اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کاهش جمعیت در انتظار جهان است
در ژوئن 2019 پیش‌بینی شده بود که جمعیت جهان تا سال 2100 از مرز 10 میلیارد نفر عبور خواهد کرد اما روز چهارشنبه گزارش تازه‌ای در این باره منتشر شد مبنی بر اینکه جمعیت جهان تا 2100 حدود 8.8 میلیارد نفر خواهد بود؛ دو میلیارد نفر کمتر از پیش‌بینی قبلی. در این گزارش همچنین آمده است، بیش از 20 کشور از جمله ژاپن، اسپانیا، ایتالیا، تایلند، پرتغال، کره جنوبی و لهستان تا آن زمان دست کم نیمی از جمعیت خود را از دست خواهند داد و جمعیت چین هم از 1.4 میلیارد نفر کنونی به 730 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

 

---

وحشت در بیمارستان پورت الیزابت
همه‌گیری ویروس کرونا در آفریقای جنوبی و در بیمارستان پورت الیزابت هولناک است. بیمارستانی که در آن کادر درمانی در محاصره بیماران مبتلا به کووید 19 قرار دارند و امکانات آنقدر ناکافی است که پرستاران مجبورند نظافت بیمارستان را هم انجام دهند و پزشکان جراح خودشان لباس‌های جراحی‌شان را می‌شویند. بیمارستانی که در بخش زنان و زایمان آن نوزادان در بدو تولد به خاطر شلوغی بیش از حد و نبود کادر درمانی کافی می‌میرند. آفریقای جنوبی در ماه‌های گذشته جلوی همه‌گیری ویروس کرونا را با قرنطینه گرفته بود اما حالا که به خاطر شرایط اقتصادی رو به فروپاشی‌اش قرنطینه‌ها را لغو کرده موج همه‌گیری سراسر این کشور را فرا گرفته است. رئیس جمهوری این کشور می‌گوید: طوفان به سوی ما می‌آید.

 

---

شلیک به مجرم بدون ماسک
گشت پلیس میشیگان امریکا مردی را که به خاطر تذکر به زدن ماسک در یک مغازه‌، به روی مردم چاقو کشیده بود، با شلیک گلوله به قتل رساند. این حادثه 30 دقیقه پس از گزارش چاقوکشی در«ایستون کانتی» اتفاق افتاد. به گفته شاهدان پلیس چند باری به مرد خشمگین هشدار داد اما او مقاومت کرده و قصد حمله به مردم را داشت که هدف گلوله پلیس قرار گرفت. مرد 43 ساله بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت اما به‌دلیل شدت خونریزی جان باخت. اجباری شدن ماسک در برخی ایالت‌های امریکا تاکنون چندین قربانی گرفته است.

 

---

برتری قطر در دعوای با همسایگان
دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست بحرین، مصر، عربستان و امارات برای مسدود کردن فضای هوایی قطر را پس از سه سال کشمکش رد کرد. همچنین قضات این مرکز قضایی سازمان ملل، مجوز سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی(ایکائو) برای اعمال نفوذ در این پرونده را نیز به حالت تعلیق درآورد.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 13 میلیون و 480 هزار و 9 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 581 هزار و 722 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 3 میلیون و 545 هزار و 692 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 139 هزار و 155 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 931 هزار و 204 نفر مبتلا و 74 هزار و 262 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 937 هزار و 844 مبتلا و 24 هزار و 327 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه 746 هزار و 369 مبتلا و 11 هزار و 770 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 333 هزار و 867 مورد ابتلا و 12 هزار و 229 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی است.

کپی