اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری در بهار ۹۹/ بیکاری فارغ التحصیلان ۳.۳ درصد کم شد

کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری در بهار ۹۹/ بیکاری فارغ التحصیلان ۳.۳ درصد کم شد

بر اساس اعلام مرکز ملی آمار، نرخ بیکاری افراد ١۵ سال و بیشتر در بهار ۹۹ برابر با ۹.۸ درصد بود که نسبت به فصل مشابه سال قبل از ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

مرکز ملی آمار نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در بهار ۹۹ را منتشر کرد. بررسی نتایج حاکی از مشهود بودن اثر ویروس کووید ١٩ بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی مواجه شده است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٨، ١.١ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۳.۷ درصدی مشارکت اقتصادی در بهار ۹۹

در بهار ١٣٩٩، به میزان ۴۱ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٨) ٣.٧ درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیشتر در این فصل ٢٢ میلیون و ٩۶٣ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و پانصد هزار نفر کاهش داشته است.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که دربهار ١٣٩٩، بخش خدمات با ۴۹.۷ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۸ درصد و کشاورزی با ١٨.۶ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ۲۴.۵ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٨) ۲ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٩، ۱۶.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ١٣٩٨، به میزان ١.۵ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٩، ۷.۹ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٣.۵ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۳.۳ درصد کم شد
 بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی در بهار امسال به میزان ۱۳.۵ درصد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۳ درصد کاهش نشان می دهد.

مرکز آمار گزارش نرخ بیکاری در فصل گذشته (بهار ۹۹) را منتشر کرد. بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که در این دوره ۹۰۲ هزار و ۴۱۰ نفر فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بودند.

مقایسه بیکاران فارغ التحصیل ۱۵ ساله و بیشتر مراکز آموزش عالی در بهار ۹۸ و ۹۹ بیانگر این است که در بهار امسال ۳۰۸ هزار و ۴۲۷ نفر از این افراد شغل و فعالیتی را شروع کردند و از جرگه بیکاران خارج شدند.

نکته قابل توجه این است که تغییرات نرخ بیکاری در بازه زمانی بهار ۹۸ تا ۹۹ در بین زنان بیشتر از مردان است بگونه ای  که نرخ بیکاری زنان ۵.۲ درصد و مردان ۲.۲ کم شده است.

نرخ بیکاری مردان فارغ التحصیل در بهار امسال ۱۰.۲ و زنان ۲۰.۲ بوده است.

سهم جمعیت بیکار ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی در بهار ۹۹ از کل بیکاران ۳۶ درصد است که نسبت به بهار ۹۸، کاهش ۴.۴ داشته است.

همچنین در بهار امسال سهم جمعیت شاغل ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۵.۲ درصد است که در مقایسه با بهار سال گذشته ۰.۷ درصد رشد داشته است.

---

/ایرنا

کپی