اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

برای درمان بیماران کرونا پلاسما اهدا کنید

برای درمان بیماران کرونا پلاسما اهدا کنید

رئیس سازمان انتقال خون با بیان اینکه تا کنون ۲۲۰۰ واحد پلاسما از مردم دریافت کرده ایم، گفت: ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به کار برده است.

دکتر پیمان عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع بررسی روند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا و از همان شیوع ابتدایی در چین بررسی این بیماری در کشور آغاز شده بود.

وی با بیان اینکه قبل شیوع کرونا و بعد از آن ما با بانک خون چین ارتباط و تماس داشتیم، بیان کرد: چین اعلام کرده بود که ۶۵درصد بهنگام شیوع کرونا با کمبود خون مواجه شده که ما هم در ایران این انتظار را داشتیم و این اتفاق هم رخ داد؛ زیرا مردم در پیک اول کرونا از اهدای خون استقبال نمی کردند. البته پیش بینی کرده بودیم که علاوه بر کاهش میزان بانک خون مشکلات دیگری در این رابطه به وجود بیاید.

وی در خصوص پلاسما درمانی گفت: ما بهبود یافته هایی را می توانیم به پایگاه خون دعوت کنیم که بر اساس استانداردهای بانک خون حداقل ۲۸ روز از بهبودی آنها گذشته باشد.

وی با اشاره به برخی محدودیت ها برای دریافت پلاسما گفت: ما می توانیم برای تولید دارو از پلاسمای یک خانمی که سابقه بارداری داشته بهره ببریم اما برای درمان بیماری کرونا نمی توانیم استفاده کنیم. همچنین از پلاسمای بیمارانی که بیماریهای زمینه ای سنگین دارند هم نمی توان برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده کرد.

عشقی با بیان اینکه سن متوسط بهبود یافته ها بالای ۵۵ است، گفت: بر اساس پروتکل های استاندارد افراد تا سن ۶۰ سالگی امکان اهدای پلاسما را دارند و ما این سن را تا ۶۵ سال افزایش دادیم و برای دریافت پلاسمای خون افراد مبتلا  ۱۰ هزار نفر تماس تلفنی داشتیم که از این میزان ۸۰ درصد آنها به تماس ما پاسخ دادند.

رئیس سازمان انتقال خون در خصوص پلاسماهای اهدایی در امریکا گفت: تا اواسط ماه «می» مقاله ای در امریکا منتشر شد که نشان داد از ۱۵۰۰۰هزار پلاسمای اهدایی ۵۰۰۰ نمونه کاملا مناسب بود.

عشقی با اشاره به آمار پلاسماهای دریافتی در کشور از اسفندماه گفت: تا کنون ۲۲۰۰ واحد پلاسما از مردم دریافت کرده ایم اما با توجه به حجم مطالعات انجام شده در کشور ما نیاز به ۱۰ برابر این میزان داریم.

به گفته وی، برخی کشورها هستند که کار پلاسما درمانی را شروع کرده اند اما پلاسمایی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه تا جایی که بررسی کردیم ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به کار برده است، بیان کرد:چون ما زودتر شروع کردیم یک قدم از کشورهای دیگر جلوتر هستیم.

به گفته رئیس سازمان انتقال خون، انتقال پلاسما بین کشورها ممنوع است و مقرارات بین المللی است که ما تابع این قوانین هستیم و نمی توانیم آن را به کشورهای دیگر بفرستیم.

وی با بیان اینکه ایران تنها کشور اسلامی است که عضو شبکه بین المللی گروهای خونی نادر است، گفت: ما تاکنون درخواستی از کشورها برای دریافت خون نداشتیم و هیچ کشوری هم از ما درخواست نداشته اما مراودات علمی در این زمینه ها وجود دارد.

رئیس سازمان انتقال خون با بیان اینکه مردم نگران عوارض این روش درمانی نباشند، گفت: کمبود پلاسما یکی از چالش های مهم این روش درمانی است زیرا آنتی بادی ساخته شده در بدن به تدریج کاهش می یابد از این رو نیاز است افراد واجد شرایط برای اهدا همکاری کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر بهداشت در خصوص تولید واکسن کرونا خبرهایی را اعلام کرده گفت: در میان این همه نا امیدی اعلام یک خبر خوب می تواند حال مردم را عوض کند.با توجه به اینکه تولید دارو، تجهیزات، روشهای درمانی، واکسن در کشور آغاز شده و به این حوزه ورود پیدا کرده ایم لازم است که مردم را در این زمینه آگاه کنیم.

به گفته عشقی، تمام این اقدامات نه تنها در کشور بلکه در دنیا در حال بررسی است و دولتمردان این موضوعات را اطلاع می دهند که به مردم روحیه بدهند./مهر


اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی