اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

گاردین: طرح الحاق کرانه باختری غیرقانونی و اشتباه است

گاردین: طرح الحاق کرانه باختری غیرقانونی و اشتباه است

یک روزنامه انگلیسی طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری به بخش‌های تحت اشغال این رژیم را اقدامی غیرقانونی، نامعقول و غیراخلاقی توصیف کرد.

روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله شماره روز سه شنبه خود نوشت: طرح الحاق کرانه باختری همانند عامل اجرای حکم نابودی راه‌حل دو دولت است. اقدام اسرائیل برای ضمیمه کردن کرانه باختری به قلمرو تحت اشغالش لحظه بدی خواهد بود و فراتر از هر مسئله ای، بی‌عدالتی جدیدی در برابر فلسطینیان است.

پیش از این گزارش شده بود که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی قرار است اول ژوئیه( ۱۱ تیر) آغاز طرح الحاق کرانه باختری را رسما اعلام کند. این در حالی است که گفته شده ممکن است اجرای این طرح به تعویق بیفتد.

بنی گانتس شریک ائتلافی نتانیاهو و جانشین او اعلام کرده که تاریخ اعلامی برای طرح الحالق کرانه باختری نه زمانی خاص بوده نه فوری.

در حالیکه دونالد ترامپ بیشتر از هر زمان دیگری از لحاظ رفتاری دمدمی و غیرقابل پیش‌بینی بوده، رسانه‌های اسرائیلی عنوان کرده‌اند که فقدان حمایت آمریکا از این طرح ممکن است موجب عقب راندن اعلام اجرای این طرح شود.

در حالیکه نتانیاهو موضع جدی در قبال اجرای این طرح در پیش گرفته، نشانه‌هایی از این مسئله مشاهده شده مبنی بر اینکه فشارهای بین‌المللی ممکن است باعث شود نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ابتدای امر در اقدامی نمادین فقط بر شمار اندک بلوک‌های شهرک‌نشینی نزدیک بیت‌المقدس تمرکز کند.

اتهامات فساد مالی مطرح شده علیه نتانیاهو به گونه‌ای است که وی به پاداش بزرگی برای رای‌دهندگان نیاز دارد.

در ادامه این سرمقاله گاردین آمده است: این طرح الحاق کرانه باختری نقض قوانین بین‌الملل است. میشله باشلت کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر اخیرا اعلام کرده بود که این الحاق غیرقانونی است چه ۳۰ درصد چه پنج درصد.

بیش از ۲۰۰ مقام سابق موساد و نظامی اسرائیل نیز اعلام کرده‌اند، این طرح خطر تشدید جدی تنش‌ها را به دنبال خواهد داشت. شاه اردن در این رابطه هشدار داده این طرح مناقشه عظیمی به دنبال دارد. همچنین آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هشدار داده که این طرح منطقه را بی ثبات خواهد کرد.

مسئله غیرقابل بحث اشتباه بودن طرح الحاق کرانه باختری است. شخصیت‌ها و گروههای مهم یهودی در انگلیس،آمریکا و دیگر نقاط جهان در مورد این طرح ابراز نگرانی و انزجار کرده‌اند. محکومیت‌های بین‌المللی نیز نسبت به طرح الحاق کرانه باختری گسترده بوده است./ایرنا

کپی