اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

اعتبارنامه تاجگردون رد شد

اعتبارنامه تاجگردون رد شد

بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران در دستور جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت که نمایندگان با ۱۰۲ رای موافق، ۱۲۸ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع از مجموع ۲۵۱ رای ماخوذه به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسید.

براساس آیین نامه داخلی مجلس مراتب رد اعتبارنامه باید از سوی هیات رییسه مجلس به وزارت کشور اعلام شود.

پیش از اعلام نتیجه رای اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، وی جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

پیش از این کمیسیون تحقیق اعتبارنامه تاجگردون را تایید کرده بود.

قانون آیین نامه داخلی مجلس در این باره می‌گوید:

«ماده ۳۲- چنانچه کمیسیون تحقیق، اعتبارنامه رد شده از سوی شعبه را رسیدگی کند و نظر به تأیید اعتبارنامه داشته باشد، گزارش آن برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار می‌گیرد و در صورتی که نظر کمیسیون مبنی بر رد اعتبارنامه باشد گزارش آن حداکثر به مدت پانزده دقیقه در مجلس مطرح و ادله رد اعتبارنامه ارائه می‌شود. نماینده‌ای که اعتبارنامه‌اش توسط کمیسیون رد شده است حداکثر به مدت سی دقیقه فرصت دارد تا از خود دفاع کند، ضمن اینکه می‌تواند بخشی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند، سپس گزارش کمیسیون تحقیق به رأی گذاشته می‌شود، چنانچه رد اعتبارنامه به تصویب مجلس نرسد، رئیس جلسه تصویب آن را اعلام می‌کند.»

جزئیات جلسه غیرعلنی نمایندگان درباره اعتبارنامه تاجگردون به روایت فیروزی 

مجلس صبح امروز موضوع اعتبارنامه تاجگردون را در جلسه غیرعلنی بررسی کرد.

گزارش کمیسیون تحقیق در مورد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در دستور کار جلسه غیرعلنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

در همین رابطه حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون تحقیق ضمن ارائه‌ی گزارش کمیسیون تحقیق اظهار کرد: در اجرای ماده ۳۱ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در صحن علنی جهت رسیدگی به کمیسیون تحقیق ارجاع شده بود و در  دستور کار رسیدگی کمیسیون قرار گرفت و طی جلسات متعدد با دستگاه‌های ذیربط موارد ارائه شده از سوی معترضین مورد بررسی قرار گرفت و با لحاظ مفاد چند نامه شورای نگهبان مبنی بر رسیدگی به موارد مطروحه در این شورا اعتبارنامه ایشان در جلسه سوم تیرماه سال ۱۳۹۹ کمیسیون تحقیق با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در ادامه گزارش کمیسیون تحقیق در مورد این اعتبارنامه به رای گذاشته شد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: براساس آیین‌نامه رای‌گیری با برگه مخفی انجام می‌شود.

امیرآبادی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: ورقه مخصوص رای‌گیری بین نمایندگان توزیع می‌شود این رای در واقع درباره گزارش کمیسیون تحقیق در خصوص اعتبارنامه آقای تاجگردون است که موافقت با گزارش به معنی تایید اعتبارنامه و مخالفت با گزارش به معنی رد اعتبارنامه است و در غیر این دو حالت رای ممتنع نیز پیش‌بینی شده است.

براین اساس پس از جمع‌آوری برگه‌های رای نمایندگان و شمارش آراء نتیجه بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران مشخص می‌شود.

نتیجه آرای نمایندگان درباره اعتبارنامه تاجگردون 

اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی رد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه با ۱۰۲ رای مخالف، ۱۲۸ رای موافق، ۲۱ رای ممتنع از  مجموع ۲۵۱ نماینده حاضر با اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون مخالفت کردند. این رای گیری به صورت مخفی و با برگه صورت گرفت.

نمایندگان در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را بررسی کردند.

به گفته محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه غیر علنی امروز مجلس نمایندگان مخالف تاجگردون به مدت ۱۵ دقیقه به بیان نظرات خود درباره اعتبارنامه تاجگردون پرداختند و او هم به مدت ۳۰ دقیقه از خود دفاع کرد.

