اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
در قالب نظرسنجی ایسپا بررسی شد

نظر مردم درباره مبارزات اخیر قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی چیست؟

نظر مردم درباره مبارزات اخیر قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی چیست؟

نتایج یکی از نظرسنجی‌های ایسپا نشان می‌دهد ۴۲.۷ درصد مردم معتقدند اقدامات قوه قضائیه در مقابله با مفاسد اقتصادی موثر بوده و خواهد بود.

نتایج یکی از نظرسنجی‌های ایسپا نشان می‌دهد  ۴۲.۷ درصد مردم معتقدند اقدامات قوه قضائیه در مقابله با مفاسد اقتصادی موثر بوده و خواهد بود. در مقابل ۲۸.۱ درصد بر این باورند که قرار نیست مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی صورت گیرد و این کارها نمایشی است. ۲۶.۷ درصد نیز در این خصوص اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و ۲.۴ درصد نیز به این سوال پاسخ ندادند.

نتایج به تفکیک گروه‌ها نشان می دهد مردان (۴۹.۹ درصد) بیش از زنان (۳۷.۷ درصد) معتقدند اقدامات قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی موثر است. در بین گروه‌های مختلف سنی نیز افراد بالای ۵۰ سال (۴۵.۳ درصد) بیش از جوانان (۳۹.۵ درصد) و افراد با تحصیلات عالی (۵۰ درصد) بیش از سایر گروه‌های تحصیلی معتقدند اقداماتی که قوه قضاییه در یکسال اخیر انجام داده برای جلوگیری از فساد اقتصادی موثر بوده است. زنان، افراد بالای ۵۰ سال و افراد زیردیپلم در این زمینه بیشتر از سایرین اظهار بی اطلاعی کردند.

چند درصد مردم رئیس قوه قضائیه را می‌شناسند؟

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در نظرسنجی دیگری  از پاسخگویان پرسیده است، «آیا می‌دانید درحال حاضر رئیس قوه قضائیه کیست؟» بیش از نیمی از مردم (۵۹ درصد) از نام رئیس قوه قضائیه اطلاع دارند.

۷۳.۱ درصد مردان اطلاع داشته‌اند که در حال حاضر ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه است و در مقابل این میزان بین زنان ۴۴.۹ درصد بوده است. جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال با ۴۸.۳ درصد کمتر از سایر گروه‌های سنی از نام رئیس قوه قضائیه اطلاع داشته‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که میزان آشنایی با رئیس قوه قضائیه در میان گروه‌های تحصیلکرده بیشتر است و در حالی که ۸۰.۷  درصد افراد با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری از نام رئیس قوه قضائیه اطلاع داشته‌اند، این میزان بین افراد با تحصیلات کمتر از دیپلم ۴۱.۸ درصد است. زنان، افراد بالای ۵۰ سال، و افراد زیردیپلم در این زمینه بیش از سایرین اظهار بی‌اطلاعی کردند.

بنا بر اعلام ایسپا، این نظرسنجی با جامعه آماری شهروندان بالای ۱۸ سال در کل کشور و اندازه نمونه ۱۵۸۲، در تاریخ ۱۹ تا ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ به شیوه مصاحبه تلفنی توسط ایسپا اجرا شده است./ایسنا

کپی