اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

عبور کرونا از مرز هشدار در کرمان

عبور کرونا از مرز هشدار در کرمان

افزایش مبتلایان به کرونا در استان کرمان زنگ خطر را برای مردم این استان به صدا درآرده، بطوریکه تقریبا تمام گستره پهناورترین استان کشور در معرض هشدار جدی قرار گرفته است.

تقریبا ۱۲۰ روز از اعلام نخستین موارد ابتلا به کرونا در کشور می گذرد و تمام بخشهای جامعه درگیر این ویروس شوم و مرموز شده و نبردی همه جانبه برای مبارزه با این پدیده نوظهور در جریان است.

با تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان و رعایت مردم، در روزهای ابتدایی ورود ویروس کرونا به استان کرمان، این استان با وضعیت با ثباتی در برخورد با این بیماری پشت سر گذاشت که نوید گذر از موج اول بیماری را می داد.

اما برخلاف پیش بینی ها مبنی بر ضعیف شدن ویروس کرونا با شروع فصل گرما، از اواسط خرداد ماه آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا با شیب صعودی افزایش پیدا کرد، بطوریکه در روزهای گذشته رکوردهای جدیدی در تعداد موارد ابتلا و فوت بر اثر بیماری کرونا در استان کرمان به ثبت رسید.

عده ای از مسئولان و کارشناسان کمرنگ شدن فاصله گذاری اجتماعی، بی مبالاتی افراد در رعایت پروتکلهای بهداشتی و آغاز بکار اماکن عمومی و برگزاری مراسم جشن و عروسی را از دلایل اصلی شیوع گسترده مجدد کرونا می دانند.

بازگشت برخی محدودیت ها و کنترل جدی تر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دستور کار مسئولان ستاد ملی و استانی کرونا قرار گرفته است که به مدت یک هفته اجرا می شود.

محدودیت ها در جنوب کرمان تا بازگشت به وضعیت عادی ادامه دارد

طی روزهای اخیر شیوع کرونا در جنوب کرمان شدید تر از سایر نقاط استان بوده است و همین مساله مسئولان را به جنوب استان کشاند تا ستاد استانی کرونا در شهر جیرفت برگزار شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان روز گذشته در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا جنوب استان با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط کارکنان ادارات را بر عهده مدیران دستگاه‌های اجرایی است گفت: اگر در این راستا کوتاهی شود تذکر، توبیخ و در نهایت ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی در انتظار آنهاست گرچه بنای ستاد کرونا تشویق مدیرانِ با وضعیت سبز خواهد بود.

محمدصادق بصیری با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی توسط عموم جامعه گفت: ازدواج و عقد بدون برگزاری مراسم در این منطقه بلامانع است، زیرا اصل این تصمیمات برای جلوگیری از تجمعات است.

وی تصریح کرد: جلوگیری از برگزاری مراسم عزا، جشن و همچنین مراسم عبادی مذهبی بدون ایجاد تجمع از جمله تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای پیشگیری از شیوع ویروس در جنوب کرمان است

معاون سیاسی، امنتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به بازگشت برخی محدودیت ها بیان کرد: مقرر شد طبق گذشته حضور یک سوم کارکنان ادارات در محل کارشان و دوسوم به صورت دورکاری به مردم خدمت‌رسانی کنند.

وی تعطیلی صنوف غیر ضرور را از دیگر مصوبات جلسه ستاد پیشگیری از کرونا جنوب کرمان اعلام کرد و گفت: تنها صنوف ارائه دهنده مایحتاج ضروری مردم دایر خواهند بود و تا اطلاع بعدی سایر صنوف این منطقه تعطیل خواهد بود.