توضیحات قالیباف درباره جلسه غیرعلنی مجلس پیرامون اعتبارنامه تاجگردون

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع اعتبار نامه تاجگردون در جلسه غیر علنی بررسی شد و در جلسه علنی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جلسه علنی امروز- چهارشنبه- مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

قالیباف در آغاز جلسه گفت: جلسه امروز از ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه صبح آغاز شده است، چون بحث امروز ما در ارتباط با اعتبار نامه جناب آقای تاجگردون بود و مباحثی مطرح شد، تا این لحظه که جلسه رسمی آغاز شد، مباحثی مطرح شد و نمایندگانی که موضوع اعتراض داشتند در ۱۵ دقیقه اعتراض خود را بیان کردند و آقای تاجگردون نیز به مدت ۳۰ دقیقه بیانات و نکاتی که لازم بود نمایندگان در جریان آن قرار گیرند ارائه کردند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز گزارش کمیسیون تحقیق در مورد اعتبار نامه  غلامرضا تاجگردون، نماینده منتخب گچساران در مجلس شورای اسلامی، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و بهبود فضای کسب و کار را بررسی می کنند.

در جلسه علنی امروز همچنین  رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با پیشنهاد هیئت رئیسه مجلس انتخاب می شود.

گزارش کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه تاجگردون قرائت شد

سخنگوی کمیسیون تحقیق، از تایید اعتبارنامه منتخب مردم گچساران در مجلس توسط کمیسیون تحقیق خبر داد.

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون تحقیق، در نشست علنی امروز (چهارشنبه 18 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون متبوعش را درباره اعتبارنامه تاجگردون قرائت کرد.

متن گزارش به شرح زیر است:

بسمه تعالی

هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تهیت

در اجرای ماده 31 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اعتبارنامه جناب آقای تاجگردون که در صحن علنی جهت رسیدگی به کمیسیون تحقیق ارجاع گردیده بود، در دستور کار رسیدگی این کمیسیون قرار گرفت و در جلسات متعدد با دستگاه های مختلف ذیربط موارد ارائه شده از سوی معترضان مورد بررسی قرار گرفت و با لحاظ مواد نامه های شماره های 99/200/17719 مورخ 17 خرداد 99 و 99/200/18252 مورخ 30 اردیبهشت 99 شورای محترم نگهبان مبنی بر رسیدگی به موارد مطروحه در این شورا، نهایتاً اعتبارنامه ایشان در جلسه مورخ 3 تیرماه 99 با اکثریت آرا به تصویب رسید.

علی اصغر خانی رئیس کمیسیون تحقیق

اعتبار نامه تاجگردون رد شد/ گام بلند مجلس در مبارزه با فساد
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس، اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را بررسی کرده و نهایتا آن را رد کردند.

رای گیری اعتبارنامه تاجگردون خلاف قانون بود

عضو کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه آرای نمایندگان محترم بود و آقای تاجگردون هم رای نمایندگان را پذیرفت، اما نمایندگان به جز اعضای کمیسیون تحقیق که همه به تایید گزارش رای داده، بقیه به صورت جزئی در جریان موضوع قرار گرفتند و بر اساس شنیده ها رای دادند؛ رای گیری خلاف قانون بود.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز –چهارنشبه- درباره موضوع اعتبارنامه تاجگردون در جمع خبرنگاران گفت:  در جلسه امروز مجلس اتفاقی بر خلاف قانون آیین نامه داخلی افتاد، اعتبارنامه آقای تاجگردون در حالی به رای گذاشته شد که شعبه و کمیسیون تحقیق آن را تایید کرده بودند؛ اعتبارنامه منتخب مردم گچساران در شعبه تایید شده بود اما بر خلاف قانون، به کمیسیون تحقیق ارجاع شد. اعبتارنامه این منتخب مردم در کمیسیون تحقیق نیز تایید شد اما در نشست علنی به رای گذاشته شد.

وی ادامه داد: با استناد به مواد ۲۸ تا ۳۲ آیین نامه داخلی مجلس گزارش شعبه و کمیسیون تحقیق درباره اعتراض به اعتبارنامه منتخبی برای تصمیم مجلس در دستور کار قرار می‌گیرد، در صورت رد اعتبارنامه در شعبه یا کمیسیون تحقیق روالی که امروز طی شد، باید انجام می‌گرفت؛ گزارش شعب درباره اعتراض به دو منتخب دیگر تنها در صحن علنی مجلس قرائت شد از این رو گزارش کمیسیون تحقیق درباره اعتراض به اعتبارنامه منتخب مردم گچساران باید تنها قرائت می‌شد.

نماینده بستان آباد گفت:  نیازی نبود که برای اعتبار نامه آقای تاجگردون جلسه غیر علنی برگزار شود، معترضان و منتخب گچساران هیچ چیز منافی عفت یا موضوع امنیتی را در اظهارات خود بیان نکردند، متاسفانه پیام برخورد با منتخبی که توانسته بود ۷۵ درصد آرای حوزه انتخابیه را کسب کند، درست نبود و این موجب کاهش مشارکت مردم در انتخابات می شود.

وی تاکید کرد: نمایندگان برای اجرای آیین نامه داخلی مجلس سوگند خورده اند، اما امروز بدعتی در قانونگذاری صورت گرفت؛ در شرایطی که مردم درگیر مسائل معیشتی و اقتصادی هستند، مجلس ۴۰ روز درگیر اعتبارنامه تاجگردون بود و این سبب شده از موضوعات اصلی غافل شویم.

نوری قزلجه افزود: نتیجه آرای نمایندگان محترم بود و آقای تاجگردون هم رای نمایندگان را پذیرفت، اما نمایندگان به جز اعضای کمیسیون تحقیق که همه به تایید گزارش رای داده، بقیه به صورت جزئی در جریان موضوع قرار گرفتند و بر اساس شنیده ها رای دادند؛ رای گیری خلاف قانون بود.

نماینده بستان آباد گفت: موضوعات عدیده‌ای برای منتخب مردم گچساران مطرح شده بود که وی قطعا در مدت زمان ۳۰ دقیقه نمی‌توانست همه آنها را پاسخ داد، اما کمیسیون تحقیق هفته‌ها موضوع را بررسی و تایید همه مراجع امنیتی و ذی صلاح و شورای نگهبان و حتی تایید مردم را به همراه داشت.

اعتبارنامه تاجگردون با رأی مخفی رد شد 

گزارش رئیس کمیسیون تحقیق مجلس از جلسه مجلس با محوریت اعتبارنامه تاجگردون

رئیس کمیسیون تحقیق مجلس در خصوص جلسه مجلس با محوریت اعتبارنامه تاجگردون گفت: همه مراحل از شروع بررسی این پرونده در شعبه و از آنجا به کمیسیون تحقیق و از کمیسیون به صحن طبق روال قانونی طی شد.

«علی‌اصغر خانی»، رئیس کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی، در رابطه با جلسه امروز مجلس با موضوع اعتبارنامه تاجگردون به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: پس از بررسی و تصمیم نهایی شعب و ارائه آن به کمیسیون تحقیق و ارایه بررسی‌های لازم و جمع‌بندی کمیسیون طبق قانون، موضوع اعتبارنامه در صحن غیر علنی امروز مطرح شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه به مدت یک ربع زاکانی به عنوان مخالف اعتبارنامه و ۲۷ دقیقه تاج گردون در دفاع از اعتبارنامه خود در صحن صحبت کرد. لازم به ذکر است تاجگردون ۳ دقیقه از وقت خودش را به پزشکیان داد.

خانی با اشاره به جمع‌بندی جلسه امروز مجلس تصریح کرد: در مجموع نمایندگان ملت، پس از استماع صحبت های مخالف و دفاعیات تاج گردون و پزشکیان،  در صحن علنی رای گیری مخفی انجام شد و در نهایت اعتبارنامه تاجگردون رد شد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: فرآیند طی شده طبق پروتکل قانونی بوده است و همه مراحل از شروع بررسی این پرونده در شعبه و از آنجا به کمیسیون تحقیق و از کمیسیون به صحن، طبق روال قانونی صورت گرفت و با رأی امروز هم، همه ما نمایندگان و مردم باید تابع قانون باشیم./

منبع: ایرنا و ایسنا، برنا و خانه ملت

 

واکنش‌ها به رد اعتبارنامه تاجگردون در فضای مجازی / رای‌گیری درباره اعتبارنامه تاجگردون قانونی نبود​

اعتبارنامه تاجگردون رد شد

اعتبارنامه تاجگردون رد شد

کپی