اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
محمد حسین ایمانی خوشخو دبیر شورای هنر در گفت‌و‌گو با «ایران» از برنامه‌های این شورا برای تصویب سند موسیقی و سینما وپرداختن به اقتصاد هنر می‌گوید

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون را دارد

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون را دارد
نداسیجانی خبرنگار

عدم سیاستگذاری یکسان در حوزه فرهنگ سرمنشأ مشکلاتی در حوزه‌های سینما، موسیقی، نمایش و تجسمی شده است. این موضوع باعث رخ دادن برخوردهای سلیقه‌ای شده است و هر‌کسی ازموضع و نگاه خود براین حوزه‌ها وارد می‌شود و تصمیم‌گیری می‌کند بویژه در 4 دهه اخیرکه نگاه‌های فقهی و دینی نسبت به‌حوزه هنر و فرهنگ جدی تر و حساس‌تر شده و درکنارآن اختلاف نظرنهادها و دستگاه‌های مختلف هم به‌چشم می‌خورد و همین امر چه بسا موجب شده عرصه وسیعی برای جولان فرهنگ وهنر دیده نشود...

  درواقع نبود سند بالادستی در تمامی حوزه‌های فرهنگ و هنر و نبود وحدت رویه همچنان موجب رنجش خاطر هنرمندان است، اما با تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق بزرگی در حوزه فرهنگ وهنر شکل گرفت؛ از جمله وظایف این شورا تهیه و تدوین سیاست‌ها و طرح‌های راهبردی کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی است.
اما در راستای نگاه‌های کارشناسی و تخصصی‌تر به این حوزه شورای هنرشکل گرفت، این شورا ازمصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که وظیفه آن تدوین سیاست‌های کلان حاکمیتی درحوزه فرهنگ و هنر درجهت حمایت از هنر و هنرمندان است.
مصوبه تشکیل شورای هنر به سال ۱۳۷۶ برمی گردد و تا سال 88 به‌صورت مستمر 59 جلسه در این شورا برگزارشده و آخرین جلسه آن  مربوط به سال 88 بود که بعد از آن بنا به دلایلی متوقف یا تعطیل شد؛ در مدت تعطیلی این شورا کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و در مدت 9 سال فعالیت این کمیسیون، مصوبه‌های مهمی از سوی کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. حالا باردیگر شورای هنر که بی‌تردید چراغی روشن در مسیر حوزه فرهنگ و هنر است احیا شده تا با اهتمام در حوزه‌های فرهنگی و هنری، حافظ فرهنگ و هنر که هویت ملی هر کشور است، باشد .ریاست شورای هنر بر عهده سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و محمدحسین ایمانی خوشخو دبیری این شورا را عهده دار است. دکتر ایمانی در خصوص برنامه‌های پیش روی این شورا و اولویت‌های مهم در حوزه فرهنگ و هنر گفت‌وگویی با «ایران» داشته است که در ادامه می‌خوانید.‌
شورای هنر یکی از شورا‌های وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی است که بعد از چند سال فعالیت به مدت 11 سال متوقف شد و حدوداً دوماه است که فعالیت‌های خود را از سرگرفته است، ابتدا در مورد ضرورت ایجاد شورای هنر و اهدافی که در این شورا دنبال می‌شود توضیح دهید؟
 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دارای چند شورای اقماری است و هریک از این شوراهای تخصصی می‌توانند در سطح اختیارات خود قانونگذاری کنند؛ مانند شورای فرهنگ عمومی، شورای فرهنگ اجتماعی زنان و شورای هنر. فعالیت شورای هنر با محوریت هنرآغاز می‌شود و طی این سال‌ها مصوبه‌های بسیار خوبی هم داشته است.
طبق آیین نامه شورای هنر، عالی‌ترین مقام‌های دستگاه‌های فرهنگی عضو این شورا هستند، مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صداوسیما و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی. با نگاه به مصوبات شورای هنر دردوره‌های برگزارشده، خواهید دید این شورا دراین سال‌ها چه خدمات ارزنده ومؤثری انجام داده است. مانند فرهنگستان فعلی هنر که سال 77 در این شورا تصویب شد، همچنین جایزه جلال، سازمان فرهنگی هنری صبا، طرح جامع مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، موزه هنر انقلاب اسلامی و مواردی از این دست مصوبه این شورا هستند و آخرین مصوبه این شورا ارائه طرح اولیه بورس هنر کشور بود که سال 88 مطرح شد ولی ادامه پیدا نکرد. موارد نام برده بیانگر جایگاه و تأثیرگذاری شورای هنر در کشور است بنابراین فعالیت این شورا و مصوبه‌های آن می‌تواند مسیر روشنی را در حوزه فرهنگ و هنر ایران باز نماید.
