اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
کدهای سهامداری به 49 میلیون فقره رسید

42.5 درصد ایرانیان سهامدارند

42.5 درصد ایرانیان سهامدارند
سیاوش رضایی خبرنگار

با رسیدن کدهای سهامداری صادر شده در بازار سرمایه ایران به نزدیک 49 میلیون فقره، بازار سهام ایران در زمره بازارهای بزرگ از نظر تعداد سهامدار قرار گرفته است. بدین ترتیب هم‌اکنون و با افزوده شدن بخش عمده سهامداران عدالت، 42.5 درصد از ایرانیان کد سهامداری دارند.

درحالی که براساس اطلاعات رسمی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران، تعداد کدهای سهامداری در پایان سال گذشته به 11 میلیون و 655هزار فقره رسیده بود، این رقم تا نیمه تیرماه جاری به 13میلیون و 655 هزار و 27 فقره افزایش یافته است.
در 15 روز اول تیرماه جاری 313 هزار و 430هزار کد سهامداری جدید صادر شده که در مجموع صدور کد بورسی از ابتدای امسال را به رقم 2 میلیون و 27هزار کد رسانده است. بدین ترتیب تعداد کل کدهای سهامداری صادره همراه با سهامداران عدالت به رقم 48 میلیون و 988 هزار و 725 کد رسیده است. هم‌اکنون 35 میلیون و 333 هزار و 698 سهامدار عدالت کد سهامداری دریافت کرده‌اند.
 
رشد 1224 درصدی

مقایسه تعداد کدهای سهامداری صادر شده در سال گذشته که تا آن زمان خود رکورد جدیدی محسوب می‌شد با سه ماه و نیم سال‌جاری نشان دهنده افزایش چندبرابری کدهاست.
آمارهای سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) نشان می‌دهد؛ سال گذشته، در مجموع ۸۲۲ هزار سهامدار جدید وارد بورس شده‌اند که با اضافه شدن این تعداد سهامدار، جمعیت کل سهامداران بورس به ۱۱ میلیون و ۶۵۵ هزار نفر رسیده بود.
درسال گذشته در هر ماه به طور میانگین ۶۸هزارو ۵۰۰ سهامدار جدید وارد بورس شده‌اند و شیب ورود سهامداران تازه وارد رفته رفته رشد کرده به طوری که در نخستین ماه سال ۵۵ هزار سهامدار جدید وارد بورس شدند در حالی که این رقم در ماه پایانی سال ۹۸ از مرز ۱۷۲ هزار نفر هم عبور کرد.
در نخستین ماه سال گذشته برای 55 هزار سهامدار جدید کد صادر شده است که این رقم در اردیبهشت به 39 هزار و در خرداد به 23 هزار فقره کاهش یافته است. اما از ابتدای تابستان دوباره سیر صعودی کدهای صادر شده آغاز شده است به‌طوری که در تیرماه تعداد کدهای جدید به 34 هزار کد و در مرداد ماه به 48 هزار رسیده است. در شهریور ماه نیز این رقم به 61 هزار کد رسیده که در مهر به 91هزار فقره افزایش یافته است. هر چند در آبان ماه سال گذشته تعداد این کدها به 25 هزار کد کاهش یافته اما در دو ماه پایانی سال رکورد کدهای صادره شکسته شد. براین اساس در آذرماه 52 هزار کد و در دی ماه 68 هزار کد صادر شده است که این رقم در بهمن و اسفند 98 به یکباره تعداد سهامداران تازه وارد ۲.۵ برابر افزایش یافته به ترتیب به 154 هزار و 172 هزار فقره رسیده است.
اما بررسی آمار تعداد کدهای سهامداری جدید در سه و نیم ماه سال‌جاری نشان می‌دهد که تعداد کدهای سهامداری جدیدی که در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد و 15 روز نخست تیرماه سال‌جاری صادر شده است نسبت به کل کدهای صادره سال گذشته(822 هزار فقره) رشد 142 درصدی نشان می‌دهد. این درحالی است که اگر تعداد کدهای سهامداری امسال به مدت مشابه سال قبل را مقایسه کنیم شاهد رشد هزار و 224 درصدی هستیم. این درحالی است که در چهار ماه نخست سال گذشته درمجموع 151 هزار کد صادر شده است که این رقم با 15 روز کمتربه 2 میلیون و 27 فقره افزایش یافته است.
ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس از ابتدای امسال
همزمان با ورود سهامداران و صدور کدهای جدید، ورود پول جدید به بورس نیز رکورد شکسته است. براساس گفته‌های مدیرعامل فرا بورس ایران از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار بورس شده است.امیر هامونی در بخش خبری 21 پنجشنبه شب شبکه یک سیما افزود: از ابتدای امسال سه و نیم میلیون نفر کد بورسی جدید در بورس تهران و فرا بورس گرفته‌اند.
وی اضافه کرد: ارزش معاملات در بورس بیش از 20 هزار میلیارد تومان است و هفته پیش رکورد 31 هزار میلیارد تومان نیز شکسته شد.هامونی ادامه داد: بازدهی بیش از 160 درصد در بورس را تجربه کرده‌ایم و ارزش بازاری و ثروت عموم مردم در بورس به 7 هزار و 700 تریلیون تومان رسیده است. وی گفت: بجز سهامداران عدالت 15میلیون نفر کد بورسی فعال دارند.
وی افزود: در آینده نزدیک عرضه اولیه نیروگاه آبادان، پتروشیمی بوعلی، پدیده شیمی جم، زغال سنگ طبس و نیروگاه گیلان در بورس انجام می‌شود.
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: با مشوق‌های مالیاتی برای شرکت‌هایی که در بازار بورس عرضه می‌شوند که شفافیت‌های مالی را در پی دارد، ورود شرکت‌های بخش خصوصی فعال به بورس، تسهیل تبدیل سهام خاص به عام برای ورود شرکت‌ها به بورس و ایجاد تابلو جدید برای شرکت‌های دانش بنیان در این بازار عرضه در بورس تقویت می‌شود. وی افزود: البته عرضه شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی 50درصد به اراده مدیران آنها برای عرضه اولیه در بورس بستگی دارد.

کپی