اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

لزور، بزرگ‌ترین روستای تهران

لزور، بزرگ‌ترین روستای تهران

شاید اگر بدون اطلاعات از موقعیت جغرافیایی به روستای لزور بروید، هرگز تصور نکنید که این روستا در استان تهران قرار دارد. لزور بیشتر شبیه روستاهای استان‌های شمالی کشور است. اما در حقیقت بزرگ‌ترین روستای تهران و از توابع شهرستان فیروزکوه به شمار می‌رود.

روستای لزور کجاست؟

رشته کوه‌های البرز نعمت بزرگی برای مناطق اطراف خود محسوب می‌شوند. چون این مناطق، زیبایی و خوش آب و هوایی خود را مدیون کوهستان‌های البرز و مراتع جان گرفته از این اقلیم می‌باشند. روستای لزور یکی از آن بخش‌هایی است که به یُمن هم‌نشینی با البرز بزرگ تبدیل به مکانی بسیار زیبا و خوش آب و هوا شده است. این روستا در شش ماهه اول سال هوایی بهاری دارد و نسیم و خنکای بهار را به تابستان نیز منتقل می‌کند. به همین دلیل است که تابستان‌های لزور بسیار شلوغ و پر گردشگر است.

لزور با شهر تهران حدود ۱۶۵ کیلومتر فاصله دارد و در دهستان قزقانچای واقع شده است. این روستای بکر و چشم‌نواز در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. مردم روستای لزور به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند و تولید محصولاتی چون گندم، جو، سیب‌زمینی، گیلاس، گلابی، آلبالو و… را بر عهده دارند. این مردم به گویش لزوری که از گویش‌های مازندرانی است، صحبت می‌کنند. این روستا از سمت شمال با دو روستای برزنه و نشل در شهرستان بابل هم‌جوار است. روزگاری که سفرها با چهارپایان ممکن بود، لزور بر سر راه مسافران شمال به تهران قرار داشت و یکی از اصلی‌ترین مسیرهای شمال کشور به حساب می‌آمد. اما در حال حاضر این راه فقط محل رفت و آمد کوهنوردان و گردشگران پیاده است.

پ.ن: به طور کلی می‌توان ادعا کرد که یکی از زیباترین و آرام‌بخش‌ترین مقاصد سفر روستای ناب لزور است. مخصوصاً برای گردشگرانی که ساکن شهر بزرگ تهران هستند و شاید به دلیل مشغله‌های روزانه و وظایف شغلی فرصت کافی برای سفر به شهرهای شمالی و سایر استان‌های خوش آب و هوای ایران زمین نداشته باشند،

وجود روستای لزور نعمتی منحصر به فرد و پایگاهی آرامش بخش به شمار می‌رود. 

جاهای دیدنی روستای لزور

این روستای بهاری بسیاری از گردشگران و طبیعت‌گردان را به تماشای زیبایی‌های دل‌پذیر خود دعوت می‌کند. خیلی‌ها به این روستا می‌روند تا هفته را با یک پیاده‌روی فرح‌بخش در طبیعت به پایان برسانند. رودخانه‌ همیشه جوشان لزور به نام فرح‌رود منبع تأمین آب روستا می‌باشد و در عین حال چشمه‌های کهریز و معجز نیز در تأمین آب نقش دارند. مسیر رودخانه فرح‌رود یکی از خوش‌نماترین مناظر روستای لزور است./ میزبون

 

کپی