اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تکرار بحران کرونا در اروپا
موج دوم ویروس کرونا کشورهای اروپایی را وارد چالش جدی کرده است. در شرایطی که اسپانیا با افزایش آمار مبتلایانش اقدام به قرنطینه کرده و با اعمال محدودیت‌هایی صدای گردشگران خارجی را درآورده است، شنیده‌ها حکایت از ابتلای دست‌کم 500 نفر از ساکنان مزارع باواریا در آلمان دارد. چند کیلومتر دورتر اتریش نیز وضعیت خوبی نداشته و ساکنان شهر سنت ولفگانگ قرنطینه شده‌اند. فرانسه نیز با آمار روزانه ابتلای هزار و 100 نفری، قوانینش را جدی‌تر دنبال می‌کند. در همین حال ایتالیا نیز در هراس تکرار تراژدی موج اول کرونا، برای افرادی که ماسک نزنند، هزار یورو جریمه تعیین کرده است.

 

---

اخراج توریست ها از  ویتنام
در پی تشدید همه‌گیری ویروس کرونا در ویتنام، این کشور قصد دارد 80 هزار توریست را که اغلب توریست داخلی هستند، از شهر «دانانگ» خارج کند. در شهر دانانگ ویتنام تست کرونای سه نفر مثبت شده است و همین مسأله باعث شده این کشور جنوب شرقی آسیا بار دیگر در وضعیت هشدار بالا قرار بگیرد. به گفته مقامات ویتنام، خارج کردن 80 هزار توریست از شهر دانانگ دست کم 4 روزطول می‌کشد و در این 4 روز به طور روزانه 100 پرواز به 11 شهر ویتنام انجام خواهد شد. در طول موج اول همه‌گیری ویروس کرونا مقامات دولت ویتنام قوانین قرنطینه‌ای بسیار سختگیرانه‌ای را اجرا کرده و به طور گسترده تست کرونا انجام دادند. آنها همچنین از همان روزهای نخست همه‌گیری مرزهای خود را به روی کشورهای دیگر بستند و این مرزها هنوز هم بسته است.

 

---

خداحافظی سفیر با سبیل دردسرساز
بالاخره پس از چند ماه جنجال بر سر سبیل سفیر امریکا در کره جنوبی، این سفیر موافقت کرد به خاطر روابط سئول – واشنگتن، دو متحد آسیایی؛ سبیل دردسرساز خود را قربانی کند و زیر تیغ ریش تراشی ببرد. هری هریس که از مادری ژاپنی و پدری امریکایی‌زاده شده، سبیل‌هایی داشت که او را شبیه به افسران نظامی ژاپنی سابق می‌کرد و خاطرات تلخ جنگ ژاپن – کره جنوبی را زنده می‌کرد. همین مسأله برای مقامات کره جنوبی خوشایند نبود.

 

---

طرح امریکایی مقابله با کرونا در سنا
نمایندگان جمهوریخواه سنا امروز از طرح یک میلیارد دلاری امریکا برای مقابله با بحران کرونا پرده برداشتند. بنا بر اعلام هم‌حزبی‌های «دونالد ترامپ»، این طرح که متمرکز بر مسائل مربوط به مشاغل و کودکان است، بر کاهش حقوق بیکاری نیز تأکید دارد. قرار است این طرح تا آخر هفته با تأیید رهبران جمهوریخواه وارد سیر قانونی شود.

 

---

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 16 میلیون و 446 هزار و 187 نفر رسید. آمار قربانیان 652 هزار و 843 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 4 میلیون و 371 هزار و 992 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 149 هزار و 852 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 2 میلیون و 419 هزار و 901 نفر مبتلا و 87 هزار و 52 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با یک میلیون و 440 هزار و 371 مبتلا و 32 هزار و 866 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است؛ در رتبه چهارم هم روسیه 818 هزار و 120 مبتلا و 13 هزار و 354 قربانی کووید 19 دارد. آفریقای جنوبی هم با 445 هزار و 433 مورد ابتلا و 6 هزار و 769 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی ایستاده است.

کپی