رؤسای این شورا برچه اساسی و چگونه انتخاب می‌شوند؟
رؤسای شورای هنر به انتخاب اعضای این شورا صورت می‌گیرد. در یک دوره رئیس سازمان صدا‌و‌سیمای وقت ریاست این شورا را بر عهده داشت و در دوره دیگر یکی از اعضای منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس شورای هنر بود و طبق آیین‌نامه این شورا، ریاست دوره بعدی برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما به دلایلی، شاید اولویت نداشتن بحث یا مشغله دوستان آخرین جلسات آن در سال 88 برگزار شد و بعد از آن به مدت 11 سال این شورا تشکیل نشد. در آن دوره هنرمندان بسیاری با شورای هنر همکاری داشتند و مصوبات خوبی هم به نتیجه رسیده بود که سرانجام متوقف شد. بعد ازتعطیلی شورای هنر، درجهت رسیدگی و پیگیری کار هنرمندان، به ابتکار آقای دکتر مخبر دبیر وقت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون هنر و معماری تأسیس شد و این کمیسیون در طول 8 سال فعالیت تلاش کرد جای خالی شورای هنر را پرکند. البته مصوبه‌های کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح می‌شد. از جمله فعالیت‌های این کمیسیون طی این مدت زمان تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان است که به تأیید و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. همچنین تصویب سند معماری اسلامی، رصد جشنواره‌های هنری فجر از جمله کارهای بزرگ و مورد تصویب کمیسیون هنر و معماری در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است.
پس از انتصاب جناب آقای دکترعاملی به‌عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و طی صحبت‌هایی که انجام گرفت، موضوع شورای هنر را مطرح کردیم و بسیار مشتاق بودند شورای هنر باردیگر راه‌اندازی شود و سرانجام با تمهیداتی که اندیشیده شد و مقدماتی که انجام گرفت این شورا باردیگر شکل گرفت. جلسه نخست این شورا حدوداً یک ماه پیش برگزار و دومین جلسه آن به‌زودی تشکیل می‌شود. در جلسه اول با رأی و انتخاب اعضای این شورا، جناب دکتر سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان رئیس شورا برگزیده شدند و بنده نیز به‌عنوان دبیر این شورا انتخاب شدم. کارهایی در حوزه هنری باقی مانده و برنامه‌های بلند مدتی در نظر گرفته شده که باید سرو سامان بگیرد و امیدواریم در دوره جدید شورای هنر فرصتی به وجود آید تا بتوانیم این برنامه‌ها را به نتیجه درستی برسانیم.
از جمله وظایف این شورا سرو سامان دادن به ناهماهنگی‌هایی است که در برخی از حوزه‌های هنری کشور به چشم می‌خورد، همچنین تعیین تکلیف دستگاه‌های مختلفی که بعضاً کارهایشان در یک راستا نبوده و اختلاف نظر‌هایی داشته‌اند. ان‌شاءالله بتوانیم این کارها را هر چه سریع‌تر پیش ببریم.
با توجه به مشکلات حوزه فرهنگ وهنر قرار است چه سیاست‌های کلانی در این شورا انجام بگیرد؟
مبحث نخست اقتصاد هنراست که کلیات آن در جلسه هفته جاری مطرح می‌شود. موضوع دیگرشهر‌های خلاق هنری و از همه مهمتر بحث اصلاح سند موسیقی و سینمای کشور و هنرهای نمایشی و... است. این مباحث مواردی است که بعضاً نیازمند اصلاح و بازنگری است. مانند آیین‌نامه مؤسسه هنرمندان پیشکسوت که در برخی موارد دچار مشکلاتی شده و نیاز است اصلاح شود همچنین دیگر بخش‌های هنری که ضرورت دارد در دوره جدید رسیدگی شوند.
یکی ازمشکلات فرهنگ و هنر نبود سند‌های بالادستی است بویژه در حوزه موسیقی که بارها این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده اما همچنان سرنوشت این سند بلاتکلیف است. دراین مورد چه تصمیماتی قرار است اتخاذ شود؟
حوزه موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای ندارد و به یک یا دو بند محدود می‌شود و بی‌تردید یکی ازدلایل ناهماهنگ بودن درحوزه سیاستگذاری موسیقی، نبود سند بالا دستی است. البته موضوع سند موسیقی دردوسال گذشته دردبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ودر کمیسیون هنر و معماری مطرح شده و پیش‌نویس‌های آن آماده است که بزودی در جلسات شورای هنر این پیش‌نویس‌ها ارائه و ان‌شاءالله تصویب می‌شود.
