اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

مظنونان قتل خاشقجی روز جمعه غیابی در ترکیه محاکمه می شوند

مظنونان قتل خاشقجی روز جمعه غیابی در ترکیه محاکمه می شوند

نامزد جمال خاشقجی اعلام کرد، ترکیه قصد دارد تا ۲۰ مظنون به قتل این روزنامه‌نگار و منتقد سعودی را اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، به صورت غیابی در تاریخ سوم ژوئیه محاکمه کند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست سال ۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول در دوم اکتبر همان سال به قتل رسید.

خدیجه جنگیز، نامزد این روزنامه‌نگار ۵۹ ساله گفته است که دولت ترکیه قصد دارد تا روز جمعه (سوم ژوئیه) ۲۰ مظنون شامل دو معاون سابق محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را به صورت غیابی محاکمه کند.

دادستان‌های ترکیه احمد الاسیری، معاون رئیس اطلاعات عربستان و سعود القحطانی را به قتل این روزنامه‌نگار متهم کرده‌اند. ۱۸ مظنون دیگر شامل ماهر مطرب، عامل اطلاعاتی عربستان که در سفرهای خارجی با ولیعهد عربستان همراه بود، به قتل عمدی و وحشیانه متهم شده‌اند.

نامزد جمال خاشقجی گفت که این دادگاه برای محاکمه غیابی این افراد روز جمعه ۱۰ صبح به وقت محلی برگزار می‌شود و وی نیز در آنجا حضور خواهد داشت.

همچنین اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی، عمدی و بدون محاکمه نیز در این جلسه حضور دارد. دادستان‌های ترکیه برای مظنونان سعودی که در ترکیه نیستند، حکم پیگرد و بازداشت صادر کرده‌اند./ایسنا

کپی