اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کلاهبرداری اینترنتی با کارت بانکی

کلاهبرداری اینترنتی با کارت بانکی

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در خصوص کلاهبرداری حرفه ای به روش اجاره کارت و تطمیع صاحبان حساب خبر داد.

سرهنگ گودرزی در تشریح این خبر گفت: با شکایت مردی  39 ساله  ساکن جنوب تهران در نهم تیر ماه 1399 که با در دست داشتن شکوائیه ای از دادسرای مباره با جرائم رایانه ای ( ناحیه 31 تهران ) به پلیس فتا تهران و دادخواهی اومبنی بر برداشت غیر مجاز از حسابش به مبلغ 500 میلیون ریال از طریق افشا اطلاعات محرمانه کارت بانکی وی در درگاه های جعلی ( فیشینگ ) ،  موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت .

این مقام انتظامی در ادامه بیان کرد : شاکی در اظهاراتش عنوان کرد مدتی قبل جهت وارد شدن به وب سایت مربوط به اینترنت بانکی که در آن حساب دارم  اقدام به جستجو عبارت ( اینترنت بانک نام بانک  ) در موتور جستجو گوگل نمودم که بدون اینکه متوجه شوم به درگاه جعلی هدایت شدم و سپس با بی دقتی در خصوص آدرس یا URL وب سایت  اطلاعات کارت بانکی ام را در سایت طراحی شده توسط متهم وارد کردم و بعد از آن متوجه برداشت مبلغ 50 میلیون تومان طی یک فقره از حسابم شدم.

رئیس پلیس فتا پایتخت بیان داشت : با توجه به لزوم تسریع در روند رسیدگی به پرونده به جهت نوع جرم ارتکابی مراتب در دستور کار پلیس قرار گرفت و با ردگیری وجه سرقتی مالک حساب مقصد شناسایی و به پلیس احضار شد که به کل منکر برداشت غیر مجاز از حساب شاکی بود و اظهار بی اطلاعی در این خصوص می کرد.

سرهنگ گودرزی افزود: طی بررسی های فنی صورت گرفته و با ارائه اسناد و مدارک موجود در پرونده سرانجام متهم بیان نمود که مدتی قبل به پیشنهاد یکی از دوستانش به شهر اصفهان مسافرت کرده و در آنجا با شخصی آشنا می شود که پیشنهاد خرید سکه و دلار را به وی می دهد و درخواست داشت تا جهت مشارکت و خرید با دریافت حق کمیسون یا کارمزد به میزان 30 درصد مبالغ واریزی ،  کارت و اطلاعات محرمانه آن نظیر رمز اینترنت بانک و ... را در اختیار او بگذارم و من چهار کارت بانکی ام را در اختیار وی گذاشتم .

این مقام مسئول گفت : پرونده با مستندات پلیس به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای ارسال شد و اما در کلام آخر" نتیجه اعتماد بی جا و کورکورانه ، منجر به دردسر و ناراحتی برای اشخاص  می گردد ، شهروندان توجه داشته باشند که مسئولیت هرگونه سوء استفاده از اطلاعات کارت های  بانکی ، سیم کارت های مخابراتی و .... مستقیما بر عهده مالک آن می باشد ، و متهمین همواره در جستجو افرادی می باشند که از این موارد اطلاعی ندارند و با پهن نمودن تله هایی نظیر حق کمیسیون ، اجاره کارت بانکی و غیره درصدد انجام عمل پولشویی و گرفتار نمودن اشخاص دیگر به جای خود  و ردگم کنی هستند. /پلیس 

 

کپی