آیا با تصویب این سند ضمانت اجرایی وجود دارد؟ درواقع همه موضوعاتی که در این شورا به تصویب می‌رسد.
بله حتماً.
مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون را دارد بنابراین وقتی به تصویب برسند برای همه دستگاه‌های کشورلازم الاجرا هستند.
با توجه به یک دهه تعطیلی شورای هنر و اتفاقاتی که طی این سال‌ها افتاده و درواقع به روز شدن حوزه هنر آیا نیاز است تغییر و اصلاحاتی در سند موسیقی انجام بگیرد؟
خیر. پیش‌نویس سند موسیقی با هماهنگی و همفکری برخی از استادان موسیقی و اعضای خانه موسیقی و برخی از کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده حالا باید منتظرماند این مباحث در صحن شورای هنر مطرح شود و اگر لازم بود در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مطرح می‌شود.
برخی مسئولان نسبت به موسیقی دیدگاه حساس تری دارند و این اختلاف سلیقه‌ها موجب شده هنر مظلوم موسیقی طی این سال‌ها مسیر بسیار پر فراز و نشیبی را طی کند. سؤال این است آیا تصویب سند موسیقی راهگشای این مسائل خواهد بود؟
با تصویب سیاست‌های کلان می‌توانیم گام مهمی در برخورد با هنر موسیقی داشته باشیم. موسیقی یکی از مؤلفه‌های مهم فرهنگ و هنر هر کشوری است. البته موسیقی حتی در چهل سال بعد از انقلاب اسلامی هم نقش خود را بخوبی ایفا کرده است به‌طور مثال در مقاطع مختلف این 4 دهه حتی در زمان انقلاب و بعد در زمان جنگ توانسته مسیر خود را ادامه بدهد اما ناگفته نماند تفرق آرا نگذاشته موسیقی به جایگاه اصیل و عالی خود برسد. امیدواریم با تصویب سند موسیقی و سیاستگذاری‌های کلان، هنر موسیقی هم بتواند خیلی بهتر از گذشته در مسیر رشد فرهنگی کشور ایفای نقش کند.
شورای هنر در حوزه تئاتر و نمایش چه برنامه‌ریزی‌هایی خواهد داشت؟
در حوزه نمایش مشکلاتی هم در بخش نظارتی و هم در بخش آیین نامه‌ها وجود دارد که البته خود مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر این موضوع هستند. برخی از آیین نامه‌های مصوب شورای نمایش نیاز به بازنگری دارد و از فعالیت ها و اولویت‌های شورای هنر است که بزودی انجام می‌شود.
در حوزه سینما چطور؟
حدوداً دو سال است که پیش‌نویس سند سینما آماده شده و چندین باراصلاحیه‌هایی داشته است و موضوع سند سینما ازمباحثی بود که یک جلسه هم درشورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد اما به‌دلیل ترافیک پیش آمده در ارائه مصوبات مسائل فرهنگی و آموزشی این موضوع در بلاتکلیفی است و ان شاءالله بزودی موضوع سند سینما هم در شورای هنر مفصل‌تر مطرح و تصویب خواهد شد.
 در خصوص سند حوزه تجسمی و مد و لباس هم برنامه‌ای صورت خواهد گرفت؟
موضوع ساماندهی مد و لباس پیش‌تر در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده است اما اگر در مسیر اجرا مشکلاتی وجود داشته باشد باید به مسئولان ذیربط ارائه دهند و در شورای هنر مطرح خواهد شد.
جایگاه دولت در شورای هنر و تعاملی که انجام خواهد گرفت، چگونه است؟
همانطور که اشاره کردم سه وزیر کابینه دولت عضو این شورا هستند. بنابراین عضویت و حضور این افراد نشان می‌دهد که دولت نیز توجه ویژه‌ای به بحث فرهنگ و هنر دارد و قطعاً در این راستا نیز اتفاقات مؤثری خواهد افتاد.
