اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

جزئیات عملیات پاکسازی نوار مرزی ایران و عراق از تروریست‌ها

جزئیات عملیات پاکسازی نوار مرزی ایران و عراق از تروریست‌ها

ارتش عراق مرحله چهارم عملیات نظامی «ابطال عراق» در نوار مرزی با ایران در مناطق حد فاصل بین نیروهای فدرال و نیروهای پیشمرگه را آغاز کرد.

به گزارش  شفق نیوز، «کامل الشمری»، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مرحله چهارم عملیات نظامی ابطال عراق برای تعقیب و پیگرد بقایای تروریسم و برقراری امنیت و ثبات در استان دیاله همزمان با پاکسازی نوار مرزی با جمهوری اسلامی ایران آغاز شده و عملیات ویژه در مناطق مورد اشغال گروه تروریستی داعش برای انجام عملیات تروریستی، حد فاصل بین نیروهای مرکزی و نیروهای پیشمرگه در حال انجام است.

الشمری گفت که این عملیات به دستور «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و با نظارت فرماندهی عملیات مشترک آغاز شده است.

وی در ادامه افزود: «این عملیات در این مرحله مساحت وسیعی به اندازه ۱۷ هزار و ۶۸۵ کیلومتر را با مشارکت نیروهایی از فرماندهی نیروهای زمینی، فرماندهی عملیات دیاله، فرماندهی عملیات صلاح الدین، فرماندهی عملیات سامرا، فرماندهی نیروهای پلیس فدرال، نیروهای واکنش سریع، نیروهای الحشد الشعبی، جنگنده‌های ائتلاف بین المللی و بسیاری از نهادهای نظامی دیگر شامل می‌شود.»

معاون فرماندهی عملیات مشترک عراق توضیح داد که این عملیات از نظر اهداف مهم و نوع عملیات ویژه متمایز است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای گزارش داد که نیروهای ویژه و نیروهای پشتیبان بامداد امروز در چارچوب عملیات مشترک مرحله چهارم عملیات ابطال عراق را با حمله به اهداف مشخص بر اساس اطلاعات دریافتی در استان دیاله آغاز کردند.

درخواست استقرار ارتش عراق برای تامین امنیت گذرگاه مهران - زرباطیه

استاندار «واسط» عراق از فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور خواست به منظور تامین امنیت گذرگاه مرزی مهران-زرباطیه، هنگی از نیروهای ارتش را در این مکان مستقر کند.

استاندار استان واسط در شرق عراق که گذرگاه «مهران-زرباطیه» در مرز با ایران در این استان قرار دارد، از فرمانده کل نیروهای مسلح عراق خواست هنگی از نیروهای ارتش را برای تسلط و حفاظت از این گذرگاه اعزام کند.

گذرگاه مرزی تجاری- مسافری مهران-زرباطیه در ۹۵ کیلومتری جنوب غرب شهر ایلام قرار دارد و مهم‌ترین و پرترددترین معبر مرزی میان ایران و عراق است.

المیاحی در بیانیه‌ای بر درخواست‌های قبلی برای اعزام یک هنگ ویژه از ارتش به منظور حفاظت از گذرگاه تا زمان باثبات شدن اوضاع در کشور تاکید کرد و گفت: «شرایط امنیتی و بی‌ثباتی که کشور ما به طور کلی و به طور خاص استان واسط با آن روبه رو است، تسلط بر گذرگاه‌های مرزی و به خصوص گذرگاه زرباطیه که یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های مبادلات تجاری و تردد مسافرین است، بسیار ضروری کرده است تا حالا که گذرگاه به طور جزئی گشوده شده است، شاهد اتفاقات غیرقانونی و ناامنی مشابه موارد متعدد در گذشته نباشیم».
استاندار واسط گفت: «موقعیت راهبردی گذرگاه زرباطیه مستلزم درمان برخی مشکلات و پیامدهایی است که می‌تواند با توجه به مدت زمان طولانی که این گذرگاه بسته بوده و واردات از آنجا متوقف بوده است، رخ دهد.

المیاحی بر نقش بسزای بازگشایی این گذرگاه بر تکمیل پروژه‌ها و زیرساخت‌ها و تامین فرصت‌های شغلی برای شهروندان تاکید کرد و گفت: «حضور واحد بزرگی از نیروهای ارتش در این گذرگاه و پیرامون آن عامل اطمینان بخشی برای مدیریت و کارکنان گذرگاه است تا فارغ از هیچ گونه فشاری به وظایف خود عمل کنند».

بر اساس گزارش پایگاه خبری «موازین نیوز» استاندار واسط در پایان بیانیه خود گفت:« ما از مصطفی الکاظمی فرمانده کل نیروهای مسلح می‌خواهیم، هنگی از نیروهای ارتش را برای تسلط بر گذرگاه و حفاظت از آنجا اعزام کند»./ایلنا و فارس

کپی