اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کباب شدن در فر آشپزخانه، فرضیه جدید قتل خاشقجی

کباب شدن در فر آشپزخانه، فرضیه جدید قتل خاشقجی
وصال روحانی

ترکیه محاکمه غیابی 20 فرد تبعه عربستان را به اتهام قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی که سال 2018 در داخل سفارت عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد، آغاز کرد. در میان افراد تحت محاکمه دو دستیار نزدیک سابق بن‌سلمان هم مشاهده می‌شوند که طبعاً مشارکت در این امر را تکذیب کرده‌اند.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «بی بی‌سی»، عربستان که درخواست ارجاع متهمان به ترکیه به سبب وقوع اتفاق در آن‌جا را رد کرده، مدعی است، خود 8 نفر از افراد فوق را مقصر شناخته و محاکمه کرده که 5 نفر از آنها به اعدام محکوم شده‌اند و سه‌نفر دیگر به اتهام لاپوشانی این رویداد به حبس رفته‌اند. اما هیچ سندی در دست نیست که مجازات این افراد را به اثبات برساند.
در جلسه اول دادگاه غیابی متهمان قتل سبعانه خاشقجی، خدیجه چنگیز، نامزد ترکیه‌ای این روزنامه‌نگار حاضر شد و شهات داد ولی بعداً به خبرنگاران گفت روحش کسل و اعصابش براثر یادآوری قتل خاشقجی فرسوده شده است. به‌گزارش «الجزیره» دیگر شاهد عینی که در این ارتباط شهادت داد، یک خدمتکار شاغل در سفارتخانه عربستان در استانبول به‌نام زکی دمیر بود. وی گفت: «مرا به سفارتخانه احضار کردند و گفتند که فر آشپزخانه را روشن کنم. پنج‌شش نفری را دیدم که در حال تردد و دارای حالت عصبی‌اند و اصرار داشتند که هرچه سریع‌تر بروم. چند روز بعد که به سفارتخانه رفتم، دیدم سنگ‌مرمر دوروبر فر آشپزخانه گداخته شده و تغییر رنگ داده است.» این همان مکانی است که گمان می‌رود بدن خاشقجی پس‌از قتل سوزانده و قطعه‌قطعه شده و سپس در محموله‌هایی به بیرون از سفارتخانه منتقل شده است. دادستانی عربستان ادعا‌های فوق را رد اما اعتراف کرده که مأمورانی ویژه به استانبول رفته بودند تا خاشقچی را تشویق به بازگشت به ریاض کنند و چنانچه مقاومت کرد به‌زور وی را برگردانند. این دادستان نتیجه گرفته است که خاشقجی پس‌از مقاومت سرانجام با تزریق مقادیر زیادی دارو کشته شده است اما گزینه سوزاندن وی در آشپزخانه سفارتخانه سعودی در استانبول را تأیید نکرده است. دولت ترکیه هم که دفاعیه‌های عربستان را قبول ندارد تصریح کرده است که تنها راه قانونی، رجعت دادن متهمان به قتل خاشقجی و محاکمه عادلانه آنها در محل وقوع جنایت در شهر استانبول است. اسامی تعدادی از افراد متهم به قتل خاشقچی توسط مقام‌های سعودی هرگز افشا نشده است، اما مشخص است که سعود القحطانی مشاور ارشد سابق محمد بن‌سلمان و احمد عصیری معاون پیشین وزارت اطلاعات سعودی‌ها در این جنایت دست داشته و طراحان درجه اول ماجرا بوده‌اند.

کپی