اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

روحانی: فعالیت کسب‌وکارها تداوم یابد/ اجتماعات ممنوع شود/ کسر کار برای کارکنان تعیین نشود

روحانی: فعالیت کسب‌وکارها تداوم یابد/ اجتماعات ممنوع شود/ کسر کار برای کارکنان تعیین نشود

کروناهراسی همانند عادی‌سازی و عادی انگاری بیماری کرونا، خطرناک است/ دانشمندان ما در حال تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کرونا و واکسن آن هستند/ بیماری کرونا را نباید مخفی کرد

رئیس‌جمهور، کرونا هراسی را همانند عادی‌سازی و عادی انگاری بیماری کرونا، خطرناک دانست و تاکید کرد که مساله اصلی در روند مبارزه با بیماری کرونا، تقویت همکاری مردم و دولت است و بی‌تردید با تداوم روند تقویت این همکاری‌ها، می‌توانیم سریعتر از مشکلات عبور کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا با بیان اینکه مراقبت‌های جمعی و فردی باید به عنوان اصل خدشه‌ناپذیر مورد توجه همگان قرار گیرد، گفت که اجتماعات باید ممنوع و در موارد خاص به حد ضرورت محدود شود و الان زمان برگزاری جشنواره و سمینار نیست و حتی نسبت به برگزاری کنکور هم اگر دوستان ما در وزارت بهداشت اشکالی داشته باشند، چارچوبی برای آن تدوین می‌کنیم که مشکلی ایجاد نشود.
رئیس‌جمهور با قدردانی از تلاش همه فعالان بخش اقتصادی، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و دیگر قوا اظهار داشت: کسب‌وکارها، فعالیت‌های اقتصادی و گشایش‌ها باید با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تداوم یابد و راه دومی وجود ندارد.
دکتر روحانی تصریح کرد: تعطیلی کسب‌وکارها و فعالیت اقتصادی برای بلند مدت امکان‌پذیر نیست و هیچ دولت و مردمی این را قبول ندارند. همه باید به صحنه بیایند و مردم را قانع کنیم که در روند مبارزه با بیماری کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری است و راهی جز این نداریم.
رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از مردم به خاطر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برای پیشگیری از سرایت بیماری کرونا، گفت: دانشمندان ما در حال تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کرونا و واکسن آن هستند اما نکته مهم و مورد تاکید این است که بیماری کرونا را نباید مخفی کرد و مخفی‌کاری در این عرصه ظلم به حقوق دیگران است.
دکتر روحانی افزود: در جلسه امروز نحوه و راهکارهای نظارت بر دستورالعمل اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی مورد بررسی قرار گرفت و وظایف وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها، اتحادیه‌ها، اصناف و در موارد لزوم دستگاه قضایی مورد بررسی و تأکید قرار گرفت.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم قوانین لازم‌الاجرا هستند، اظهار داشت: هیچ‌کس نباید تردیدی در اجرای دقیق و کامل دستورالعمل‌های مصوب ستاد ایجاد نماید و اگر همه استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری، شستن مرتب دست‌ها و ترک برخی عادات غلط را سرلوحه خود قرار دهند و سبک زندگی خود را متناسب با دوران درگیری با بیماری کرونا تنظیم کنند. حتماً با موفقیت از آزمون مقابله با این ویروس منحوس عبور خواهیم کرد.
متن کامل سخنان رئیس‌جمهور به این شرح است.
بسم‌الله الرحمن الرحیم
مردم عزیز و بزرگوار کاملاً آگاه هستند حدود ۵ ماه است که با بیماری کووید ۱۹ و فراز و نشیب‌های آن مواج‌هایم، اما مسأله اصلی که در همین جلسه هم مقدار زیادی روی آن بحث شد، موضوع همکاری مردم و دولت است. اگر این همکاری خوب و دقیق انجام بگیرد می‌توانیم از مشکلات این بیماری، سریع‌تر عبور کنیم و از مراحل آن ملایم‌تر بگذریم و اگر خدایی ناکرده این همکاری دچار اختلال و مشکل شود، حتماً موفقیت‌های ما با اشکالاتی توأم خواهد شد.
