اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

اورکی نماینده ایران در بخش موسیقی اسکار شد

اورکی نماینده ایران در بخش موسیقی اسکار شد
نداسیجانی خبرنگار

ستار اورکی آهنگساز ایرانی به‌عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار درآمد. اورکی از آهنگسازان خوش فکر و با ذوق موسیقی ایرانی است و فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 69 و از سن 21 سالگی آغازکرده است و طی سال‌ها تلاش در عرصه موسیقی بویژه موسیقی فیلم، توانست جایگاه موفقی را به‌دست آورد.

اورکی تا به امروز بیش از٨٠ موسیقی فیلم با کارگردانان شاخص سینمای ایران ساخته است که برخی از این آثار جوایز ارزنده‌ای چه در داخل و چه خارج از ایران کسب کرده است. ساخت موسیقی برای فیلم‌های اسکاری «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده»، به‌کارگردانی آقای اصغر فرهادی در کارنامه هنری اش شاخص است.
 کارنامه هنری او تنها به موسیقی فیلم خلاصه نمی‌شود و همکاری موفقی با خوانندگانی همچون علیرضا قربانی، محمد اصفهانی، سالار عقیلی، محمد معتمدی، رضا یزدانی و حمیدرضا حامی و نیما مسیحا نیز داشته است. ستار اورکی امروز نماینده ایران در شاخه موسیقی درآکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار است و این نخستین باراست که یک آهنگساز ایرانی به این آکادمی راه پیدا کرده است.
ستار اورکی در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره انتخابش در این آکادمی گفت: «هر ساله بر تعداد اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی افزوده می‌شود، البته به‌عضویت درآمدن در این آکادمی دارای سلسله مراتب خاصی است و طبق قوانین این مجموعه، افرادی می‌توانند به‌عضویت در بیایند که دارای رزومه مشخصی باشند. یعنی توانسته باشند درجایزه اسکار اتفاق مهمی رقم بزنند. من نیز به‌دلیل برگزیده شدن دو فیلم آقای اصغرفرهادی در جایزه اسکار توانستم به این آکادمی راه پیدا کنم.» آشنایی و همکاری ستار اورکی با اصغر فرهادی به فیلم «جدایی نادراز سیمین» برمی‌گردد و رضایت کارگردان سبب شد اورکی موسیقی فیلم «فروشنده» را نیز برعهده بگیرد حال سلیقه و دیدگاه‌های این آهنگساز جوان و خوش آتیه با کارگردان با تجربه و شناخته شده ایران بسیار نزدیک شده و به نقطه نظر‌ها و حساسیت‌های فرهادی بخوبی آشناست.
این آهنگساز در ادامه بیان کرد: «بسیار خوشحالم و مفتخرم که به‌عنوان نماینده ایران به عضویت رسمی این آکادمی درآمده‌ام و به‌عنوان داوراین جایزه بزرگ دربخش موسیقی حق رأی خواهم داشت.»  آکادمی علوم وهنرهای سینمایی سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۲۷ میلادی در ایالات متحده امریکا تأسیس شد. تمامی اعضای آکادمی از پرسابقه‌ترین دست‌اندرکاران صنعت سینما هستند که وظایف این آکادمی، برگزیدن نامزدها و برندگان جوایز اسکاراست. عضویت در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی یک بار در سال و با ارسال دعوتنامه‌هایی به تعداد محدودی از صاحبنظران و افراد واجد صلاحیت در جامعه سینمایی ارسال می‌شود ونامزدهای عضویت توسط اعضای فعال آکادمی معرفی می‌شوند و سپس کمیته‌هایی متشکل از نمایندگان برجسته چهارده شاخه آکادمی – کارگردان‌ها، فیلمنامه نویسان، فیلمسازان مستند و... - در مورد صلاحیت آنها رأی می‌دهند. به‌گفته اورکی کسانی می‌توانند در این آکادمی پذیرفته شوند که معمولاً توانسته باشند سهم مهمی در یکی از اتفاقات جایزه اسکار داشته باشند. او افزود: زمانی که فیلم «جدایی نادر از سیمین» برنده جایزه اسکار شد، موسیقی این فیلم نیز در سالن «دالبی» اسکار توسط آهنگساز مشهور هالیودجیمز هورنر اجرا و رهبری شد.»
این آهنگساز درپاسخ به این سؤال که حضور نماینده ایرانی چقدر می‌تواند در معرفی و انتخاب بهتر موسیقی ایرانی مؤثر باشد پاسخ داد: «من تنها حق دادن یک رأی دارم و داوران دیگری هم حضور دارند و تلاش می‌کنم یک اتفاق هنری را به‌صورت واقعی نه با نگاه متعصبانه انتخاب کنم تا اتفاق ناعادلانه‌ای صورت نگیرد.»
امسال از بین معرفی ۸۱۹ نفر در شاخه‌های مختلف به‌عنوان اعضای جدید این آکادمی ستار اورکی آهنگساز در شاخه موسیقی، نرگس آبیار نویسنده و کارگردان در شاخه نویسندگی، سمیرا مخملباف در شاخه کارگردانی و علی عباسی سینماگر ایرانی دانمارکی نیز در شاخه کارگردانی، چهره‌های ایرانی هستند که به عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار درآمده‌اند. نکته جالب اینکه امسال تنوع نژادی در این نهاد سینمایی بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی افزایش داشته است، تلاشی که از سال ۲۰۱۶ و در سایه اعتراضات با هشتگ اسکارخیلی سفید آغاز شده بود.

کپی