اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

معبد هندوها زیباترین معبد در جنوب ایران

معبد هندوها زیباترین معبد در جنوب ایران

معبد هندوها بندر عباس که با نام پرستشگاه بت گوران نیز شناخته می‌شود، در مرکز شهر، در خیابان امام خمینی، روبروی بازار روز قرار دارد.

معبد هندوها در بندرعباس در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعد‌الملک برای هندی‌هایی که بین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی در این شهر به کارهای تجاری مشغول بودند ساخته شده و به عنوان یکى از نقاط مهم ارتباط فرهنگى و هنرى میان ایران و هند بوده  و مکان کنونی آن در قسمت شمالی خیابان امام خمینی است. سبک معماری این معبد الهام گرفته از معابد هندی است. این بنا در گذشته حیاطی وسیع داشت که در حاشیه آن تعدادی درختان بومی روییده بودند. 

امروزه بخشی از حیاط در جریان تعریض خیابان از بین رفته؛ اما معبد همچنان پا‌برجا باقی است.

نمای ظاهری معبد مخروطی شکل با رنگ سفید و شیارها و کنگرهای طولی است و در ساخت آن از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج، سنگ‌های مرجانی، خاک، گچ‌های ضخیم ماده و گچ لویی استفاده کرده‌اند.

در اتاق معبد طاقچه و قاب‌های کور به چشم می‌خورد و دور تا دور آن چهار راهرو وجود دارد که در گذشته زوار به دور آن زیارت می‌کردند. داخل راهروها حجره‌های کوچکی است که برای طلبه‌های مکتب برهمنی در نظر گرفته‌اند و داخل برخی از اتاق‌ها نقاشی‌های مذهبی دیده می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها خدای فلوت زن، به نام کریشنا است.

از داخل راهرو غربی راه پله‌های مارپیچی وجود دارد که رو به سمت بالا دارد و به بام معبد منتهی می‌شود که ساق معبد است و از جرزهای پس‌رونده که الهامی از معماری ایرانی است، تشکیل می‌شود.

چهار نورگیر در چهار طرف این فضای چند ضلعی روی جرزها وجود دارند و گنبد عظیمی با لایه‌های ذوزنقه‌ای و تزیینات آیین هندویسم دیده می‌شود. در قسمت ضلع شرقی گنبد نیز تالار بزرگی وجود دارد که تالار اجتماعات است و در آن نقاشی‌های مختلفی به چشم می‌خورد که هر کدام از آن‌ها بیانگر فلسفه خاصی از اعتقادات مختلف مردم هند است. این اثر در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۷۷، با شماره ثبت ۱۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. / کجارو

 
کپی