درهمین راستا نیز می‌توان به حضور وزیر آموزش و پرورش در این خصوص اشاره کرد. علت حضور وزیر آموزش و پرورش این است که جمعیتی نزدیک به 15-14 میلیون نفر زیر نظر آموزش و پرورش مشغول به تحصیل هستند. در همه جای دنیا هنر به‌عنوان اصل هنر و هم به‌عنوان فعالیت کمک آموزشی مورد استفاده بوده است و درواقع ذائقه‌پروری هنر از همان آموزش های اولیه کودک یا نوجوان در دبستان یا پیش از دبستان شکل می‌گیرد اما سؤال این است چرا امروزه جوان‌های ما با هنرهای اصیل کشورمان بیگانه هستند؟
پاسخ این سؤال نبود فضای آموزشی در دوران دبستان و پیش از آن است. وقتی با یک جوان صحبت می‌کنید ممکن است درمورد موسیقی سنتی نظرخوبی نداشته باشد یا خیلی بی‌تفاوت ازکنار یک اثرنقاشی باارزش و قدیمی عبور کند بنابراین اگر هنر درآموزش و پرورش بدرستی جایابی شود و هنر به‌عنوان نقش کمک آموزشی وارد شود آن زمان بسیاری از مسائل و مشکلات هنری مرتفع خواهد شد و از سوی دیگر فضای آموزشی در آموزش و پرورش دلپذیرتر می‌شود و حضور وزیر آموزش و پرورش به این علت است که مشکلات حیطه هنر در آموزش و پرورش بررسی شود.
درحال حاضر زنگ هنر چقدر در مدارس جدی است؟ اما در کشورهای پیشرفته هنر از دوران ابتدایی مورد توجه بوده و زنگ هنر و فوق برنامه‌های هنری همیشه برپا است به تعبیری شخصیت هنری دانش‌آموز در آموزش عمومی شکل می‌گیرد تا مراحل بعد‌تر از آن چون دانشگاه‌ها و هنرستان ها. آیا نیاز است رشته‌های متعدد دانشگاهی وجود داشته باشد؟
آیا تمام فارغ ‌التحصیلان هنر مشغول به کار هنری هستند و این موضوع ارزیابی شده است؟ آیا نیاز است دانشگاه‌ها تعداد بسیاری دانشجوی هنر پذیرش کنند؟ اینها از مباحثی است که با حضور وزیر علوم در این شورا بحث خواهد شد.
در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که وظایف تعریف شده مشخص است. صداو سیما هم که از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات هنری است. البته درحال حاضر صداوسیما با دیگر نهادها هنری ارتباط کمی دارد و سیاست‌های خودشان را وضع و تنظیم می‌کنند و بهتر است بگویم یکی از آسیب‌های مهم هنر در وضعیت فعلی کشور همین جزیره‌ای عمل کردن است و علت تشکیل شورای هنر پایان دادن به سلایق و تفرق آرا و هماهنگ بودن با سیاست‌های کلان و کارگزار کشوراست. 
همانطور که اشاره کردید دراین سال‌ها دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف اختلاف نظرهای بسیاردر مورد حوزه فرهنگ و هنر داشته‌اند و به اصطلاح هرکدام ساز خود را زده‌اند به‌طور مثال صداوسیما توجهی به موسیقی اقوام و موسیقی اصیل و سنتی ایران ندارد و اغلب کارهایی که پخش و شنیده می‌شود عاری از محتوا و معنا بوده. همین طور در باب فیلم، سریال‌هایی که پخش می‌شود چندان به مسائل جدی جامعه نمی‌پردازد. تعامل بین این نهاد سازمانی عظیم و تأثیرگذار و شورای هنر چگونه شکل خواهد گرفت؟
اگر یک مرجع هماهنگ‌کننده وجود نداشته باشد طبیعی است که هر دستگاهی مطابق با سیاست‌های خود عمل کند. صداوسیما هم در چارچوب اساسنامه خود و نیازهایش تولید و مصرف می‌کند چرا که تا به امروز نهاد هماهنگ‌کننده‌ای مانند شورای هنر تعریف نشده بود. ان‌شاءالله با تقویت شورای هنر خود مسئولان صدا‌وسیما هم مشتاق هستند که در یک جا برنامه‌ها و سیاست‌های کلی‌شان را مصوب کنند که بعضاً ممکن است آن هم موانعی داشته باشد و امیدواریم این موانع با تصویب شورای هنر مرتفع شود و این اختلاف سلیقه‌ها از بین برود.
در مورد تعامل شورای هنر با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمی بیشتر توضیح دهید؛ با توجه به حضور سیدعباس صالحی (وزیر ارشاد) به‌عنوان رئیس شورای هنر، آیا کارهایی که در این شورا تصویب می‌شود به پیشنهاد وزارت ارشاد هم خواهد بود یا شورای هنر هم پیشنهادهایی برای وزارت فرهنگ ارائه می‌کند؟
در وهله نخست پیشنهاد از سوی دستگاه‌ها مطرح و به دبیرخانه ارسال می‌شود و موارد به‌صورت تخصصی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه آن در شورای هنر مطرح می‌شود. بنابراین وزارت ارشاد بیشتر درگیرموارد ذکر شده است و به‌دنبال راه حل این مسائل است و در ادامه وقتی دستگاه‌های دیگر متوجه پیشرفت کار باشند برای رفع موانع شان پیشنهادهایی خواهند داشت که در شورا مطرح می‌شود؛ البته پیشنهادهایی هم در شورای هنر وجود دارد که در وزارت ارشاد مطرح می‌شود به‌طور مثال سازمان تبلیغات اسلامی ممکن است نظراتی در مورد یک موضوع داشته باشد که در این شورا بحث و بررسی می‌شود و برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجرا است.
دکتر صالحی رئیس شورای هنر هستند و به‌عنوان وزیری که در کل دولت مسئولیت فرهنگ و هنر برعهده این وزارتخانه است طبیعی است که از موضع ریاست شورا و هماهنگ‌کننده جلسات نقش بسیار ارزشمندی دارد. در مجلس شورای اسلامی یا صحن شورای انقلاب فرهنگی آنقدر مسائل متعدد و اولویت‌بندی وجود دارد که شاید موضوع فرهنگ و هنر در ردیف‌های آخر قرار بگیرد اما در شورای هنر این مسائل در ردیف اول است و با هدایت دکتر صالحی و اعضای دیگر به سمع و نظر می‌رسد بنابراین باید تلاش شود در 40 سال دوم انقلاب اسلامی و با همت همه دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی درجهت ساماندهی وضعیت هنر در کشور خیزی دوباره برداشته شود.
نمایندگان صنوف چه نقشی در شورای هنر دارند؟
 به تناسب موضوعات فرهنگ و هنر و با تصویب شورای هنر می‌توانیم اعضای مدعو و میهمان داشته باشیم و از آنها دعوت شود بیایند و نظرات کارشناسی خود را طرح کنند.
اعضای حقیقی شورای هنر چه کسانی هستند و چه نقشی دارند؟
براساس قوانین اعضای حقوقی شورای هنر متشکل از رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس صداوسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش‌وپرورش و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هستند که براساس آیین‌نامه مصوب شورای هنر سه عضو حقیقی دیگر نیز در مجموعه شورا حضور پیدا می‌کنند که حضور تمامی این افراد می‌تواند به تقویت ارتباط و هماهنگی میان بخش‌های تولیدی، اجرایی وعلمی هنر، تعیین سیاست‌های معرفی و ترویج هنرهای بومی و محلی و حمایت از پژوهش‌های این حوزه و کاربردی شدن آنها نیز نقش داشته باشد.
آیا با راه‌اندازی شورای هنر فعالیت کمیسیون هنر و معماری همچنان ادامه دارد؟
خیر. کمیسیون هنر و معماری وجود ندارد و شوراهای تخصصی در دبیرخانه شورای هنر فعالیت می‌کنند.
یکی از مباحث مهم در حوزه فرهنگ و هنر بحث اقتصاد هنر است، موضوعی که بارها از سوی هنرمندان مطرح شده و قطعاً جلسات شورای هنر فضای بهتری برای طرح این موضوع است. در خصوص اقتصاد هنر شورای هنر چه تصمیمات و برنامه‌هایی خواهد داشت؟
ما باید ابتدا به پاسخ این سؤال دست یابیم که آیا فرهنگ می‌تواند بخش مولد درآمد در کشور باشد یا ذات فرهنگ به گونه‌ای تعریف شده است که باید کمک بگیر و مورد حمایت باشد؟ درواقع همان‌طور که آموزش، کشاورزی و... نقش مهمی در درآمد ملی کشور دارد آیا فرهنگ هم می‌تواند درآمدزا باشد؟ در گذشته پاسخ به این سؤال درکشور ما همیشه با تردید بوده اما امروزه با بررسی دیدگاه‌های مختلف هنرمندان استنباط می‌شود که می‌گویند هنرمند برای دل خود کار می‌کند موسیقی می‌سازد، تابلو می‌کشد یا فیلم تولید می‌کند حالا مخاطب داشته باشد یا خیر اما درکنار آن دولت موظف است آن تابلو یا فیلم را از او خریداری کند یا حداقل حمایت‌های اولیه را داشته باشد.
