اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

اردبیل در یک قدمی وضعیت قرمز کرونا

اردبیل در یک قدمی وضعیت قرمز کرونا

افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا در استان اردبیل و رشد صعودی تعداد بستری‌ها، این استان را در وضعیت قرار گرفتن در مرحله قرمز قرار داده و مسوولان در پی اتخاذ محدودیت‌هایی در منطقه هستند.

از ۱۱ شهرستان استان اردبیل ۲ شهرستان نمین و نیر وارد مرحله قرمز شده و از روزهای اخیر اقدامات محدودیتی در این شهرستان‌ها اتخاذ شده و حتی دیروز نماز جمعه در این شهرستان‌ها برگزار نشد.

بسیاری از شهرستان‌های استان اردبیل از جمله مرکز استان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار گرفته و در اغلب آنها آمار مبتلایان به کرونا سیر صعودی دارد.

مقام‌های مسوول در استان اردبیل می‌گویند که علیرغم هشدارها،  هنوز بسیاری از شهروندان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی سستی و اهمال کرده و به بهداشت و سلامت عمومی بی‌توجه هستند.

مشاهده خبرنگاران ایرنا از سطح شهرها و روستاهای استان نیز حکایت از کم‌توجهی عمومی به خطرات ویروس کرونا و عدم رعایت ضروریات بهداشتی دارد، ماسک هنوز از سوی بسیاری از شهروندان و کسبه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ، آیین‌های عروسی و مجالس ترحیم با ازدحام در حال برگزاری است ، پارک‌ها و اماکن عمومی مملو از جمعیت می‌باشد و گویا هیچ کسی قصد دوری از ویروس کرونا را ندارد.

او با بیان اینکه تخت‌های آی‌سی‌یو در استان از بیمار پرشده است، اضافه‌کرد: هشت تحت جدید نیز به مجموعه تخت‌های آی‌سی‌یو اضافه شده تا پاسخگوی مراجعان و بیماران بدحال باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هشدارداد که تداوم وضعیت فعلی موجب خستگی و فرسودگی کادر درمانی در استان خواهد شد و ضروری است که شهروندان پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

به گفته وی، تعدادی از پزشکان در استان به این بیماری مبتلا شده و در استراحت هستند، ضمن اینکه شماری از پرستاران نیز گرفتار بیماری شده و تحت درمان قرار دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: با وضعیت صعودی موجود استان احتمالا امروز و فردا وارد مرحله قرمز شده و نیاز است تا برای مهار بیماری محدودیت‌ها در استان افزایش یابد.

اکبر بهنامجو بیان‌کرد: استان در وضعیت هشدار قرار گرفته و این درصورتی است که برگزاری مجالس ختم و عروسی بدون توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی ریسک خطر را تشدید کرده است.

وی برگزاری مجالس عروسی و ترحیم را از دلایل مهم شیوع بیماری کرونا ذکر کرد و افزود: در خوداظهاری عده‌ای از مبتلایان، شرکت در این مراسم دلیل اصلی ابتلای آنها به کرونا و بستری شدن در بیمارستان بوده است.

ضرورت تغییر سبک زندگی در روزگار کرونایی

به گفته کارشناسان ، ویروس کرونا مدت‌ها با ما باقی مانده و برای در امان ماندن از خطر آن می‌بایست تغییراتی در سبک زندگی داده و به شیوه‌ای نو روزگار بگذرانیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: باید حقیقت تلخ وجود و ماندگاری کرونا را بپذیریم و برای در امان ماندن از خطر این ویروس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و خود و دیگران را در امان نگهداریم.

دکتر شهرام حبیب‌زاده اضافه کرد: با خیز و روندی که هم‌اکنون آغاز شده و وارد اپیدمی شده‌ایم کرونا تا مهرماه در استان قدرت‌نمایی کرده و باید تلاش خود را برای مهار آن در کوتاه مدت افزایش دهیم.

وی افزود: پزشکان و کادر درمانی تنها قدرت و وظیفه مداوای بیماران را برعهده دارند و این تک تک آحاد جامعه هستند که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

به گفته دکتر حبیب‌زاده ، ۳۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بدون علامت بوده و حتی خود به این موضوع واقف نیستند،  ۵۰ درصد افراد نیز این بیماری را همانند یک سرماخوردگی ساده سپری کرده و به سختی متوجه بیماری خود می‌شوند ، ۱۵ درصد بیماران نیز با بستری و مراقبت بهبود یافته و پنج درصد افراد در بخش آی‌سی‌یو بستری و تحت درمان سخت قرار می‌گیرند.

