اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

معاون امور دهیاری‌های کشور خبرداد

کاهش سالانه ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور

کاهش سالانه ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور

معاون امور دهیاری‌های کشور از کاهش سالانه ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور خبر داد.

سعیدرضا جندقیان پیش از ظهر امروز در همایش توجیهی دهیاران استان گلستان در گرگان اظهار کرد:  در سال ۸۵ متوسط جمعیت روستائیان در هر خانوار ۴.۹ نفر بود و این عدد در ۱۰ سال بعد به ۳.۴ نفر در هر خانوار روستایی رسید و این در حالی است که در سال ۸۵ متوسط جمعیت هر خانواده شهری ۳.۹ گزارش شده بود و در سال ۹۵ این عدد به ۳.۳ نفر در هر خانوار رسیده است.

وی بیان کرد: از ابتدای تأسیس دهیاری‌ها تا پایان سال ۹۸ بالغ‌بر ۲۶ هزار میلیارد تومان به دهیاری‌های کشور اعتبار اختصاص یافته است و ۸۱ درصد این اعتبارات در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت شده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: سالانه ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت روستائیان کشور کاهش می‌یابد و دلیل آن توجه نکردن به اقتصاد روستائیان و ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که می‌تواند پایداری و بازگشت جمعیت را به روستاها به وجود بیاورد.

جندقیان با بیان اینکه ۳۶ هزار دهیار در سطح کشور فعالیت می‌کنند، گفت: از ابتدای تأسیس دهیاری تا سال ۹۲ سرانه هر روستایی در کشور ۸۴ هزار و ۴۰۰ تومان بود و این عدد در سال ۹۸ به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: در ارزیابی روستاهای کشور، استان گلستان همواره در رتبه اول تا سوم قرار داشته است.

/ایسنا

کپی