اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
وزیر راه و شهرسازی:

یکهزار و ۳۳۰ واحد مسکن مهر در دولت فعلی تحویل شد

یکهزار و ۳۳۰ واحد مسکن مهر در دولت فعلی تحویل شد

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث ۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسکن مهر در کشور طرح‌ریزی شده که یکهزار و ۳۳۰ واحد مسکن مهر در دولت‌های ۱۱ و ۱۲ به متقاضیان تحویل شده است.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی روز پنچشنبه در حاشیه جلسه شورای اقتصاد مقاومتی لرستان افزود: دولت وظیفه فراهم کردن زمینه برای خانه دار شدن مردم را دارد و به همین دلیل علاوه بر تحویل این تعداد، طرح اقدام ملی مسکن نیز در دولت دوازدهم مطرح و آغاز شد.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در حدود ۱.۵ سال اخیر تحویل شده و ۱۲۰ هزار واحد نیز تکمیل شده و باید انشعابات آن برقرار شود.

وی توضیح داد: مابقی واحدهای مسکن مهر نیز در سراسر کشور پرونده قضایی داشته و در دادگاه است که این امر خارج از کنترل وزارت راه وشهرسازی می باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین ادامه داد: قیمت مسکن همواره از بازارهایی چون طلا و ارز متاثر بوده و دولت تلاش کرده با اقداماتی از جمله تعیین حداکثر افزایش اجاره بها در شهرهای مختلف و تصویب شرایط خاص برای معاملات، این جو روانی التهاب آور را کنترل کند.

اسلامی در خصوص عدم اجرای طرح مسکن ملی در کوهدشت لرستان گفت: این امر قابل قبول نیست و اداره کل راه و شهرسازی باید در صورت نبود زمین دولتی با خرید زمین های سایر، نسبت به اجرای طرح اقدام کند.


۵۸۰ کیلومتر شبکه آزادراهی در اولویت وزارت راه قرار دارد
 وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: ۵۸۰ کیلومتر شبکه آزادراهی در اولویت وزارت راه قرار دارد.

محمد اسلامی امروز دوازدهم تیرماه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری و نگاه دولت این است که با درک واقع‌بینانه از شرایط تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع، محرومیت‌زدایی و پیشرفت متوازن رخ دهد، اظهار کرد: پروژه‌هایی عامل توسعه و برخی محرومیت‌زدایی هستند و در شهرهای کمتر برخوردار اولویت بالاتری دارند که این مهم را برای راه‌های روستایی و در قالب طرح ابرار دنبال می‌کنیم.

وی گفت: روستاهای بالای ۵۰ خانوار باید دارای راه آسفالته باشند که این موضوع در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و بناست تا پایان دولت این‌گونه روستاهای بدون آسفالت در کشور نداشته باشیم.

به گزارش ایسنا، وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همچنین برنامه داریم روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به صورت متوازن به لحاظ نبود راه آسفالت نداشته باشیم.

وی در مورد تلاقی کریدورهای شمال، جنوب، شرق و غرب با بیان اینکه راههای شریانی آن فقط نیاز استان نیست، بلکه اولویت مهم وزارت تکمیل شبکه آزادراهی بوده که ماه گذشته عملیات قم به سمت اراک آغاز شده و قطعه اراک به خرم‌آباد را در سالجاری افتتاح می‌کنیم، تصریح کرد: همچنین ۵۸۰ کیلومتر شبکه آزادراه کشور در اولویت وزارت راه قرار داردکه قطعه بروجرد تا خرم‌آباد جز اولویت‌هاست.

اسلامی ادامه داد: تا پایان دولت تدبیر و امید ۵۰ کیلومتر بزرگراه در لرستان افتتاح می‌شودکه بسیاری از طرح‌های افتتاحی در ۲۰ سال گذشته، ۷۰ درصد پیشرفت داشتتند که در یکسال ۳۰ درصد مابقی تکمیل شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شبکه ریلی کشور در ابتدای انقلاب ۴۷۰۰ کیلومتر بوده و این درحالیست که امروز  ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر در کشور راه ریلی داریم و ۱۴ هزار کیلومتر راه‌آهن هم در دست مطالعه و ساخت است.

اسلامی با بیان اینکه توسعه ریلی از تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی نظام و مورد تاکید رئیس جمهوری است و بهره‌مند شدن استان‌ها از شبکه ریلی در اولویت قرار دارد که وعده دکتر روحانی برای اتصال پنج استان به شبکه ریلی محقق شده است از امضای  تفاهم نامه‌ای برای توسعه خطوط راه آهن با سرمایه گذاران صنعتی و معدنی به ارزش ۸۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

وی با بیان اینکه خط دوم شنگان، تربت حیدریه و بافق را از این طریق با سهم ۳۰ درصدی دولت اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: این در حالیست که ظرفیت بهره‌برداری جابجایی بار با خط ریلی کشور ۷.۵ میلیون تن است که با اجرای این طرح به ۲۰ میلیون تن می‌رسد.

اسلامی یادآور شد: سهم عمرانی از سبد بودجه کشور حداقل ۴۵ درصد بود که تغییرات در ساختار بودجه کشور منجر شده به ۱۰ درصد کمتر برسد  و با تخصیص حداکثر ۴۰ درصد شود.

کپی