بصیری افزود: محدودیت‌های اعلام شده به مدت یک هفته تا ۱۰ روز در جنوب استان کرمان برقرار است وهیچ‌گونه تعطیلی دیگری در جنوب کرمان نخواهیم داشت اما محدودیت‌ها تا برگشت وضعیت منطقه به حالت عادی ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: کنترل وضعیت تردد مسافران و گردشگران را توسط دهیاری هر منطقه از مصوباتی برشمرد که به صورت جدی در دستور کار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مراجعان ادارات را مستلزم کار فرهنگی دانست و گفت: مدیران ادارات باید ساز و کار لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در نظر بگیرند.

ظرفیت تخت های بیمارستانی سیرجان تکمیل شد

رئیس دانشکده علوم پزشکی سیرجان نیز ضمن هشدار به مردم در خصوص رعایت موارد و مسائل بهداشتی برای جلوگیری از بیماری کرونا گفت :  افزایش شمارمبتلایان به بیماری کرونا موجب شد تا بیش از ۶۰ تخت بیمارستان های امام رضا و شهید غرضی سیرجان تکمیل شوند و با بحران پذیرش بیماران جدید روبروشویم.

غلامعباس محمدی افزود: هم اکنون با بازگشایی بسیاری از مراکز و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و برگزاری مراسم جشن یا عزا به صورت جمعی موجب شده تا شاهد برگشت این ویروس فرصت طلب با شدت بیشتری درشهرستان باشیم.

وی تاکید کرد: رعایت نکردن مردم، شرکت افراد در اجتماعات، برگزاری مراسم عزا و عروسی، دید و بازدیدها و مسافرت‌هااز علل اصلی افزایش آمار کرونا در سیرجان بوده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی سیرجان ادامه داد: از امروز بایستی یا یکی از بیمارستان ها را فقط به بستری مبتلایان به کرونا اختصاص دهیم و یا بیماران را به شهرستان های همجوار اعزام کنیم که در هر صورت مشکل ساز است لذا تاکید می کنیم مردم همکاری کنند و دیگران را هم موظف به همکاری و رعایت موارد اعلام شده بهداشتی و اجرای دستور العمل های وزرات بهداشت نمایند.

وی افزود: افزایش کار و خستگی همکاران اعم از پرستاران و پزشکان  به دلیل افزایش بار بیماری، منجر به کم شدن دقت همکاران برای مراقبت از خودشان شده که این باعث مریضی پرسنل و کاهش کارایی مجموعه می‌شودکه تاکید می کنیم همشهریان عزیز برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان نکات بهداشتی از جمله ماسک زدن، شستن مکرر دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات را رعایت کنند.

اعمال محدودیت های جدید در شهربابک

به گفته فرماندار شهربابک با بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا در شهربابک محدودیت های جدیدی از فردا (جمعه) در شهربابک اعمال می شود.

سعید قائینی روز چهارشنبه و در جلسه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت وضعیت کرونا در شهربابک قرمز و جان یک انسان خط قرمز مسئولان شهرستان است و هرکسی باید از خود شروع و مسائل بهداشتی را رعایت کند تا کار را برای کادر درمان سنگین نکنیم.

وی تاکید کرد: برگزاری مراسم عزاداری از فردا ۱۲ تیرماه در مساجد، منازل  و حسینیه ها  تعطیل است و در صورت مشاهده با صاحبان عزا برخورد قانونی لازم می شود.

وی برگزاری مراسم عروسی از ۱۴ تیرماه تا اطلاع ثانوی را ممنوع اعلام کرد و اظهار داشت: تالاری که میزبان مراسم عروسی باشد طبق مصوبات ستاد مدیریت کرونا در شهربابک پلمب می شود.

فرماندار شهربابک اظهار داشت: قهوه خانه ها، کافی شاپ ها، تریا سراها از فردا صبح تا اطلاع ثانوی تعطیل است و در صورت باز بودن، تا سه ماه پلمب می شوند.

وی بیان داشت: پیرو مصوبه هفته گذشته تمامی باشگاه های ورزشی در هر رده سنی و رشته ورزشی در بخش های بانوان و آقایان باید تعطیل شوند و در صورت باز بودن، اداره صمت موظف به رسیدگی است و اگر گزارشی برسد دادستان و نیروی انتظامی با باشگاه داران برخورد قاطع خواهند کرد.

قائینی از تعطیلی گیم نت ها نیز یاد کرد و اظهار داشت: همه کلاس های آموزشی، هنری، تقویتی و درسی  در هر رده سنی و شرایطی تعطیل است و در صورت تخطی رئیس دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه شهرداران با همکاری مجتمع مس نسبت به نصب بنرهای تبلیغاتی و فرهنگسازی در خصوص مقابله با ویروس کرونا اقدام کنند، تاکید کرد: ضدعفونی معابر، عابر بانک ها و مسیرهای پرتردد یک روز در میان در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

قائینی با بیان اینکه اگر پمپ های بنزین مسائل بهداشتی را رعایت نکنند باید تعطیل شوند، اعلام کرد: اگر در نانوایی ها بهداشت را رعایت نشود، بدون اخطار تعطیل شوند وآرایشگاه ها با نوبت قبلی و بدون تجمع فعالیت کنند در غیر این صورت این صنف هم به تعطیلی می انجامد.

فرماندار شهربابک بانک ها را محلی پر تردد دانست و افزود: برخی از بانک ها پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و بعد از بازرسی و نظارت و ادامه دار بودن این موضوع روسای بانک ها بازخواست می شوند.

وی با تاکید بر اینکه بخشداران و شهرداران از ورود گردشگر به شهرستان ممانت کنند، اظهار داشت: از برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و جلسات در هر قالبی تا اطلاع ثانوی خود داری شود و رستوران ها و فست فودها فقط به صورت بیرون بر فعال باشند و همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

قائنی تصریح کرد: در خصوص تعطیلی نماز جمعه و برگزاری نماز جماعت در مساجد امام جمعه و مدیر سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم گیری می کنند.

وی افزود: اگر آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان کاهش یابد، محدودیت ها کمتر می شود و اگر شاهد بالا رفتن آمار باشیم، محدویت ها تشدید و حتی به تعطیلی بازار و کنترل ترددها منجر می شود.

اصناف غیر ضرور در رودبار جنوب تعطیل شدند

فرماندار رودبارجنوب کرمان در جنوبی ترین نقطه استان کرمان با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این منطقه از تعطیلی اصناف غیر ضرور تا اطلاع بعدی خبر داد.

محمود قانعی فرد روز چهارشنبه در ستاد مقابله با کرونا رودبار جنوب افزود: برای پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع و تردد غیر ضرور شهروندان در سطح معابر عمومی، اصناف غیر ضرور فعلا به مدت یک هفته تعطیل شدند.

وی تاکید کرد: تنها صنوفی که مواد غذایی و دارویی را عرضه می‌کنند آن هم به شرط رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت کنند.

فرماندار رودبار جنوب بیان کرد: استفاده از ماسک در اماکن عمومی و ادارات‌ اجباری است و در همین راستا مقرر شد ادارات و نهادهای شهرستان از پذیرش و ارائه خدمات به مراجعانی که ماسک ندارند خودداری کنند.

وی تصریح کرد: همچنین آزمایشگاه مرکزی شهرستان و دفاتر رسمی ازدواج هم از پذیرش و ارائه خدمات به شهروندان در زمینه ازدواج تا اطلاع بعدی خودداری کنند.

لازم به ذکر است وضعیت کرونا در سایر نقاط استان کرمان نیز تقریبا مشابه این شهرستان ها است و ستاد ملی کورنا این استان را به همراه ۱۰ استان دیگر در فهرست مناطق با محدودیت های جدید اعلام کرده است.

آنچه ضروروی به نظر می رسد، همکاری مردم در رعایت توصیه ها و دستور العمل های بهداشتی در روزهای پیش رو است تا همگام با مسئولان برای کاهش و ریشه کنی ویروس کرونا قدم بردارند.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تاکنون ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۴۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر رسید./ایرنا 

کپی