این نگاه کمک بگیر فرهنگ است اما با نگاه به وضعیت فرهنگ و هنر در دنیا آیا در آنجا هم‌چنین افکاری وجود دارد؟ در دنیا بحث اقتصاد هنر بیداد می‌کند، گردش مالی موسیقی، کتاب، سینما و رسانه بسیار زیاد است و از بسیاری از بخش‌های دیگر مولدتر است و بر همین اصل است که دنیا به مقوله فرهنگ و هنر به‌عنوان یک صنعت نگاه می‌کند زیرا هر مقوله‌ای که صنعت قبل از آن آورده شود یعنی مولد در اقتصاد یعنی منابع اولیه، تولید محصول، فروش محصول و مشتری؛ این فرآیند صنعت است.
در خارج از ایران قبول کرده‌اند فرهنگ می‌تواند مولد باشد اما این موضوع در کشور ما هنوز جا نیفتاده است. مراجعه کنید به خانه بسیاری از هنرمندان شناخته شده کشور بویژه در حوزه تجسمی آثار بسیاری می‌بینید که در خانه مانده است و روی هم انباشته شده در صورتی که این آثار باید منتشر و دیده شود؛ یا چه تعداد از فیلم‌های سینمایی هستند که حتی هزینه ساخت فیلم هم برگشت مالی ندارد به این علت که موازنه‌ای بین تولید محصول و فروش محصول نبوده است و دیگر مسائل که همچنان مسکوت مانده و مورد توجه نبوده است. بحث شورای هنر در جلسات آینده ورود به اقتصاد هنر است که باید در فرصت‌های بعدی به آن پرداخته شود.
این درحالی است که با پذیرش مسئولیتی سخت طی دوسال با افتتاح پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی نشان دادیم می‌توان در حوزه فرهنگ و هنر هم کسب درآمد کرد؛ زیرا آثار هنری با سرمایه کم تولید می‌شوند و ارزش افزوده فراوانی دارند. نکته جالب اینکه برخی دوستان براین عقیده‌اند اگر فرهنگ با اقتصاد تلفیق شود اصالت خود را از دست می‌دهد اما سؤال این است آیا اصالت فرهنگی در کشور فرانسه که فرهنگ و هنر گردش مالی بسیاری دارد از بین رفته است؟ این درحالی است که ایران کشوری مهد فرهنگ و هنر و با سابقه تاریخی است و این موضوعات هیچ گاه مورد توجه نبوده است. من به‌عنوان یک کارشناس اقتصاد فرهنگ براین نظرم حتی اگر پیش از انقلاب هم درکشور نگاه مولد به فرهنگ وجود داشت شاید نیازی به درآمد نفت نداشتیم.
مهم‌ترین اولویتی که درشورای هنر قرار است به آن پرداخته شود چیست و مبانی و معیارهای انتخاب سیاست‌ها و فعالیت‌های هنری چه خواهد بود؟
نخست سیاستگذاری کلان هنر در کشور و وحدت رویه است تا بسیاری از تصمیمات هنری دستگاه‌های مختلف با هم خنثی نشود و مقابل یکدیگر قرار نگیرد و به‌طور کلی ساماندهی رشته‌های مختلف هنری.
آیا مبانی دینی و مسائل فقهی در باب فرهنگ و هنر بویژه موسیقی در این شورا مطرح می‌شود؟
حتماً همین‌طور است کار وقتی کامل می‌شود که تمامی ابعاد مد نظر باشند.
و در آخر؛ فاصله بین جامعه هنری و مدیریت هنری در شورای هنری چگونه بررسی می‌شود؟
یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه هنر نبودن فاصله بین جامعه هنری و مدیریت‌های هنری است و این محقق نمی‌شود مگر اینکه اعتماد متقابل بین این دو گروه برقرار شود. به نظر می رسد اگر در حوزه هنر نگاه از بالا نباشد و هنرمندان بدانند درمسیر رشد و ترقی جامعه نقش والایی دارند آن وقت انسجام بیشتری به وجود می‌آید و این فاصله‌ها از بین می‌رود. امیدوارم با توجه هر‌چه بیشتر به حوزه فرهنگ که بارها از سوی رهبر معظم انقلاب نسبت به آن تأکید شده است بتوانیم شاهد پیشرفت فرهنگ محور در چهل سال دوم حیات انقلاب اسلامی باشیم.
 
 

 

کپی