اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

رئیس جمهوری:

ماسک‌ زدن از فردا اجباری است

ماسک‌ زدن از فردا اجباری است

رئیس جمهوری گفت: از روز اول بازگشایی مراکز تعطیل شده به خاطر ویروس کرونا با مردم قرار گذاشتیم گشایش‌ها به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

  به گزارش ایسنا، حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی برای استفاده از روش‌های پیشگیرانه مقابله با کرونا گفت: صدا و سیما بیشتر باید در این زمینه تلاش کند و کسی نباید ابتلا به این بیماری را پنهان کند. طرف نباید به آزمایشگاه بگوید  اگر تست من مثبت شد، خواهش می‌کنم به کسی اطلاع نده و خودم می‌گویم.
وی با بیان اینکه «هرکسی مبتلا شد، باید به قرنطینه برود و خود را ایزوله کند» افزود: آزمایشگاه‌های ما هم موظف هستند اطلاع دهند وگرنه نمی‌شود که فردی آلوده شد برود بقیه را آلوده کند؛ لذا ما اگر می‌خواهیم به یک نفری نزدیک شویم مبنا را باید بر این بگذاریم که او مبتلا به ویروس کروناست.
وی با بیان اینکه «مخفی کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است» گفت: من که بیماری‌ام را مخفی می‌کنم و نمی‌گویم؛ نسبت به خانواده، دوست، همکار و سایر افراد مسئولیت دارم. وقتی ابتلای خود را اطلاع نمی‌دهم و حتی ماسک هم نمی‌زنم درست نیست. باید این فرهنگ را جا بیندازیم که ماسک استفاده کنیم و بیماری خود را اطلاع دهیم تا از این بیماری عبور کنیم.
روحانی در بخشی از این سخنرانی تأکید کرد: از فردا استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ باید اجباری باشد و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او بخواهند ماسک داشته باشد و حتی باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
وی ادامه داد: علت اینکه در خوزستان شاهد افزایش مبتلایان کرونا بودیم این بود که در مراسم عید فطر مراسمی وجود دارد که همه طوایف در آن حضور می‌یابند و جمع می‌شوند. امسال تعطیلات بیشتر شد و مردم تعطیلات آخر هفته و تعطیلات ارتحال را به هم متصل کردند و در پی آن مردم دچار مشکل شدند. روحانی ادامه داد: مسئولان مربوطه هرکدام  وظیفه و مسئولیتی دارند. من از کمیته امنیتی و اجتماعی و کمیته بهداشتی می‌خواهم که ابلاغ کنند هر کسی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ هم هست، باید از ماسک استفاده کند. اگر از ماسک استفاده نکرد، به او نباید خدمت ارائه شود. اگر کارمندی در اداره‌ای بدون ماسک حضور یافت، باید برای وی غیبت بزنند و وی را بازگردانند. وی یادآور شد: ما باید نسبت به ادارات دولتی و شبه دولتی که اداره آن به عهده دولت است، این موارد و پروتکل‌ها را اجباری کنیم. وی گفت: مترو نیز که شلوغ است، نباید گذاشت کسی بدون ماسک سوار شود. خدمات مترو و اتوبوس باید منوط به استفاده از ماسک باشد. من می‌خواهم در این راه، هم ضابطین قوه قضائیه، خود قوه قضائیه و در جایی که لازم است، دادستان‌ها یاری کنند تا این مقطع را رد کنیم.
روحانی ادامه داد: مسافرت‌ها باید کاهش یابد و به حد ضرورت برسد. اگر احساس خطر می‌کنیم و در شرایط هشدار هستیم، می‌توانیم برخی محدودیت‌ها را برای مدت کوتاهی برگردانیم.

کپی