وی گفت: این وضعیت پیچیده ضروری می‌کند که همه افراد جامعه برای در امان ماندن خود و دیگران رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کرده و از ماسک استفاده کنند زیرا  استفاده از ماسک توسط افراد ریسک ابتلا را بشدت کاهش می‌دهد.

او اضافه‌کرد: تمام شهروندان باید در ارتباط با دیگران رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را کرده و دست‌کم ۱.۵ متر با مخاطبان خود فاصله داشته باشند ضمن اینکه می‌بایست به دفعات زیاد دست و صورت را با صابون شست.

استاندار اردبیل نیز گفت: سلامتی و آرامش مردم برای ما از همه چیز مهم است و نباید به جهت عدم رعایت عده‌ای، زندگی و سلامت سایر افراد به خطر بیافتد.

وی از مردم خواست در اجتماعات عمومی و مراسمی که در خانه‌ها برگزار می‌شود رعایت موارد بهداشتی را کرده و تا حدامکان در آنها شرکت نکرده و به عنوان ناقل سایر مردم را با خطر مبتلا مواجه نکنند.

وی با بیان اینکه حداقل یک‌سال باید با کرونا زندگی کنیم، تشریح کرد: لازم است اقدامات پیشگیرانه و پروتکل‌های بهداشتی را سرلوحه اقدامات روزانه خود کنیم.

رییس ستاد مقابله با کرونا در استان اردبیل اظهارکرد: باید در این برهه از زمان تیم‌های نظارتی دلسوزانه و مسوولانه در مکان‌های عمومی، وسایط نقلیه عمومی و سایر نقاط حساس فعال شوند و نارسایی و مشکلات موجود را احصا و جهت حل آن اقدام کنند.

وی افزود: فعالیت‌ها باید استمرار داشته باشد و بسیج محلات و پایگاه‌های مقاومت جهت هدایت و راهنمایی مردم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌توانند کمک خوبی برای دولت و دستگاه‌های متولی باشند.

استاندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل ۵۰ تیم عملیاتی برای گندزدایی و ضدعفونی فعال شده و در کنار آن چهار مرحله رزمایش مقابله با کرونا و تغییر سبک زندگی در سطح این شهرستان برگزار خواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل هم با اعلام اینکه  ابتلا به بیماری کرونا در این استان با شتاب زیاد رو به افزایش است، گفت: در بیمارستان امام خمینی ‌(ره) اردبیل در مجموع ۱۰ بخش برای بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

دکتر محمدرضا رضایی‌بنا گفت : توصیه ما این است که مردم همانند موج قبلی کرونا در استان، با رعایت موارد و دستورالعمل‌های بهداشتی خود و دیگران را از خطر ابتلای به ویروس کرونا دور کنند.

وی با توصیه اکید به مردم برای استفاده از ماسک در محافل عمومی و اجتماعات، خواستار محدود کردن مراودات پرازدحام بویژه مراسم عروسی و ترحیم شد و اضافه کرد: حضور در محل‌های پرازدحام در شیوع موج جدید کرونا نقش مهمی داشته است.

امام جمعه خلخال هم با توجه به افزایش موارد ابتلا به بیماری کرونا در این شهرستان گفت: بی‌توجهی و سهل‌انگاری مردم به مسائل بهداشتی عامل اصلی تشدید کرونا و افزایش آمار مبتلایان به این ویروس در کشور ،استان و منطقه است.

حجت‌الاسلام کریم اسدی بیان کرد: مجالس ختم و عروسی ابتلا به کرونا را تشدید کرده و برگزاری چنین مجالسی بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی بی توجهی به مسائل دینی و شرعی است.

وی با توصیه به استفاده الزامی از ماسک ،شستن مرتب دست‌ها با صابون و رعایت فاصله اجتماعی در همه فعالیت‌های روزانه به عنوان سه عامل اصلی پیشگیرانه از کرونا اظهارداشت: همان‌طور که مردم بافرهنگ خلخال در مسائل دینی ، مذهبی و فرهنگی زبانزد بوده‌اند انتظار می‌رود در  رعایت و توجه به این موارد نیز شایسته عمل کنند./ ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی