اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

فارابی و عطار دو شخصیت منتخب سازمان جهانی یونسکو برای برگزاری دوسالانه

فارابی و عطار دو شخصیت منتخب سازمان جهانی یونسکو برای برگزاری دوسالانه

عضو شورای شهر نیشابور گفت: دو شخصیت ایرانی فارابی و عطار طبق ساز و کار‌های سازمان جهانی یونسکو انتخاب و بر اساس کسب بیشترین آراء برای برگزاری دوسالانه شخصیت‌های مهم معرفی شده‌اند.

رضا مهرداد عضو شورای شهر نیشابور گفت:  برای انتخاب شخصیت‌ها در سازمان یونسکو محور‌هایی ارائه شده که افراد شاخص از سوی کشور‌های مختلف نامزد و پس از رای‌گیری بالاترین آراء معرفی می‌شوند، عطار و فارابی شخصیت‌های ایرانی بودند که برای برگزاری این دوسالانه معرفی شدند.

او با اشاره به اهمیت برگزاری دوسالانه افزود: معمولا همایش‌های کوتاه به لحاظ ماندگاری اثر کوتاه مدت دارند، اما در این دوسالانه از ابزار‌های گوناگون هنری مانند تئاتر خیابانی، نقاشی کودکان و هنر‌های تجسمی با محوریت شخصیت‌های منتخب استفاده می‌کنند تا هنرمندان محلی با اجرای آن‌ها ارزش‌های افراد شاخص را به مردم همان منطقه، کشور و در وسعتی گسترده‌تر به همه جهان معرفی کنند.

عضو شورای شهر نیشابور گفت ادامه داد: دوسالانه عطار فرصت مناسبی است تا هنرمندان محلی نیشابور با همراهی مسئولان از تمامی ظرفیت‌های بومی شهرستان برای معرفی این چهره شاخص استفاده کنند؛ تا کنون آنچه بیشتر مردم راجع به عطار شناخته‌اند در حد یک اسم و یک معرفی مختصر است، اما با برگزاری طولانی مدت این همایش زمینه برای معرفی ارزش‌ها و خصایل عطار فراهم شده است.

مهرداد شیوع ویروس کرونا را عاملی برای معلق ماندن چگونگی برگزاری دوسالانه عطار در نیشابور اعلام و بیان کرد: طبق مصوبات سازمان جهانی یونسکو این همایش در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برگزار می‌شود، اما با توجه به شرایط کنونی و ناپایداری ویروس کرونا برای برگزاری این همایش هنوز تصمیم قطعی از طرف سازمان یونسکو مبنی بر اجرا به صورت فیزیکی یا مجازی اعلام نشده است.

او تصریح کرد: وجود شخصیت‌های مهم فرهنگی و ادبی مانند خیام و عطار در این شهرستان ظرفیت‌های گردشگری غنی را به همراه دارد، اما در این حوزه کم کاری شده و نتوانستیم از این پتانسیل برای توسعه گردشگری و به تبع آن توسعه اقتصادی به درستی استفاده کنیم؛ امیدوار هستیم این دو سالانه زمینه را برای این فقر فرهنگی فراهم کند تا به موفقیت‌های چشمگیری در این حوزه برسیم./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی