اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

نفت و طلای جهانی چند؟99/04/21

نفت و طلای جهانی چند؟99/04/21

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۲۷ درصد کاهش به ۱۷۹۸ دلار و ۷۰ سنت رسید.همچنین قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۸۹ سنت معادل ۲ درصد رشد به ۴۳ دلار و ۲۴ سنت رسید.

در حالی که رشد شاخص ها در بازارهای بورس آمریکا موجب محدود شدن روند ورود سرمایه ها به بازار طلا شده، قیمت فلز زرد روز جمعه شاهد کاهش بود اما همچنان پنجمین افزایش هفتگی متوالی خود را تجربه کرد.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.27 درصد کاهش به 1798 دلار و 70 سنت رسید.
قیمت طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه اوت نیز با 0.11 درصد افت به 1801 دلار و 90 سنت رسید.
در مجموع معاملات هفتگی قیمت طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم از سپتامبر 2011 یعنی 1817 دلار و 71 سنت، شاهد افزایش حدودا 1.5 درصدی بود.
جورج جئو تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت:‌«در آستانه تعطیلات آخر هفته و در حالی که بازارهای بورس شاهد رشد شاخص ها بوده اند سرمایه گذاران در حال استفاده از فرصت برای برداشت سود و انجام سرمایه گذاری در بازارهای پرریسک تر هستند.»
در حالی که خبرهای امیدوارکننده ای از درمان بیماران مبتلا به کوید 19 توسط داروی شرکت گیلیاد منتشر شده شاخص های بورس آمریکا روز جمعه شاهد افزایش بود و تا حدودی اثر منفی ناشی از افزایش موارد ابتلا به کرونا در این کشور را خنثی کرد.
روز پنجشنبه بیش از 60 هزار و 500 نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شدند که بالاترین آمار ابتلای روزانه در همه کشورهای جهان از زمان آغاز ویروس کرونا به شمار می رود.
به رغم افت قیمت های روز جمعه، قیمت طلا نسبت به ابتدای سال جاری میلادی بیش از 18 درصد رشد نشان می دهد.
عاملی که به محدود شدن افت قیمت طلا کمک کرد، کاهش سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا به پایین ترین رقم خود از اواخر ماه آوریل بود.

قیمت جهانی نفت
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۸۹ سنت معادل ۲ درصد رشد به ۴۳ دلار و ۲۴ سنت رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از تقاضای جهانی نفت در سال 2020 را افزایش داد قیمت نفت روز جمعه شاهد بیش از 2 درصد رشد بود اما رکورد شکنی تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا موجب تعدیل انتظارات در مورد ترمیم سریع تقاضا برای انرژی شد.
عاملی دیگری که سبب رشد قیمت ها شد آمارهایی بود که نشان داد شرکت های انرژی آمریکایی تعداد سکوهای حفاری نفت و گاز فعال خود را برای دهمین هفته متوالی کاهش داده اند.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با 89 سنت معادل 2 درصد رشد به 43 دلار و 24 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات دیروز با 93 سنت معادل 2.4 درصد رشد به 40 دلار و 55 سنت رسید.
تقویت شاخص ها در بازار بورس نیز در رشد قیمت نفت موثر بود. مجموعه ای از آمارهای اقتصادی از جمله افزایش بی سابقه دستمزدهای ماهانه نشان از احیای فعالیت های تجاری در آمریکا طی ماه ژوئن دارد.
قیمت نفت خام آمریکا در مجموع معاملات هفتگی تغییر ناچیزی را شاهد بود اما نفت برنت حدود یک درصد رشد داشت.
آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس پیش بینی کرده که میزان تقاضای جهانی برای نفت خام در سال 2020 به 92.1 میلیون بشکه در روز برسد. این پیش بینی 400 هزار بشکه بیشتر از پیش بینی ماه گذشته این سازمان است.
با این وجود، ابتلای بیش از 60 هزار و 500 نفر در آمریکا به کرونا در یک روز که یک رکورد به شمار می رود موجب نگرانی از کند شدن مجدد ترمیم تقاضا برای انرژی شده است.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش جدید خود خاطر نشان کرده است: «هرچند بازار نفت بدون شک وضعیت بهتری پیدا کرده... اما رقم های بالا و بعضا پرشتاب موارد ابتلا به کرونا در کشورهای مختلف این نکته را به ما یادآوری می کند که کرونا هنوز مهار نشده است.»

/تسنیم

کپی