌دهد حدود 40 درصد تقاضا که مربوط به رستوران‌ها، مراکز تفریحی توریستی و هتل‌های استان بویژه سرعین بوده تقریباً به صفر رسیده و شاید بتوان گفت به‌طور کلی 25 تا 30 درصد تقاضا چه در مراکز جمعیتی، چه تعاونی‌ها و مردم کاهش مصرف داشته‌ایم. به گفته وی در سال گذشته تولید ماهیان گرمابی و سردآبی اردبیل 9 هزارو 700 تن بوده که امسال پیش‌بینی می‌کنیم تولید به 11 هزار تن برسد. وی افزود: از سوی دیگر قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده و متأسفانه می‌توان گفت گوشت ماهی از سبد خرید خانوار در حال حذف شدن است. وی تصریح کرد: در شرایط کنونی حتی ادارات خریدی برای تعاونی هایشان نمی‌کنند در سال‌های قبل فرضاً یک اداره می‌آمد کل تولید یک مزرعه پرورش ماهی را خریداری می‌کرد. از سوی دیگر پودر ماهی تولیدی کشور که خوراک ماهیان به شمار می‌رود جواب نیاز همه استان‌ها را نمی‌دهد و بخشی از آن وارداتی است که به‌دلیل افزایش نرخ دلار قیمت آن به یکباره بالا رفته است و مشکل بزرگی برای تولید‌کنندگان است. به گفته وی سال گذشته قیمت تمام شده یک کیلو ماهی 18 هزار تومان بود که امسال به 23 هزار تومان رسیده و این در حالی است که قیمت خرید بالا نرفته و در حد 32 هزار تومان است و در واقع از حاشیه سود تولید‌کننده کم شده است. وی با اشاره به اینکه پرورش دهندگان ماهی برای تولید هر تن ماهی نیاز به 22 میلیون تومان نقدینگی دارند افزود: اگر نتوانیم این نقدینگی را به شکل تسهیلات کم بهره در اختیارشان بگذاریم تولید‌کنندگان رغبت‌شان را برای ماهی‌ریزی در فصل بعد از دست می‌دهند لذا در حال حاضر در حال رایزنی با وزارت جهاد کشاورزی برای حل این مشکل هستیم. اردبیل 450 مزرعه پرورش ماهی دارد.
خسارت 600 میلیون تومانی سیل به مزارع پرورش ماهی
 مدیرکل شیلات اردبیل همچنین تأکید کرد: در جریان سیل اخیر در شهرستان مشکین شهر به 4 مزرعه پرورش ماهی به‌دلیل ورود آب گل آلود خسارت وارد شد. در این مزارع معادل 600 میلیون تومان ماهی تلف شد که متأسفانه بیمه نبودند و با رایزنی با ستاد مدیریت بحران استان درصدد جبران بخشی از خسارت هستیم. در همین حال «کیارش بیرانوند» مدیر کل شیلات لرستان به «ایران» گفت: کرونا هرچند نتوانست به بیکاری گسترده در این بخش دامن بزند اما تأثیر بالایی بر بازار تقاضای ماهی گذاشته به گونه‌ای که تقاضای مصرف ماهی را حداقل حدود 25 درصد کاهش داده است. وی با اشاره به‌کوتاهی تولید‌کنندگان در سال‌های گذشته برای بسته‌بندی مناسب افزود: امروز این سهل‌انگاری خود را نشان داده است. در حال حاضر بسیاری از مردم از خرید ماهی غیر بسته‌بندی به‌دلیل شیوع کرونا استقبال نمی‌کنند.

کپی