اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

شارژ ضربان ساز قلب با تابش نور

شارژ ضربان ساز قلب با تابش نور
میترا جلیلی خبرنگار

یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت‌هایی همچون ضربان ساز قلب در بدن بیماران، این است که پس از مدتی باتری آنها تمام می‌شود و برای تعویض این باتری، هر بار بیمار باید زیر تیغ جراحی برود؛ موضوعی که برای بیماران چندان خوشایند نیست و ازسوی دیگر این جراحی ها ریسک بالایی دارند.

محققان کره‌جنوبی در جدیدترین یافته‌های خود به دستاوردی رسیده‌اند که تنها با تابش نوراز روی پوست، بتوان باتری‌های ضربان سازهای موجود در بدن بیماران را شارژ کرد بدون اینکه نیازی به جراحی باشد. این تیم کره‌ای که به رهبری پروفسور«جونگو لی» فعالیت دارند سیستمی به‌نام
active photonic power transfer را طراحی کرده‌اند. این سیستم شامل یک چسب متصل به تعداد زیادی چراغ میکروLED و همچنین یک دستگاه فتوولتائیک است که البته این دستگاه به ایمپلنت یا همان ضربان ساز می‌چسبد. به محض اتصال این چسب به پوست بیمار، چراغ‌های میکرو ال ای دی روشن شده و نورشان را از طریق بافت بیمار به این دستگاه می‌رسانند.
به این ترتیب یک جریان الکتریکی بی‌ضرر برای بدن ایجاد می‌شود که می‌تواند باتری ضربان ساز قلب  را که دقیقاً زیر پوست قرار گرفته است  شارژ کند. نمونه آزمایشی این سیستم روی موش‌ها انجام شده که عملکردی کاملاً موفقیت‌آمیز داشته است.

دانشمندان معتقدند این یافته کمک می‌کند نه تنها دیگر نیازی به جراحی‌های متعدد نباشد بلکه این سیستم زمینه ساز ساخت باتری‌های ایمپلنت‌ها با قدرت بیشتر شود.

درحال حاضر قدرت کم منابع انرژی ایمپلنت‌های پزشکی، محدودیت‌های زیادی برای پزشکان ایجاد کرده ولی این دستاورد کمک می‌کند تاعلم پزشکی با سرعت بیشتری بیماران را درمان کند. البته پیش از این دانشمندان سوئیسی پیشنهاد استفاده از نور خورشید را برای تولید انرژی مورد نیاز ضربان سازهای کاشته شده در بدن بیماران ارائه داده بودند ولی به نظر می‌رسد یافته کره ای‌ها یک گام به واقعیت نزدیک‌تر است.

کپی