اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

#دماوند

#دماوند
یگانه خدامی

خبری که درباره وقف کوه دماوند منتشر شد باعث شد کاربران شبکه‌های اجتماعی به این مسأله واکنش نشان دهند. ‏سازمان جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه ‎دماوند به‌نام سازمان اوقاف خبر داد و روزنامه همشهری نوشت که ظاهراً سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی سند وقفی گرفته است.

این برش، یک یازدهم کل کوه است و این بخش از دامنه آغاز می‌شود و تا قله ادامه دارد. پس از واکنش کاربران معصومه ابتکار رئیس سابق سازمان محیط زیست گفت: «اثر طبیعی ملی عالیترین رده حفاظتی است که امکان واگذاری ندارد.»
البته عصر دیروز سازمان اوقاف توضیحاتی درباره این مسأله داد و اعلام کرد قله دماوند وقف نشده است. در تکذیبیه سازمان اوقاف آمده است: «کوه دماوند جز اراضی انفال است و منطقاً طبق قاعده فقهی «لا وقف الا فی ملک» قابلیت ملکیت و به تبع آن وقف شدن را ندارد. موقوفه‌ای که در این منطقه وجود دارد، مربوط به کوه دماوند نیست و برخی زمین‌های اطراف قریه‌ای با نام ملار را شامل می‌شود.»
بسیاری از کاربران هم به این مسأله که دماوند میراث طبیعی ملی است و نباید واگذار شود اشاره می‌کردند: «‏شاید بپرسید مگه دماوند چی داره؟ دماوند فقط یک کوه نیست، دماوند یک آتشفشانه که اتفاقاً نیمه فعاله، طلا، نقره، الماس، بازالت، کلینگر، سنگ آهن، زغال سنگ، گوگرد و و و هر نوع سنگی که بگین داره و اینکه نباید دستکاری بشه»، «‏فردا اگه کارون و ارس و سبلان و زاینده رود هم وقف شد تعجب نکنید»، «‌‏کوه و جنگل به عموم مردم تعلق دارد و با هیچ دستاویزی نمی‌توان وقف کرد. امروز رسانه‌ها گزارش داده‌اند که بخشی از کوه دماوند را وقف و برایش سند وقفی صادر کرده‌اند. اگر چنین خطایی رخ داده و چنین حکمی صادر شده باشد، باید سریعاً لغو شود»، «‏یک قسمت از یازده قسمت دماوند رو به‌نام وقف سند زدن. روزنامه همشهری خبرشو کار کرده. من نمیفهمم. یکی به من توضیح بده که مگه دماوند ملک شخصی کسی بوده که بخواد وقف کنه؟»، «یه برش از کوه دماوند؟ مگه کیک تولده؟»، «‏برای وقف باید کسی مالک باشد. مگر کسی مالک دماوند بوده؟ به استناد ماده ۵۵ قانون مدنی‌، وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود. منافع قله دماوند چیه یعنی؟»، «‏ای دیو سپید پای در وقف/ ای گنبد گیتی ای دماوند»، «‏خبر وقف یک برش از دماوند اینقدر عجیبه که آدم حس می‌کنه بعد اون هر چیزی ممکنه! اینکه مثلاً توی رأی دادگاه شما بیارند که شما تا پایان عمر وقف شدی و سندش هم صادر شده!»، «‏وقتى طبق قانون مالکیت اشخاص بر منابع ‎طبیعى کان لم یکن می‌شود، چگونه می‌توان وقف بودن را پذیرفت؟ ترجیح ‎وقف (حقوق هدفمند و عمومى) بر ‎حق الناس، وجه رجحانى دارد؟ وقف مالى که قابل تملک و انتفاع نیست، چه توجیهى دارد؟»، «چرا باید برای یه اثر ملی سند وقفی صادر بشه؟ سازمان اوقاف با چه هدفی رفته سمت کوه دماوند؟»، «‏مگه می‌شه کوه دماوند رو ‎وقف کرد آخه؟ مگه ‎دماوند جزو میراث ثبت شده طبیعی نیستش این قله باشکوه؟ حالا اون ثبت رو وقف کردن؟ والا دماوند خشمگین میشه زیر پای همه مون رو خالی می‌کنه‌ها». 

کپی