اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد

ساخت کیت سرولوژی تشخیص کرونا در شیراز

ساخت کیت سرولوژی تشخیص کرونا در شیراز

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طراحی و ساخت کیت سرولوژی تشخیص بیماری کووید ۱۹ به روش الیزا در مرکز رشد بیوتکنولوژی این دانشگاه انجام شده است.

یونس قاسمی با بیان اینکه، طراحی و ساخت کیت سرولوژی تشخیصی کرونا، توسط اساتید دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی و دانشکده پزشکی، در شرکت بیوپلاسما مستقر در مرکز رشد بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است، گفت: هزینه پروژه توسط معاونت فناوری و از محل فراخوان اعتبار پژوهشی (گرنت) ویژه کرونا و پس از اخذ تاییدیه کمیته اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی دانشگاه تامین شده است.

به نقل از علوم پزشکی شیراز، قاسمی ادامه داد: سیاست معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، حمایت از پژوهش های فناورانه و محصول محور است که در گام نخست با هدف پاسخگویی به نیازهای نظام سلامت در داخل کشور و در گام بعدی با هدف صادرات محصول فناورانه و ارز آوری در نظام اقتصادی کشور، طراحی و اجرا می شود.

معاون آموزشی و رئیس کارگروه علمی کمیته مقابله با ویروس کرونا علوم پزشکی شیراز نیز گفت: همانگونه که می دانیم به دنبال ابتلا به یک عفونت ویروسی، دو آنتی بادی IgM و IgG می توانند در مراحل مختلف زمانی در خون فرد مبتلا تولید و افزایش یابند، بالا بودن سطح IgM حاکی از مراحل اولیه بیماری و فعال بودن آن و در مقابل بالا بودن IgG حاکی از مواجه فرد با ویروس و ابتلا به بیماری است.

محسن مقدمی افزود: کیت الیزای طراحی شده، قادر به تشخیص این دو آنتی بادی در سرم فرد بوده و در آزمون های غربالگری بیماری کرونا کاربرد دارد، بررسی های اولیه با تعداد قابل توجهی سرم افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ و سرم افراد سالم نشان دهنده کارایی بسیار خوب این کیت در تشخیص سرولوژیک این بیماری است.

امیر سواردشتکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مجری این پروژه نیز ابراز امیدواری کرد که این محصول در آینده نزدیک با اخذ مجوز مراجع قانونی، امکان تولید انبوه را پیدا کند.

براساس این گزارش، طراحی و ساخت این کیت در قالب یک طرح تحقیقاتی مصوب با سرپرستی محسن مقدمی و امیر سواردشتکی انجام شده است و در فرآیند اجرای این طرح، آفاق معطری ازگروه ویروس شناسی، بهادر شهریاری راد از گروه انگل شناسی و زهره مصطفوی پور از گروه بیوشیمی همکاری کرده‌اند./ ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی