اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
در 24 ساعت گذشته 890 بیمار کرونایی در پایتخت بستری شدند

هر 3 دقیقه 2 نفر در تهران بستری می‌شوند

هر 3 دقیقه 2 نفر در تهران بستری می‌شوند

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونای شهر تهران خبر داد، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۹۰ بیمار کرونایی در تهران بستری شده‌اند.

 به‌گزارش ایسنا، علیرضا زالی با اشاره به جلسه امروز اعضای ستاد مقابله با کرونای استان تهران، گفت: تهران با شرایط خاص روبه‌رو است و این موضوع نگرانی زائدالوصفی را در اعضای ستاد تهران دربر داشته. امروز اعضای ستاد تأکید داشتند که باید مداخلات جدی‌تر و سریع‌تر و بلادرنگ در عرصه شهری بسرعت اتفاق افتد تا شاهد بار بیماری در روزهای آتی نباشیم.
زالی با تأکید بر لزوم انسجام و هماهنگی بخش‌های مختلف در استان تهران جهت مقابله با کرونا، درباره محدودیت‌های یک هفته‌ای اعمال شده، گفت: این محدودیت‌ها برای یک هفته اعلام شده بود. امروز با توجه به نظرات فنی و بحث‌های میدانی درخواست اعضای ستاد تهران، تمدید این محدودیت‌ها به مدت یک هفته دیگر است؛ چراکه محدودیت‌های یک هفته‌ای کفایت نمی‌کند و دامنه محدودیت‌ها باید در هفته‌های آتی هم افزایش یابد. خواست اعضای ستاد تهران گسترش و تعمیق این محدودیت‌هاست؛ البته به گونه‌ای که به شرایط فعلی و کسب و کار فعلی آسیب وارد نشود.
زالی همچنین افزود: موضوع مهم دیگر آن است که تمام تجمعات بالقوه بالای ۱۰ نفر، همایش‌ها، مجامع، کمیسیون‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها از نظر ما باید معلق تلقی شوند. درباره برگزاری نماز جماعت نیز مساجد طبیعتاً باز هستند، اما درخواست‌مان این بود که نماز و مناسک مذهبی به شکل فُرادی برگزار شود. درباره نماز جمعه نیز با همکاری ائمه محترم جمعه استان تهران درخواست کردیم که این هفته هم نماز جمعه در سطح استان تهران تعطیل باشد.
وی تأکید کرد: همچنین باشگاه‌های ورزشی، تالارها و آرایشگاه‌های زنانه باید به‌طور جدی برای این هفته تعطیل باشند و این تعطیلی در هفته آینده هم استمرار یابد.
رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران درباره آزمون‌های سراسری نیز گفت: در مورد آزمون‌ها کماکان نظرمان این است که تهران شرایط میزبانی آزمون‌ها را ندارد. متأسفانه شاهد برگزاری جسته و گریخته برخی آزمون‌هایی هستیم که امکان زمانی برای تعلیق آنها فراهم است؛ این درحالی است که درباره پروتکل‌های صیانت از سلامت افراد شرکت‌کننده که باید به مدت سه یا چهار ساعت در محیط بسته بنشینند، در برخی از این آزمون‌ها هنوز اطمینان خاطر نداریم.
وی تأکید کرد: بسیاری از پایگاه‌های تابستانی مدارس که گاهی اوقات جسته گریخته در استان تهران شاهد آن هستیم، باید قطعاً تعطیل شوند. پیشنهاد ما به وزیر بهداشت این بود که برنامه‌های غربالگری پیش دبستانی نیز باید تعطیل شوند و اگر افراد برای غربالگری در شرایط فعلی مراجعه کنند، خطر زیادی وجود دارد. تمام برنامه‌های آزمون‌های مدارس باید معلق شود؛ بخصوص آزمون‌هایی که افراد باید از سایر استان‌ها و شهرستان‌ها به تهران وارد شوند. این موارد حتماً مخاطره‌آمیز است. در مجموع نظر ستاد مقابله با کرونا استان تهران این است که آزمون‌هایی که میزبانی‌اش با تهران است حداقل در شرایط فعلی تهران که بحرانی تلقی می‌شود، به زمان دیگری موکول شود.
زالی درباره تخت‌های بیمارستانی نیز گفت: تاکنون اگر در تهران با کمبود جدی تخت روبه‌رو نبودیم، به خاطر رشادت تیم پزشکی بوده، اما طبیعتاً این تاب‌آوری یک محدودیت و سقفی دارد. باید هر چه می‌توانیم به‌صورت پیشگیرانه مدیریت کنیم که افراد کمتری به بیمارستان‌ها مراجعه کنند و بار مراجعه به بیمارستان‌ها را باید به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به‌ اهمیت استفاده از ماسک، افزود: طی همین دو روز اخیر استفاده بهینه از ماسک در سطح شهر مقداری بار مراجعین بیمارستان‌ها را تقلیل داده است. البته نظر ستاد کرونا در تهران بر این بود که از آنجا که افراد فرودست جامعه و ضعیف امکان تهیه ماسک را ندارند، بنابراین برای تهیه ماسک برای اقشار ضعیف باید به شکل یارانه‌ای از سوی وزارت صمت و مجموعه‌ نهادهای امدادی و خیریه کمک شود. 

کپی