اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

بحران تابوت و اکسیژن در بولیوی
سرعت بالای انتشار «کووید-19» در بولیوی، بیمارستان‌ها و گورستان‌های این کشور امریکای لاتین را با بحران شدید روبه‌رو کرده است. بنابر اعلام وزیر بهداشت این کشور تنها روز پنجشنبه 1117 مورد جدید بستری شده و 79 نفر جان باخته‌اند. این در حالی است که رسانه‌ها آمار اصلی را فراتر از این تعداد می‌دانند. چراکه در هفته‌ای که گذشت، بیش از 400 جسد در خیابان‌ها، خودروها و خانه‌ها توسط پلیس پیدا شد که 85 درصد آنها مبتلا به کرونا بودند.

---

معرفی جایگزین هوآوی
کمیسیون اروپا اعلام کرد در صورت کنار گذاشته شدن شرکت چینی «هوآوی» برای پروژه اینترنت نسل 5، شرکت‌های اروپایی نوکیا و اریکسون امکانات لازم را برای جایگزینی دارند.
در حال حاضر بنا بر اعلام منابع آگاه، سه شرکت نوکیا (فنلاند)، اریکسون (سوئد) و هوآوی (چین) برای اجرای این طرح پیشتاز هستند و شرکت‌های سامسونگ (کره) و ZTE(چین) نیز در بخش‌هایی مشارکت خواهند داشت. «تیری برتون»، مدیر بازرگانی داخلی کمیسیون اروپا گفت: «مهمترین بخش در ایجاد زیرساخت‌های اینترنت نسل 5 در اروپا بویژه برای فعالیت در حوزه اقتصادی، اطمینان از بحث امنیت است. در همین راستا اتحادیه اروپا موظف به شناسایی شرکت‌های پرریسک خواهد بود.» این در حالی است که با وجود اتهام زنی‌ها به «هوآوی»، این شرکت چینی بر امنیت بالای زیرساخت‌های اینترنتی خود تأکید دارد.

 

---

مجازات کرونایی در کره شمالی
کره شمالی که در شش ماه گذشته مرزهای خود را بسته بود تا کرونا وارد این کشور نشود و مدعی بود هیچ موردی از ابتلا ندارد، خبر داد، یکی از شهروندانش که سه سال در کره جنوبی زندگی کرده و تازه به کشور بازگشته به کرونا مبتلا شده است. دولت در حال تصمیم‌گیری برای قرنطینه در شهری است که این بیمار در آن زندگی می‌کند. «اون» همچنین دستور داده هرکس در مبارزه با بیماری سهل‌انگاری کند، مجازات می‌شود.

 

---

خلاصی رئیس جمهوری برزیل از کرونا
چهارمین تست «ژایر بولسونارو» در 20 روز گذشته منفی اعلام شد و رئیس جمهوری برزیل این خبر را با پیامی فیسبوکی با این مضمون به مردم کشورش اعلام کرد: «صبح همگی بخیر. تست من منفی اعلام شد.» او همچنین تصویری از خودش منتشر کرد که یک جعبه هیدروکلروکین، قرص جنجالی و محبوب رئیس جمهوری امریکا را در دست داشت.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 16 میلیون و 223 هزار و 842 نفر رسید. آمار قربانیان 648 هزار و 819 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 4 میلیون و 315 هزار و 709 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 149 هزار و 398 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 2 میلیون و 396 هزار و 434 نفر مبتلا و 86 هزار و 496 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با یک میلیون و 389 هزار و 221 مبتلا و 32 هزار و 128 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است؛ در رتبه چهارم هم روسیه 812 هزار و 485 مبتلا و 13 هزار و 269 قربانی کووید 19 دارد. آفریقای جنوبی هم با 434 هزار و 200 مورد ابتلا و 6 هزار و 655 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی ایستاده است.

کپی