دو مسأله بسیار مهم در این رابطه وجود دارد که یکی عادی‌سازی و عادی‌انگاری بیماری کووید ۱۹ است و دیگر کرونا هراسی است؛ هر دوی این‌ها خطرناک است. اگر کاری کنیم مردم فکر کنند این موضوع عادی است و مشکلی نیست و از آن عبور کرده‌ایم و این ویروس خطرناک نیست، حتماً دچار مشکل بزرگ می‌شویم و از آن طرف هم اگر اضطراب و هراس در مردم ایجاد بکنیم به گونه‌ای که فعالیت‌های اجتماعی ضروری، خدماتی و اقتصادی دچار مشکل شود، حتماً این هم نادرست است و مورد نظر نخواهد بود.
همه می‌دانیم که در این بیماری تمام کشورها بدون استثناء بعد از یک مدتی ناچار شدند، مسیر گشایش کسب و کار را آغاز کنند و هیچ استثنایی هم ندارد، کشوری ممکن است همه مراحل گشایش‌ها را در یک هفته و یک کشور دیگر در دو یا سه هفته اعلام کرده است و دلیل آن نیز این است که تعطیلی کسب و کار و فعالیت اقتصادی برای بلندمدت امکان‌پذیر نیست و هیچ دولتی قادر نیست که ۶ ماه کل فعالیت‌های اقتصادی کشور را تعطیل کند و مردم زیر بار نمی‌روند و این کار نه قابل قبول است و نه کسی در دنیا قبول دارد.
پس باید چه کار کنیم؟ این بیماری هم وجود دارد و ممکن است برای بلندمدت پیش روی ما باشد. نزدیک ۵ ماه است با این بیماری مواجه هستیم و ممکن است ۵ ماه و یا بیشتر با این بیماری مواجه باشیم. راه آن انجام فعالیت‌های لازم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سایر نیازها توأم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ راه دومی وجود ندارد. این راه منحصر به فرد است و همه باید در چارچوب مقررات قانونی خودشان، تلاش و کار کنند و همه هم باید مراعات کنند و اصول را مدنظر قرار دهند. تجمعات به طور کلی در شرایط امروز غیرقابل قبول است. حالا اگر در آینده شرایط بهتر شود بحث دیگری است. اجتماعات، تجمعات، به عنوان عزا، عروسی، میهمانی، سمینار و جشنواره، همه مضر است.
حتی اگر وزارت بهداشت نسبت به کنکور هم، اشکالی داشته باشد، چارچوبی برای آن تدوین می‌کنیم که مشکلی نباشد، اجتماعات باید به حد ضرورت محدود شود.
مثلاً هندوستان علیرغم همه مشکلاتش اعلام کرده در عروسی حداکثر ۲۰ نفر می‌توانند حضور داشته باشند. در کشورهای اروپایی اعلام شده که اجتماعات از ۱۰ نفر بیشتر نباشد. پس همه جا مقررات گذاشته‌اند و نمی‌شود آزاد بگذاریم.
نمی‌توانیم بگوییم در مراسمی ۱۰۰ نفر، ۲۰۰، ۱۵۰ نفر در محیط بسته و سرپوشیده با تهویه نامناسب و زمان زیاد، دور هم جمع شوند. الان در اروپا رستوران‌ها آزاد و باز شده است منتها پروتکل بسیاری از کشورها را که نگاه کردم رستوران با رزرو آزاد است یعنی فردی که می‌خواهد از رستوران استفاده کند باید  قبلاً میزش را رزرو کرده باشد و مستقیم نمی‌تواند وارد رستوران شود. یعنی تا این حد دارند احتیاط می‌کنند.
گشایش باید باشد اما این گشایش با مراعات تمام دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌شود. همه‌اش باید مراعات شود اگر مراعات نشود امکان‌پذیر نیست. حتی دیدم در مقرراتشان نوشته شده حضور در سالن آرایش بدون رزرو قبلی ممنوع، برای اینکه اجتماع نشود و ۱۰ نفر نیایند بایستند.یک کسی در ساعتی رزرو کرده و فرد دیگر در ساعت بعد رزرو کرده است.
در کارهای اداری هم همین‌طور است. تجمع، اجتماع و کنار هم جمع نشوند. بانک‌ها هم باید این کار را بکنند خیلی از مقررات جدید وضع کنند. راحت‌ترین راه این است که بگوییم فعالیت تعطیل از این راحت‌تر نمی‌شود. روز بعد هم مردم از بهم‌ریختگی، گرسنگی، فشار و مشکلات بیایند اعتراض کنند این راحت‌ترین کاری است که می‌شود کرد. ولی هیچ‌کس در دنیا این را نمی‌پذیرد.
