اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

ایجاد یک وحدت رویه در حوزه فرهنگ و هنر

ایجاد یک وحدت رویه در حوزه فرهنگ و هنر
حمید رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی

شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد بالا دستی درحوزه فرهنگ و هنر است و مصوبات این شورا در حکم قانون است.این شورا نقش اساسی درقانونگذاری و سیاستگذاری حوزه فرهنگ و هنر دارد. با توجه به وظایف و شرایط تعریف شده شورای عالی انقلاب فرهنگی، طبیعتاً سیاستگذاری‌های این نهاد و وظایف و نقش‌های مهم آن می‌تواند در رفع موانع و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر تأثیر‌گذار باشد و درواقع فصل الخطابی برای همه دستگاه های اجرایی کشور است.

همان‌طور که می‌دانید در کشور ما نسبت به حوزه فرهنگ و هنر نگاه‌ها و سلایق مختلفی وجود دارد و حتی در بسیاری از مواقع هم شاهد اعمال سلیقه‌های مدیریتی در بخش‌های مختلف بوده‌ایم و این تفرق آرا و این نوع دیدگاه‌ها، موانع و مشکلاتی را بر سر راه حوزه فرهنگ و هنر قرار داده است و موجب صدمات بسیار و گاه جبران‌ناپذیری در این حوزه بوده است. به‌عنوان مثال تعارض‌های به وجود آمده بین مسئولان و سیاستگذاران دولتی با مسئولان نهاد‌های دیگر موجب تعطیلی بعضی از برنامه‌های مهم هنری ومراکز فرهنگی و هنری شده است مانند اجرای کنسرت‌های موسیقی دربرخی شهرها و استان‌ها و تا به امروز با این مشکلات دست به گریبان بوده و هستیم. به عقیده من تصویب سند موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی راهگشایی برای این اختلاف نظر‌ها و سلیقه‌ها خواهد بود. اما در مورد شورای هنر که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است باید بگویم این شورا یکی از شوراهای وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی است و به‌طور کلی بسیاری ازبرنامه‌ها و سیاست‌هایی که در شورای هنر تهیه و تصویب می‌شود درحکم مصوبات خود شورای عالی انقلاب فرهنگی است بنابراین با تصویب مصوبه‌های این شورا در حوزه فرهنگ و هنر، شاهد یک وحدت رویه خواهیم بود.
اما طی سال‌هایی که فعالیت شورای هنرمتوقف شده بود، کمیسیون هنر و معماری زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی شد. دراین کمیسیون صاحبنظران و نمایندگانی از رشته‌های مختلف هنری حضور داشتند و نقد و نظرهای خود را بیان می کردند، حالا با احیای شورای هنر، قرار است شوراهای تخصصی تری هم زیر مجموعه این شورا شکل بگیرد و طبیعتاً کارشناسانی از تمامی رشته‌های هنری دراین شوراها حضور خواهند داشت و نظرات تخصصی آنها بیان و اعمال خواهد شد. نکته دیگر اینکه با وجود خلأهای مختلف در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر قطعاً اگر نیاز باشد آیین نامه این شورا بازنگری و بررسی خواهد شد و نتایج آن به کارشناسان شورا اعلام می‌شود.


 

کپی