اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

شاهسواری: سینما می‌تواند بیانگر لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی باشد

شاهسواری: سینما می‌تواند بیانگر لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی باشد

مدیرعامل خانه سینما در بازدید از دبیرخانه جشنواره مقاومت گفت: سینمای دفاع ‌‎مقدس می‌تواند لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی را به تصویر بکشد تا از این راه زبان گویای کشور باشد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما ضمن بازدید از دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با مهدی عظیمی‌میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره به گفت‌وگو نشست.

در این نشست که با هدف ایجاد تعامل و هم‌افزایی متقابل میان خانه سینما و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد، بر لزوم همگرایی و همدلی میان دو نهاد تأکید شد.

در بخشی از این دیدار شاهسواری گفت: سینمای انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس برای رشد و بالندگی بیش از پیش نیازمند درکی متوازن و حضور و همراهی سینماگران از همه طیف‌ها است.

وی با اشاره به نقش مهم سینما در قدرت کشورها، گفت: تمام کشورهای قدرتمند دنیا از 5+1 گرفته تا حتی کشورهایی که در سال‌های اخیر رشد اقتصادی داشته‌اند، همگی در حوزه سینما به دستاوردهای بزرگی رسیده‌اند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «ماه وخورشید» افزود: سینما سبب امکان اثرگذاری کشور در محیط پیرامون می‌شود خاصه در شرایطی که ایران در منطقه‌ای پرچالش قرار گرفته است.

شاهسواری با اشاره به ضرورت توجه به ساختار در تولیدات سینمایی ادامه داد: محتوا و موضوع آثار سینمایی هرچند ارزشمند، تنها زمانی اثرگذار است که در ساختار مناسب قرار بگیرد. در واقع، محتوا بدون ساختار نمی‌تواند اثرگذاری داشته باشد.

تهیه کننده فیلم سینمایی «مزار شریف» با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی، یادآور شد: استقلال، آزادی، جمهوری و اسلامی‌ بودن همگی در دفاع‌مقدس تجلی پیدا کردند به‌طوری که می‌توان جنگ ‌تحمیلی را محلی برای تحقق این اهدف دانست.

شاهسواری تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که در زمان جنگ، حیات عادی سینما در آن جریان داشت که این مهم از جامعه نشأت می‌گرفت. در دهه شصت علی‌رغم جنگ، در سینما آثار متعددی تولید شد و حتی در ژانر کمدی نیز فیلم‌های خوبی اکران شد. علاوه بر آن، سینماگرانی مانند رسول ملاقلی‌پور نیز آثار اجتماعی با محوریت جنگ ساختند که با اقبال عمومی مواجه شد.

شاهسواری با بیان اینکه جهان تشنه روابط انسانی موجود در فیلم‌های ایرانی است، تأکید کرد: آثاری در حوزه سینما می‌تواند در عرصه‌های بین‌المللی به موفقیت برسد که به روابط انسانی تأکید دارند بنابراین سینمای دفاع‌‎مقدس می‌تواند لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی را به تصویر بکشد تا از این راه زبان گویای کشور باشد.

مدیرعامل خانه سینما خاطرنشان کرد: دوران دفاع‌مقدس ظرفیت بسیار زیادی در عرصه‌های ادبی، فرهنگی و سینمایی دارد که این پتانسیل باید برای افزایش درک نسل جوان از انقلاب اسلامی و جنگ‌ تحمیلی مورد استفاده قرار گیرد.

کپی