حتی خارج‌نشین‌ها که رسانه برای خودشان درست کردند و مرتب در آن می‌دمند و می‌گویند که چرا گشایش!، آن‌ها هم زبانشان بریده شده است برای اینکه این حرف، منطقی ندارد و غیرمنطقی است. همه باید فعالیت‌های لازم بکنیم.
البته ممکن است فعالیتی ضروری نباشد و ممکن است یک جایی طبق چارچوب باید حرکت کنیم. جاهای شلوغ، پاساژها و بازارهای سرپوشیده حتماً پروتکل‌ها مراعات شود، ‌غیر از این امکان‌پذیر نیست. پس ما باید اجتماعات را کلاً  ممنوع کنیم و اگر لازم است، این را کمیته اجتماعی مجدداً بررسی کند . به نظر من در سراسر کشور مراسمی که در آن اجتماع است، چه عزا، چه عروسی و چه میهمانی، ممنوع کنیم.
این‌ها را باید ممنوع کنیم. یک کسی می‌خواهد عقد و عروسی کوچکی بگیرد. با یکی دو خانواده آن‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند و درست هم همین است. اما اجتماع در این شرایط امکان‌پذیر نیست.
مسأله دوم، مسأله فاصله‌گذاری است. نمی‌توانیم مثل سابق بیاییم در فاصله ۱۰، ۲۰، الی ۳۰ سانتیمتری با ماسک و بی‌ماسک بایستیم و صحبت کنیم. حالا یک کلمه می‌خواهد بگوید یا یک وقتی می‌خواهد رستم و سهراب را از اول بخواند. این که نمی‌شود. آن مقداری که زمان کوتاه است امکان‌پذیر است. پس فاصله‌گذاری مسأله مهمی است.
سبک زندگی را برای امسال یا حتی ممکن است برای ماه‌هایی در سال آینده باید عوض کنیم. ماسک به عنوان وسیله‌ای که تأکید می‌شود باید در مکان‌های سرپوشیده، شلوغ، مترو، اتوبوس، بازار، پاساژ و حتی در کارخانجات کارگرانی که نزدیک هم هستند و کار می‌کنند ، استفاده شود
آقای استاندار اصفهان الان این حرف را زد و گفت که دو مرکز بزرگ صنعتی ما در اصفهان که یکی 4 هزار کارگر و دیگری حدود 6 هزار کارگر دارد، بدون اینکه کسی مبتلا باشد همه دارند کار می‌کنند این یعنی همان پروتکل، این یعنی مراعات همه دستورالعمل‌ها. دستورالعمل‌ها دارد مراعات می‌شود همه کار و فعالیت می‌کنند و مشکلی نخواهد بود.
پس مراقبت‌های بهداشتی فردی و جمعی به عنوان اصلی است که باید خدشه‌ناپذیر باشد؛ چه کار باید بکنیم؛ مردم عزیز ما باید قانع بشوند؛ راه دیگر نداریم؛ صداوسیما، روزنامه‌‌ها، فضای مجازی، هنرمندان، فرهیختگان و اساتید، همه باید به صحنه بیایند؛ باید مردم عزیزمان را قانع کنیم که راهی جز این نداریم؛ باید این دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.
مردم می‌دانند از آغازی که گرفتار این ویروس شدیم، یک ماه با آن می‌جنگیدیم؛ تقریباً تا ۲۵ اسفند حدود یک ماه بود با آن می‌جنگیدیم؛ علیرغم همه تلاش‌هایمان آمار فوتی‌های روزانه که در آن یک ماه  ۲ رقمی بود، ۳ رقمی شد؛ یعنی از ۲۵ اسفند فوتی‌های کشور ۳ رقمی شد و همان موقع بود که ناچار شدیم بسیاری از محدودیت‌ها را ایجاد کنیم و اقداماتی انجام دهیم؛ مراکزی را تعطیل و برخی از سفرها را محدود کنیم؛ آن اقدامات باعث شد که بگوییم کسب و کار در استان‌ها، در ۲۳ فروردین و در تهران در ۳۰ فروردین آزاد است و از ۲۶ فروردین باز این مرگ‌ومیر ۳ رقمی به ۲ رقمی تبدیل شد.
