اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آب قل یزد، چشمه ای که از دل زمین می جوشد

آب قل یزد، چشمه ای که از دل زمین می جوشد

چشمه آب قل یزد از جاذبه‌های گردشگری طبیعی یزد به حساب می‌آید. فقط کافی است ۴۵ کیلومتر از سمت غرب یزد به‌طرف خضرآباد بروید تا به روستای کافی‌ آباد برسید، یعنی باید حدود ۴۰ دقیقه بپیمایید. آنجا از هرکسی مسیر چشمه را بپرسید، به شما نشان خواهد داد.

با ماشین از روستا تا چشمه آب قل، پنج دقیقه زمان می‌برد؛ البته به‌علت خاکی‌بودن جاده، این زمان بیشتر به نظر می‌آید. چشمه آب قل اثری طبیعی است که از دل زمین می‌جوشد. این چشمه خواص درمانی دارد و برای بیماران روماتیسمی و مشابهش مفید است. ازطرف ‌دیگر، با شنیدن صدای گوش‌نواز جوشیدن آب در گرمای کویر، زیبایی و رمزآلودبودن کویر به شما یادآوری می‌شود.

 

علت نامگذاری چشمه آب قل:

همه چشمه‌ها صدای قلقل آب دارند؛ اما ازآنجایی‌که این چشمه در دل کویر قرار گرفته و از دل آن می‌جوشد، آب قل نامیده می‌شود تا بر عجیب‌بودن جوشیدن آب از دل کویر تاکید بیشتری شود. این چشمه با رسوبات کهربایی‌رنگ به چشمه گوگرد نیز معروف است. رسوبات گوگرد با شکل‌های هندسی زیبا بر لبه چشمه و در تماس با شنزارکویر، به‌راحتی دیده می‌شوند. هم‌نشینی رنگ آبی چشمه با زرد کهربایی، ترکیب نایاب و زیبایی است.

امامزاده سید کافی به‌عنوان نمادی برای روستای کافی آباد یزد است و کنار جاده خودنمایی می‌کند. این امامزاده نشانه‌ای خوب برای ملحق‌شدن با سایر همراهان است. گردشگران می‌توانند در این مکان به دست‌شویی بروند، وضو بگیرند، نماز بخوانند و آبی خنک نوش‌ جان کنند./ سیری در ایران

 
 

 

کپی