اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

پرونده جاسوسی از جولیان آسانژ روی میز دادگاه ملی اسپانیا

پرونده جاسوسی از جولیان آسانژ روی میز دادگاه ملی اسپانیا

دادگاه ملی اسپانیا قرار است امروز دوشنبه به پرونده تحقیقات درباره جاسوسی یک شرکت امنیتی اسپانیایی از جولیان آسانژ در زمان ۷ سال حضور این بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در شهر لندن رسیدگی کند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دادگاه مشغول تحقیق درباره این اتهام است که دیوید مورالس اسپانیایی به همراه شرکت امنیتی متعلق به وی موسوم به آندرکاور گلوبال اس ال اقدام به ضبط محرمانه محتوای دیدارهای آسانژ با مهمانانش در محل سفارت اکوادور در لندن پرداخته و به این ترتیب حریم خصوصی آنها را زیر پا گذاشته اند.

همچنین اسناد دادگاه نشان می‌دهند این ظن وجود دارد که اطلاعاتی که شرکت مورالس جمع‌آوری کرده تحویل طرف‌های ثالث داده شده باشند.

از جمله کسانی که در جریان جلسه دادرسی امروز دادگاه حضور پیدا کرده و شهادت می دهند عبارتند از یک وکیل اسپانیایی آسانژ به نام بالتازار گارزون به همراه فیدل ناروائز، سرکنسول سابق اکوادور در لندن و استلا موریس، یک مشاور حقوقی و شریک آسانژ که اوایل سال جاری میلادی داشتن دو فرزند از وی را افشا کرد.

اعضای شرکت امنیتی اسپانیایی قرار است در جریان جلسه فردای دادگاه شهادت دهند.

آسانژ که وکلایش با ثبت شکایت در دادگاه، تحقیقات مذکور را به جریان انداختند در حال حاضر در انگلیس در زندان به سر می‌برد. او بعد از آن که سال گذشته میلادی سفارت اکوادور در لندن را ترک کرد به زندان منتقل شد و در حال مبارزه با استرداد احتمالی خود به آمریکا است؛ جایی که ممکن است در آنجا به خاطر فعالیت‌های افشاگرانه وب‌سایت ویکی‌لیکس به جرم جاسوسی محاکمه شود.

سال گذشته میلادی تحقیقات این دادگاه اسپانیایی درباره این پرونده آغاز شد و هم اکنون این تحقیقات پیش از تصمیم گیری درباره اینکه اسناد و مدارک کافی برای وقوع جرم و ایجاب برگزاری محاکمه وجود دارند ادامه دارد. پیشتر گزارش شد که شرکت آندرکاور گلوبال اس ال همچنین مشهور به شرکت یو سی اس ال، از سوی دولت اکوادور به منظور تامین امنیت سفارت این کشور در شهر لندن در فاصله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به خدمت گرفته شد. ماموریت اصلی این شرکت تامین امنیت این ساختمان دیپلماتیک در شعاع امنیتی آن از جمله با استقرار پرسنل امنیتی با توجه به حضور آسانژ در این محل بوده است.

بر طبق اسناد دادگاه ملی اسپانیا که آسوشیتدپرس آنها را دیده، تحقیقات اولیه به این سوء ظن رسیده که مورالس تحت پوشش این فعالیت های امنیتی از دستگاه های شنود و ضبط ویدئو برای ضبط محتوای ملاقات‌های آسانژ با مهمانانش استفاده کرده است.

گفته شده که این مهمانان آسانژ شامل وکلایش، سیاستمداران، خبرنگاران، پرسنل پزشکی، دیپلمات‌های اکوادوری، رئیس سابق سرویس ملی اطلاعات اکوادور و دنا رورباکر، نماینده پرسابقه جمهوریخواه کنگره آمریکا بوده اند.

همچنین گفته شده که مورالس محتواهای ضبط شده این دیدارها را تحویل طرفهای ثالثی که هویتشان فاش نشده داده است. با این حال اسناد دادگاه حاوی ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه این اطلاعات تحویل زاهار لاهاو، کسی که از سوی وکلای آسانژ به عنوان یک افسر امنیتی شرکت لاس وگاس سندز واقع در نوادا توصیف شده داده شده اند. دادگاه عنوان کرده که هیچ اطلاعات تماسی از لاهاو ندارد./ایسنا

کپی