۲ ماه این روند ادامه داشت تا رسیدیم به ۲۵ خرداد و دو مرتبه از ۲ رقمی برگشتیم به سمت ۳ رقمی؛ امیدوارم این دوره ۳ رقمی را بتوانیم کوتاه کنیم، یعنی الان در تیرماه هستیم و ۵، ۶ روزه دیگر می‌شود یک ماه از دوره‌ای که ۳ رقمی بوده است؛ در دوره قبلی در یک ماه ۳ رقمی بودیم و عبور کردیم.
امیدواریم همه اعم از وزارت بهداشت و درمان، استانداران، مراکز پزشکی، صداوسیما تلاش کرده و دست به دست هم دهیم و کاری کنیم که این دوران را هم کوتاه کنیم و ان‌شاء الله در یک زمان کوتاهی دوباره به  ۲ رقمی و شرایط بهتر برای زندگی مردم برگردیم.
در این شرایط می‌خواهم یک تشکر کنم و بعد نکته‌ای که امروز مورد تأکید جلسه بود را به عنوان جمع‌بندی ارائه کنم.
تشکر من از همه فعالان بخش اقتصادی، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و قوای دیگر است؛ یک کار خیلی بزرگی شده است، منتها چون یادمان می‌رود، روزنامه‌ها و فضای مجازی کمتر یادآوری می‌کنند.
ببینید از آغاز شیوع این ویروس، هیچ‌وقت برای مواد شست‌وشو، دستمال کاغذی و مواد غذایی با مشکل مواجه نشدیم؛ ولی اروپا دچار شد؛ در آمریکا دچار مشکل شدند؛ در بسیاری از کشورهای دیگر دچار مشکل شدند؛ دستمال کاغذی نبود؛ بسیاری از مواد غذایی و مواد بهداشتی در ساعت‌های اولیه صبح تمام قفسه‌ها خالی می‌شد؛ اما اینجا همه تلاش و کار کردند؛ نه یک ساعت برق‌، آب و گازمان قطع شد و نه یک ساعت پمپ‌بنزینی بوده که بنزین نداشته باشد؛ نه یک ساعت مواد غذایی قحطی شده و در همه فروشگاه‌ها در دسترس بود و مردم فعال بودند و همه کار کردند.
در این شرایط می‌بینیم در زمینه کشاورزی الحمدالله محصولات ما محصولات خوبی است؛ در زمینه صنعتی وضع ما خوب است؛ حتی در ۳ ماهه اول امسال در برخی از تولیدات صنعتی از ۳ ماهه پارسال بیشتر است؛ ۸ الی ۳۰ درصد گاهی بیشتر است و این نشان می‌دهد همه داریم کار و تلاش می‌کنیم.
باید تشکر کنیم از دستگاه‌هایی که ظاهراً ممکن است مردم خدماتشان را خیلی آشکار و عیان نبینند؛ یعنی سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی؛ اینکه در این شرایط بانک مرکزی توانسته نیازهای ضروری وزارت بهداشت و درمان و دلار و یورو آن‌ها را فراهم کند و حواله بدهد و آن‌ها بتوانند سفارش بدهند و جنس را بخرند؛ این آرامشی که شما می‌بینید بخاطر اینکه تولید داخلی، نیازمندی‌ها را تولید می‌کند؛ ماسک، مواد ضدعفونی، دستکش، N۹۵ و ونتیلاتور در داخل تولید می‌شود.
داروهایی که احتمال می‌دهیم می‌تواند کمک کند و مؤثر باشد. من همین روز چهارشنبه با آقای دکتر ملک‌زاده صحبت می‌کردم و می‌گفت ۳ تا دارو را تشخیص دادیم که می‌تواند مؤثر باشد که ۲ دارو به وفور است و داروی سوم هم به وفور در اختیار مردم قرار می‌گیرد پس در درمان و واکسن کار و تلاش می‌کنیم و در حدی است که ننشستیم و جزو کشورهایی هستیم که دانشمندان و محققین ما برای این واکسن کار می‌کنند و جزو کشورهایی هستیم که برای داروی این بیماری داریم کار و تلاش می‌کنیم.
صاحب مقاله و اندیشه و برنامه هستیم و این خیلی مهم است. کشوری نیستیم که حال که در فشار و تحریم هستیم و این همه مخالف داریم، بنشینیم و دست روی دست بگذاریم که حالا اگر واکسن آمد یا می‌دهند یا نمی‌دهند و اگر دادند، می‌گیریم و ند