اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

یک مرکز درمانی در نقده و 3 بانک در ارومیه به‌دلیل ابتلای کارکنان به کرونا و رعایت نکردن پروتکل ها تعطیل شدند

قرنطینه داوطلبانه در آذربایجان غربی

قرنطینه داوطلبانه در آذربایجان غربی
شیما جهان بخش خبرنگار

توجه به وضعیت معیشتی مردم، شاید خط قرمزی باشد که مسئولان آذربایجان غربی نمی‌خواهند از آن عبور کرده و بار دیگر به اجبار مردم را خانه نشین کنند اما شرایط فعلی بیماری کرونا به‌گونه‌ای است که مردم و اصناف برخی شهرستان‌ها به‌صورت خودجوش و داوطلبانه خواستار تعطیلی بازار‌ها شدند.

رؤسای ۱۴ اتحادیه صنفی به همراه جمعی از معتمدین بازار ضمن حضور در ستاد مقابله با کرونا، خواستار تعطیلی سریع بازار مهاباد به‌صورت خودجوش و داوطلبانه شدند. اصناف و بازاریان پیرانشهر نیز اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود. شبکه بهداشت و درمان «چایپاره» هم با صدور اطلاعیه‌ای خبر تعطیلی ۱۴ روزه تمامی صنوف و کسبه بجز فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه‌کننده مایحتاج مردم این شهر را اعلام کرده است. همچنین ابتلای۱۶ نفر از کادر درمانگاه تأمین اجتماعی نقده و ابتلای تعدادی از کارکنان مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بوکان نیز این مراکز را به تعطیلی کشاند. «جعفر رحمانی»، رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بوکان از ابتلای تعدادی از کارکنان مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای این شهرستان و خانواده هایشان به ویروس کرونا خبر داد و گفت: متأسفانه بر اساس بررسی‌های انجام شده تعدادی از همکاران از طریق آبدارخانه مرکز مبتلا به کرونا شده ‌اند و خانواده‌های خود را نیز مبتلا کرده‌اند علاوه بر این ۲ نفر از همکاران تولید بخش ماسک نیز دچار این بیماری شده‌اند به همین دلیل این مرکز فعلاً تعطیل است.
«صادق اسمعیل‌زاده»، مدیر درمان سازمان تأمین اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: ۱۶ نفر از ۳۰ کارمند درمانگاه تأمین اجتماعی نقده به کرونا مبتلا شدند که همین امر موجب تعطیلی این مرکز به مدت محدود شده و در صورت بهبود شرایط، بعد از ضدعفونی، دوباره فعالیت خود را شروع می‌کند.  وی ادامه داد: بعد از بازگشایی، وضعیت این مرکز به اطلاع مراجعه‌کنندگان می‌رسد و اقدامات بهداشتی در راستای جلوگیری از بروز مشکل مشابه انجام خواهد شد.
تعطیلی بازار‌ها و مراکز خدماتی اجباری نیست
«جواد آقازاده» رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی با انتقاد از عادی انگاری بیماری کرونا از سوی مردم و برخی مسئولان استان در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار داشت: با تلاش‌های انجام گرفته توانسته بودیم وضعیت بحران بیماری در استان را تا حد زیادی کنترل کنیم اما از 5 خرداد به یکباره وضعیت تغییر کرد و شاهد اوج‌گیری دوباره بیماری در تمام شهرستان‌ها بودیم. در حال حاضرهیچ‌کدام از شهر‌های ما سفید نیستند و از 17 شهرستان استان 13 شهرستان در وضعیت قرمز و 6 شهرستان در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارند.
آقازاده با اشاره به تعطیلی خودجوش بازار چندین شهرستان ادامه داد: بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا اختیار تصمیم‌گیری در مورد محدودیت‌ها مراکز به ستاد استانی کرونا واگذار شده و ما نیز با توجه به شرایط مناطق قرمز بازگشت دوباره محدودیت‌ها را در دستور کار قرار داده و پروتکل‌های آن را به تمام شهرستان‌ها اعلام کردیم. تعطیلی بازار‌ها و مراکز خدماتی اجباری نبوده اما بازاریان چندین شهرستان و مدیران برخی ادارات به‌صورت خودجوش تصمیم بر تعطیلی گرفته‌اند البته ما نیز از این تصمیم آنها استقبال وبا آن موافقت کرده‌ایم. مثلاً در مهاباد و بوکان شورای صنفی اطلاعیه داده که به علت همراهی با مردم مغازه‌های خود را تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد کرد. وی  با اعلام اینکه بیماران مراجعه‌کننده نسبت به پیک اول، بد حال‌تر هستند ادامه داد: متأسفانه برخی رفتار‌های اشتباه سبب عادی انگاری بیماری در میان مردم شده و اغلب فراموش کرده‌اند این بیماری هیچ راه درمانی ندارد. در تعطیلات عید فطر مسافران زیادی از استان‌های جنوبی به آذربایجان غربی آمدند که همین مسأله سبب شیوع پیک دوم بیماری در استان شد. حتی برخی مسئولان نیز نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوت هستند. چند روز پیش 2 نفر از مسئولانی که در مراسم افتتاح یک طرح شرکت کرده بودند به کرونا مبتلا شده‌اند.
آقازاده افزود: وضعیت استان در شرایطی قراردارد که از کوچکترین تخلفی چشم پوشی نمی‌شود و بشدت با آنها برخورد می‌کنیم. در این راستا 3 بانک در ارومیه به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی پلمب شده‌اند. در حال حاضر برگزاری مراسم عزا و عروسی در تالار‌ها ممنوع بوده و با مراسم خانگی نیز برخورد می‌شود. بازارهای سرپوشیده هم با تصمیم خود اصناف به مدت یک هفته تعطیل شده‌اند تا شاید دوباره بتوانیم کمی وضعیت را کنترل کنیم.

 

کپی