اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اتهام دوباره به چین
«پیتر ناوارو»، مشاور اقتصادی کاخ سفید در مصاحبه با «ام اس ان بی سی»، تلاش کرد بار دیگر  چین را از بابت انتشار ویروس کرونا در جهان و به ویژه امریکا، مقصر جلوه دهد. او با متهم کردن پکن به پنهانکاری، مدعی شد که دولت چین صدها هزار نفر از اتباع خود را به امریکا فرستاده تا بیماری کووید ۱۹ را در امریکا منتشر و مردم را به حبس در خانه و از دست رفتن مشاغلشان وادار کند. به ادعای وی، در حالی که برخی مناطق چین تحت قرنطینه بودند پکن نباید به اتباع خود اجازه سفر به دیگر کشورها را می‌داد.

 

---

کنایه پوتین به امریکا
«ولادیمیر پوتین»، اقدام سفارت امریکا در مسکو برای به اهتزاز درآوردن پرچم رنگین کمانی دگرباشان را به استهزا گرفت.
در این پیام رئیس جمهوری روسیه که دو روز پس از تصویب اصلاحات قانون اساسی و از جمله ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان در این کشور انتشار یافت، خطاب به کارکنان این سفارتخانه گفت: «این پرچم نشانه‌ای از ویژگی‌های افرادی است که در این مکان کار می‌کنند.»
وی افزود: «این موضوع اصلاً مهم نیست. ما بارها درباره آن صحبت کرده‌ایم و موضع‌مان در برابر آن مشخص است. این ممنوعیت برای کنترل ترویج همجنس‌گرایی در میان کم سن و سالان است. ما معتقدیم تبلیغاتی از این دست می‌تواند کودکان را به مسیر نادرستی بکشاند و اهتزاز پرچم بر فراز یک سفارتخانه نیز از همین دست است.»

 

---

حبس برای فرمانده داعش
«تایلر ویلوس» از چهره‌های کلیدی و فرانسوی‌زبان گروه تروریستی داعش در دادگاهی در پاریس به ۳۰ سال زندان محکوم شد. وی به اتهام دست داشتن در جنایت جنگی در سوریه و فرماندهی گروهی از تروریست‌های داعش در این کشور محاکمه شد. ویلوس همچنین متهم شده در قتل دست‌کم دو زندانی گروه داعش دست داشته است.

 

---

انگلیس، محدودیت‌ها را شکست
پس از سه ماه محدودیت سنگین برای کنترل شیوع ویروس کرونا در انگلیس، بوریس جانسون بزرگترین گام برای خروج از محدودیت‌ها را برداشت و مجوز فعالیت رستوران‌ها، کلوب‌ها و آرایشگاه‌ها را صادر کرد. این کشور همچنین ورود اتباع 30 کشور جهان را که ریسک کرونا در آنها پایین‌تر است نیز آزاد کرد.

 

---

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 11 میلیون و 207 هزار و 36 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 529 هزار و 418 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 890 هزار و 588 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 132 هزار و 101 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 543 هزار و 341 نفر مبتلا و 63 هزار و 254 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 674 هزار و 515 مبتلا و 10 هزار و 27 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 649 هزار و 889 مبتلا و 18 هزار و 669 قربانی کووید 19 دارد. اسپانیا هم دیگر بار در رتبه‌بندی کرونایی صعود کرد و با 297 هزار و 625 مبتلا و 28 هزار و 385 قربانی  به رتبه پنجم این جدول رسید.

کپی