اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روبات چهارپایی که بندبازی می کند

روبات چهارپایی که بندبازی می کند

محققان موفق به آموزش یک روبات چهارپا برای گذر از یک معبر با عرض بسیار کم شده‌اند که به بندبازی شباهت دارد.

در حالی که روبات‌های چهارپا اکنون می‌توانند شاهکارهای چشمگیری مانند کشیدن هواپیما یا بالا رفتن از حصارها را انجام دهند، اما هنوز هم با چند محدودیت مواجه هستند. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که آنها در بیشتر موارد، برای پیاده‌روی به یک سطح نسبتاً بزرگ احتیاج دارند.

اکنون گروهی از محققان روباتیک ایتالیایی به دنبال تغییر آن و رفع این محدودیت هستند. آنها یک کنترل کننده روباتیک ایجاد کرده‌اند که به یک روبات چهارپا اجازه می‌دهد تا از یک معبر نازک و کم عرض عبور کند.

روبات چهارپا با این کنترل کننده روباتیک می‌تواند روی تنها دو پا تعادل خود را برقرار و حفظ کرده و مسیری با عرض بسیار کم را طی کند.

این کنترل کننده روباتیک در شبیه سازی‌های دیجیتال به یک روبات چهارپای ۹۰ کیلوگرمی اجازه داد تا از یک معبر که تنها شش سانتی‌متر عرض داشت، عبور کند.

محققان موسسه "IIT" در این شبیه‌سازی مشاهده کردند که چگونه یک روبات مجهز به این کنترل کننده حتی در حالی که به آن فشار وارد می‌شود، قادر است تعادل خود را تنها بر روی دو پا حفظ کند. ربات حتی می‌تواند تعادل خود را در ارتفاعات مختلف روی دو پا حفط کند.

روبات بوستون دینامیک موسوم به "اسپات"(Spot) در ایالات متحده احتمالاً محبوب‌ترین روبات چهارپای جهان است و با تلاش‌هایی نظیر ساخت کنترل کننده روباتیک توسط محققان "IIT" به احتمال زیاد به زودی شاهد کاربردهای بیشتری از این روبات‌های چهارپا خواهیم بود.

محققان IIT یافته‌های خود را در پایگاه arXiv منتشر کرده‌اند./ایسنا

کپی