اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

معاون کل وزارت بهداشت:

وضعیت کل کشور قرمز است

وضعیت کل کشور قرمز است

تهران منبع پخش کروناست

معاون کل وزارت بهداشت در تشریح وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه «وضعیت اصلاً خوب نیست» تهران را منبع پخش کرونا در کل کشور خواند و گفت: تا زمانی که بستری‌ها کاهش نیابد، مرگ ۲۰۰تایی همچنان میهمان ماست.
به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه «در استان خراسان رضوی افزایش ابتلای ۳۰۰ درصدی داشته‌ایم»، گفت: بر همین اساس هم با نظر وزیر بهداشت چند نفر از معاونان و مدیرکل‌های وزارت بهداشت به این استان سفر داشتند. در عین حال دانشگاه‌های علوم پزشکی استان هم به‌خوبی عمل می‌کنند، اما با این حال شرایط در این استان بغرنج است. تقریباً کل کشور وضعیت قرمز دارد، برخی استان‌ها که قرمز نیستند، یک میلیون نفر جمعیت دارند. بنابراین وضعیت قرمز و در حال هشدار است.
حریرچی ادامه داد: در اسفند و فروردین میزان بستری در کل کشور بسیار زیاد شد، اما سپس روند کاهشی را حفظ کرد و اکنون مجدداً روندی افزایشی دارد. به طوری که میزان بستری ما از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت حدود ۵ نفر است و روزانه تقریباً ۴ هزار نفر فرد مشکوک به کرونا مثبت را بستری می‌کنیم. تا زمانی که ابتلا و بستری صعودی است، دو تا سه هفته بعد مرگ‌های ناشی از بیماری نیز افزایش می‌یابد زیرا پنج تا ۱۰ درصد افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند، فوت خواهند کرد. تا زمانی که بستری کاهش نیابد، مرگ ۲۰۰تایی میهمان ماست.
حریرچی درباره وضعیت تهران، گفت: بستری‌های تهران در فروردین رو به سقوط نهاد، اما اکنون بستری روزانه جدید روزی ۶۰۰ مورد است. همچنین در تهران حدود ۴۵۰۰ بستری روز تخت داریم. باید توجه کرد که تا زمانی‌که این روندها افزایشی است، مرگ و میر نیز افزایشی خواهد بود. اکنون تهران به منبع پخش بیماری به کل کشور تبدیل شده  و چرخش زیاد است؛ به‌ویژه در شهرستان‌های اطراف تهران مانند البرز و بعد هم شمال و... و هر کسی که از تهران به شهرهای اطراف در رفت و آمد است، می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند.
حریرچی با اشاره به تشدید بازرسی‌ها در کشور، گفت: از ۲۲ تا ۳۱ تیر ماه ۵۴۷ هزار مورد از مراکز صنفی را بازرسی کردیم و تاکنون نیز ۲۱ درصد را بازرسی کردیم، اما فقط ۷ هزار نفر نیرو داریم در حالی که فقط ۲.۵ میلیون واحد صنفی ثبت شده داریم. بر همین اساس از مردم و صنوف می‌خواهیم که به ما کمک کنند. از ۲۲ تا ۳۱ تیر ماه ۱۷۱۴ مورد واحد متخلف را پلمب کردیم. در تهران هم ۲۳۵ واحد پلمب شده است.
وی افزود: درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخی مراکزی که وضعیت نامناسبی داشتند، وضعیت‌شان بهتر شده است. به طوری که رعایت پروتکل‌ها در ادارات و سازمان‌ها به ۷۹درصد، آرامستان‌ها به ۸۰ درصد و رستوران‌ها ۷۷ درصد، رسیده و وضعیت در دفاتر پیشخوان هم بهبود داشته است. در داروخانه‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۲۷ درصد بوده است. متأسفانه پاساژگردی هم وجود دارد. در عین حال متأسفانه رعایت پروتکل‌ها در مطب‌ها در حد ۱۰ درصد و ۹ درصد است. در این زمینه با سازمان نظام پزشکی مکاتباتی داشتیم و درخواست کردیم که رعایت کنند. در بخش دولتی جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی‌مان، حماسه آفریدند و شهید، مبتلا و جانباز دادند. اما تعدادی متأسفانه در مطب‌های خصوصی موارد را رعایت نمی‌کنند. حریرچی درباره دارو درمانی کرونا نیز گفت: با تأکید می‌گویم که هیچ دارویی که تأثیر معنی‌داری روی این ویروس منحوس بگذارد، وجود ندارد. داروی فاویپیراویر که مردم برایش چند میلیون می‌دهند، ثابت شده هیچ تأثیری نداشته است. در عین حال باید توجه کرد گاهی یکسری افراد شیاد ادعای پیدا شدن داروی کرونا می‌کنند که گاهی افراد ساده و نادان هم می پذیرند. ۹۵ درصد افراد مبتلا به کرونا خود به خود بهبود می‌یابند. ۹ درصد بستری‌ها هم خودشان خوب می‌شوند. هیچ داروی گیاهی یا طب سنتی و شیمیایی بدون تجویز پزشک نباید استفاده شود. حتی رمدسیویر هم که اخیراً اعلام شد، در یک مرحله از بیماری حداکثر ۲۰ درصد تأثیر دارد و برای کسانی که به آی سی یو می‌روند و لوله‌گذاری می‌کنند، هیچ تأثیری ندارد.

 

وضعیت استفاده از ماسک در کشور
معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت استفاده از ماسک در کشور، گفت: طبق ارزیابی‌هایی که از ۲۲ تا ۳۱ اردیبهشت ماه انجام شده است، در شاغلین ادارات و بانک‌ها ۸۵ درصد، مردم در وسایل نقلیه عمومی ۷۴ درصد و مردم در مراجعه به واحدهای صنفی ۶۷ درصد ماسک می‌زنند. البته میزان استفاده از ماسک در کشور از ۲۲ درصد به ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش یافته است، اما کافی نیست. باید توجه کرد که در سنگاپور ۹۲ درصد مردم ۵ ماه است که ماسک می‌زنند، در چین ۸۸ درصد و در ویتنام ۸۷ درصد از مردم ماسک می‌زنند. کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و... بالای ۸۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند. در عین حال طبق پروتکل‌ها ۹۵ درصد مردم هنگام خروج از خانه باید ماسک استفاده کنند و نیازی هم نیست که ماسک سه لایه ، n95 و... استفاده کنند، بلکه می‌توانند از ماسک خانگی استفاده کنند.
کپی