اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

بغداد خواستار حذف نام عراق از فهرست کشورهای حامی تروریسم شد

بغداد خواستار حذف نام عراق از فهرست کشورهای حامی تروریسم شد

«فواد حسین» وزیر خارجه عراق روز یکشنبه با در تماس تلفنی «هایکو ماس» همتای آلمانی‌اش، از وی خواست که برلین تلاش کند تا نام عراق از فهرست سیاه «کشورهای حامی تروریسم» حذف شود.

به گزارش پایگاه خبری «سومریه‌نیوز»، وزیر خارجه عراق طی تماس تلفنی از سوی همتای آلمانی خود درباره مناسبات دوجانبه و توسعه همکاری‌ها میان دو کشور رایزنی کردند.

حسین در جریان این تماس تلفنی از ماس خواست که برای حذف نام عراق از فهرست کشورهای بسیار خطرناک در پولشویی و تامین مالی تروریسم تلاش کند.

وزیر خارجه آلمان نیز تاکید کرد: هفته آینده ریاست نشستی را در سطح وزیران در اتحادیه اروپا بر عهده خواهد داشت و همه تلاش خود را برای حل این مسئله (حذف نام عراق از فهرست سیاه کشورهای حامی تروریسم) بنابر درخواست بغداد انجام خواهد داد.

دو طرف همچنین درباره مسائل اقتصادی و افزایش همکاری‌ها در این حوزه گفت‌وگو کردند.

ماس در ادامه از تمایل شرکت‌های آلمانی برای سرمایه‌گذاری و کار در عراق خبر داد.

دو وزیر خارجه همچنین درباره اوضاع سوریه تبادل‌نظر کردند و حسین تاکید کرد: وضع پیچیده امنیتی و سیاسی سوریه و جنگ در این کشور تاثیر منفی بر اوضاع امنیتی عراق گذاشته است.

ماس همچنین گفت: برلین آماده همکاری با عراق برای پیگیری روند بازسازی و مبارزه با تروریست‌های «داعش» است.

همکاری آلمان با دولت عراق به دلیل کارشکنی‌های آمریکا با مشکل مواجه شده است. در این خصوص پنجشنبه گذشته سفیر آلمان در بغداد گفت که آمریکا بر سر راه فعالیت شرکت «زیمنس» برای پایان دادن به بحران برق در عراق مانع ایجاد می‌کند./ایرنا
 

کپی