اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹

شوری آب از حد گذشت

یک میلیون نخل در اروند‌کناردر خطر خشک شدن

یک میلیون نخل در اروند‌کناردر خطر خشک شدن

گروه ایران زمین - افزایش شوری آب اروندرود و تأمین نشدن آب بخشی از نخلستان‌های اروندکنار در شهرستان آبادان نخلستان‌های این منطقه مرزی را در معرض نابودی قرار داده است.

به‌گزارش ایرنا، اروندرود که بخشی از آب آن از رودخانه کارون تأمین می‌شود این روزها چنان دچار کم آبی شده که آب شور دریا بر اندک آب شیرین آن غلبه کرده است و این باعث شده آبی که برای آبیاری نخلستان‌های حاشیه اروندرود روانه می‌شود بسیار شور باشد. این امر علاوه بر کاهش ثمر دهی، خشک شدن نخلستان‌های این منطقه را در پی خواهد داشت.
 بخشدار اروندکنار با تأیید افزایش میزان شوری آب اروندرود اظهار داشت:سال گذشته که آب اروندرود شیرین بود برخی کشاورزان اقدام به شکستن سدهای ورودی آب از اروندرود به انهار کردند که این موضوع اکنون با شوری دوباره آب اروندرود برای آنها مشکل ساز شده است.
 صادق جلالی گفت: از دهیاران منطقه خواسته شده است سریعاً نسبت به مسدود کردن ورودی آب اروندرود به انهار اقدام کنند تا مزارع و نخلستان‌های منطقه از شوری آب دچار خسارت نشوند.
مدیر جهاد کشاورزی آبادان نیز ضمن تأکید بر تأمین آب مورد نیاز کشاورزان بیان کرد:نگرانی کشاورزان شهرستان آبادان قابل درک است زیرا آب انهار منشعب از اروندرود که در نهرها برای آبیاری نخیلات مصرف می‌شود از درجه شوری بالایی برخوردار است و نخلستان‌ها را ازبین خواهد برد.

 

کپی