اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تعطیلی پذیر نیستند

برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تعطیلی پذیر نیستند
محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

شیوع کرونا و ضرورت‌هایی که به‌دنبال گسترش آن به‌شکل پاندمی در عرصه جهانی مطرح شد تمامی سازمان‌ها و اداره‌های کشورمان را بر آن داشت تا محدودیت‌هایی را در شرایط کاری خود در نظر بگیرند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم از این امر مستثنی نبوده و نیست. ما هم برای تطابق خود با شرایط تحمیلی ویروس کرونا ناچار به ایجاد تغییراتی در نحوه فعالیت‌ها و عرضه خدمات خود هستیم.

در گذشته و برای پوشش روستاها و مناطقی که دسترسی به مراکز فرهنگی ندارند یکسری مراکز سیار درنظر گرفته بودیم تا بچه‌هایی که دسترسی به این امکانات نداشتند تا حدی از این برنامه‌ها بهره‌مند شوند. به همین منظور سایتی با عنوان «پیک امید» از اسفند ماه سال 97 راه‌اندازی شد که بر فعالیت‌های داوطلبانه مربیان کانون متمرکز شد؛ تماشاخانه کانون 2 تریلی مجهز به سیستم صوتی و تصویری راه‌اندازی کرد و به سوی مناطق مختلف کشور اعزام کرد و مربیان داوطلبی که آنها را همراهی می‌کردند دست به برپایی کمپ‌های فرهنگی یک هفته‌ای می‌زدند. این کمپ‌ها برای پوشش نسبی همه حوزه‌های فرهنگی از جمله اجرای نمایش، قصه خوانی، معرفی کتاب و... در تلاش بودند. با این حال از دوازدهم اسفندماه برای رعایت محدودیت‌های کرونایی ناچار به لغو این کمپ‌های فرهنگی شدیم. از آنجایی که فعالیت‌های فرهنگی- هنری نباید تعطیل شوند ما هم نظیر دیگر سازمان‌های فعال در این عرصه تلاش کردیم تا بخشی از اقداماتمان به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتقل شوند.

به‌همین منظور سایت «پیک امید» از اسفند گذشته راه‌اندازی شد و بیش از چهار و نیم میلیون کودک و نوجوان به شکل رایگان از برنامه‌های آن استفاده کردند. با این حال شروع تابستان ما را بر آن داشت که تلاش بیشتری به خرج بدهیم و امکانی برای ارتباط آسان‌تر با مربیان کانون در حوزه‌های فرهنگی- هنری مختلف فراهم شود. بنابراین همچون پیک امید، نشانی الکترونیکی راه‌اندازی شد. هر دو سایتی که عنوان شد از زیر‌مجموعه‌های سایت اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با نشانی الکترونیکی http://kpf.ir هستند. در برنامه‌ریزی جدیدی که در نظر گرفته‌ایم علاوه بر «پیک امید»، دوره‌های آموزشی مختلفی در سه سطح اجرایی خواهند شد.

یکی از این دوره‌ها بدون محدودیت زمانی هستند و کودکان و نوجوانان می‌توانند هر زمانی که خواستند از برنامه‌ها استفاده کنند. در این بخش فیلم‌هایی از استادان صاحب نام حوزه‌های مختلف ضبط شده که روی سایت بارگذاری می‌شوند. فاز نخست برنامه‌های این بخش از تابستان جاری شروع می‌شود که هفت بخش «داستان نویسی»، «ساخت عروسک‌های نمایشی»، «قصه گویی(آموزش فن بیان، زبان بدن، انتخاب و پردازش متن)، خط تحریری(خوشنویسی)، «عکاسی» و «کاغذتا یا همان اوریگامی» را شامل می‌شود. فعالیت‌های این بخش طیف گسترده‌ای را دربر می‌گیرد که حتی شامل آموزش مهارت‌های زندگی نظیر افزایش اعتماد به نفس هم می‌شود. حتی آموزش کارهایی نظیر فیلمسازی هم در خلال این برنامه‌ها درنظر گرفته شده که البته بخشی همچون قصه گویی به بزرگسالان هم تعلق دارد. اما نکته دیگری هم هست که بد نیست به آن اشاره شود؛ تلاش شده برای بچه‌هایی با محدودیت‌های خاص شنوایی و حتی ناشنوایی کامل هم برنامه‌هایی اجرا شود. البته این برنامه دیگر همراه با مترجم ویژه نیست و کارشناسان از همان ابتدا به زبان اشاره آموزش می‌دهند. مهلت ثبت‌نام در بخشی از این دوره‌ها از پنجم تیرماه جاری شروع شده و تا فردا، پانزدهم تیرماه هم ادامه خواهد یافت. بخشی از دوره‌های حضوری هم به شکل محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان علاقه مندان خواهند بود.‌‌

کپی