اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

حضور روبات های کشاورز در نیویورک

حضور روبات های کشاورز در نیویورک
میترا جلیلی خبرنگار

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشــــــــاورزان، بیماری‌های قارچی محصولات است که گاه می‌تواند زحمت یک سال تلاش کشاورزان را نابود کند. با اینکه تاکنون از آفت کش‌ها برای از بین بردن این قارچ‌ها استفاده می‌شد ولی مشکلات و دردسرهای زیاد این قارچ کش‌ها فعالان حوزه فناوری را به فکر واداشت تا با روبات‌ها به جنگ این بیماری‌های قارچی پردردسر بروند.

دانشمندان نروژی و بریتانیایی در این زمینه مطالعاتی گسترده داشته‌اند و همکاری جالب توجهی نیز با یکدیگر انجام دادند و در گام نخست تاکستان‌ها را مورد توجه قرار دادند تا هم میزان محصول کشاورزان افزایش یابد و هم محصولی عاری از آفت کش به‌ دست مشتریان برسد. درنهایت حالا دانشمندان روبات Thorvald را به‌عنوان یک روبات کشاورز ارائه داده‌اند که مجهز به نور ماورای بنفش است و شاید بتوان آن را بهترین راهکار برای مقابله با آفات قارچی دانست. این روبات خودران شب‌ها در میان تاکستان‌ها حرکت می‌کند و با تابش اشعه ماورای بنفش به گیاهان، عوامل بیماری زای قارچی را از بین می‌برد.
شاید با خودتان بگویید آفتاب نیز اشعه ماورای بنفش دارد پس چگونه نمی‌تواند بر این قارچ‌ها تأثیری بگذارد؟ در پاسخ باید گفت DNA قارچ‌ها نسبت به اشعه ماورای بنفش آسیب پذیر است اما در مقابل، این قارچ‌ها مکانیسم دفاعی خاصی دارند که از آنها در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند به همین دلیل هم هرچند گیاهان روزانه چندین ساعت زیر نور شدید آفتاب قرار دارند اما DNA قارچ‌ها هیچ آسیبی نمی‌بیند، این درحالی است که میزان اشعه UV که توسط روبات‌ها در هنگام شب تابانده می‌شود می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد.

در حال حاضر در 2مزرعه انگور واقع در نیویورک از این روبات‌ها استفاده می‌شود و نتیجه، بسیار رضایتبخش بوده است.گفتنی است استفاده از قارچ کش‌ها هزینه زیادی به کشاورزان تحمیل می‌کند و ازسوی دیگر مبارزه با این بیماری‌ها بسیار زمان بر است. ازآنجا که قارچ کش‌ها با محیط زیست چندان مهربان نیستند استفاده از آنها تاکنون محل بحث‌های بسیاری بوده است و ازسوی دیگر قارچ‌ها بتدریج به این آفت کش‌ها مقاوم می‌شوند. با توجه به این موارد انتظار می‌رود شاهد ورود سریع این روبات‌های کشاورز به مزارع باشیم.

کپی